V Dánsku už ponúkajú hypotéku so záporným úrokom. Dočkáme sa aj na Slovensku ?

Písmo: A- | A+

Predstavte si, že by za vami prišiel kamarát a povedal by vám: ,,Požičiam ti 100€. Ale sľúb mi, že mi vrátiš 98 €.  Príde vám to ako ekonomický nezmysel ? Tak prosím, pohodlne sa usaďte a čítajte ďalej.

Čo nám na fakulte nepovedali

Na roky štúdia na Ekonomickej univerzite spomínam celkom rád. Príjemná zábava spojená so štúdiom. S odstupom času spomienky na zábavu vybledli, no ostalo niečo, čo mojej "alma mater" tak trochu zazlievam. Nenaučila ma jednu veľmi podstatnú vec, ktorú som už niekoľkokrát oľutoval. Nezasvätila ma do tajomstiev a úskalí systému, v ktorom centrálne banky môžu "nezávisle" podľa svojej ľubovôle plánovať a manipulovať s úrokovými sadzbami a množstvom peňazí v obehu, a tým vlastne ovplyvňovať akékoľvek investičné aktivity vo svete. 

Záporné úrokové miery začínajú byť novým fenoménom

V poslednom období môžeme sledovať zaujímavý finančný úkaz. Niektoré centrálne banky začali bojovať proti poklesu cien inovatívnym štýlom. Prichádzajú s novinkou- tzv.zápornou úrokovou mierou.V praxi to znamená,že CB zaplavia bankový systém neobmedzeným množstvom nekrytých peňazí a dokonca vklady komerčných bánk v centrálnej banke už nie sú úročené, majú tzv. zápornú úrokovú mieru.Čiže ak komerčná banka chce uložiť v centrálnej banke určitú sumu peňazí,musí automaticky počítať so stratou. Príde vám to zvrátené ? V Nemecku, Švajčiarsku, Fínsku či Dánsku sa to stáva realitou. Postupne sa pridávajú ďalšie krajiny a záporné úroky sa už objavujú aj na medzibankovom a dlhopisovom trhu.

Aký to má dopad na klientov? Býva zvykom, že ak banky majú nejaký problém, zvyčajne si to odnesú samotní klienti. Banky sa musia zbaviť prebytočných peňazí. V Nemecku sa niektoré vklady klientov prestali nielen úročiť, ale banky dokonca začali svojich klientov za ne penalizovať.

V tejto súvislosti zostáva už len s napätím čakať na moment, kedy sa objaví prvá negatívna úroková sadzba nielen v depozitnej, ale aj v úverovej transakcii medzi súkromnou osobou a bankou. Dočkáme sa?

V Dánsku ponúkli prvú hypotéku s negatívnou úrokovou sadzbou

Prvýkrát v histórii dánska banka Nordea Kredit vedie hypotéku s negatívnou úrokovou sadzbou. Čo to vlastne znamená v praxi? Jednoducho povedané, namiesto toho, aby ste platili úroky za pôžičku banke, banka vás odmení za to, že si u nej požičiate. Asi to znie celkom absurdne, no vysvetlenie je jednoduché. Tu je príklad, ako sa to asi stalo.

Banka nemá záujem znehodnotiť svoje prebytočné peniaze v centrálnej banke či kúpiť si štátne dlhopisy so záporným výnosom (aj toto už dnes existuje), a preto si radšej zvolí cestu menšieho zla. Peniaze požičia súkromnej osobe. A ak súkromná osoba má úrokovú sadzbu v zmluve o hypotéke naviazanú na medzibankovú sadzbu CIBOR (sadzby, za ktoré si požičiavajú peniaze banky v Dánsku medzi sebou), tak dnes platí záporné úroky. Podľa zverejnených informácií, ani bankové systémy spomínanej banky neboli pripravené na situáciu, že by sa na nejakom hypotekárnom úvere objavila záporná úroková miera a banka musela klientom "niečo vracať späť". 

Centrálne banky údajne bojujú proti poklesu cien

Ako je vôbec možné prísť do banky, vziať si hypotéku a neplatiť za ňu žiadne úroky? Čo by asi vaša babička povedala, ak by jej v banke ponúkli výhodné znehodnotenie jej úspor ? Ak by vám toto pred pár rokmi niekto tvrdil, asi by ste zapochybovali o jeho mentálnom zdraví. Že vám to celé nedáva žiadnu logiku ? Nečudujem sa vám, žiadna v tom nie je. Napríklad v Japonsku už 20 rokov takto bojujú proti klesajúcim cenám a kam to vedie? Štátny dlh stúpol na 250% HDP a neohrozene stúpa ďalej. Pri nulových či záporných úrokoch sa štát môže zadlžovať donekonečna. Hotový ,,BMG Invest". Popritom sa však nájdu úzke skupiny ľudí, ktoré z týchto nízkych úrokových sadzieb stále profitujú. Poviem to na slovenskom príklade. Existujú skupiny, čo si zoženú peniaze od občanov za 0% úrok a uložia ich na 12% do diaľničného PPP projektu so štátnou zárukou. Transakcia bez zjavného rizika.

Záverom

Ak niekto z niečoho profituje, zákonite na to musí niekto doplácať. Samozrejme, sú to hlavne bežní občania. Im sa totižto neúročia ťažko získané úspory, ktoré si odkladali napríklad na dôchodok. Alebo mladým ľuďom hypotekárna bublina výrazne predražuje nehnuteľnosti v okolí. Pokles úrokov len o 1% na hypotékach vytvára priestor na zdraženie kvalitných nehnuteľností v perspektívnych regiónoch odhadom až do 15%. 

Dať vám nejaké finančné odporúčanie? Nerobím to rád. No ak sa začne aj u nás diať niečo podobné ako v Dánsku alebo Nemecku, radím vám, buďte ostražití. Najlepšou voľbou, ako profitovať z tejto zábavy vplyvných ľudí môže byť to, že si nefixnete úrokové sadzby na svojich úveroch a budete využívať variabilné úrokové sadzby naviazané na EURIBOR. Sadzby naviazané na EURIBOR sa u nás hľadajú veľmi ťažko, ale snáď sa aj toto pod tlakom regulácie a konkurencie u nás časom zmení. 

Čo myslíte, príde nejaká slovenská banka s marketingovou kampaňou na hypotéku zdarma ? Necháme sa prekvapiť. Prvá, čo to spraví, určite zaujme.

Pri pohľade na tento finančný,,matrix" sa mi však ako ekonómovi tisne na jazyk otázka: ,,Komu mám prísť vrátiť svoj diplom? " 

Autor: Pavol Bulla

Skryť Zatvoriť reklamu