Zdemolovaná kalvária

Banská Štiavnica a jej okolie je bezpochyby jedno z najkrajších oblastí Slovenska. V tejto lokalite sa nachádza množstvo veľmi zaujímavých miest. Dominantou Banskej Štiavnice je určite aj kalvária, ktorá sa týči na kopci za mestom. Napriek tomu, že naša rodina tam trávila dovolenku už niekoľkokrát, až tohto roku sme sa odhodlali navštíviť aj kalváriu. Veľmi som sa na to tešil. Kalvária vyzerá z diaľky veľmi pekné. Týči sa majestátne nad kopcom a je dokonca zapísaná v UNESCO. Keď však prídete pod kalváriu, na tabuli sa hneď dočítate. že je zapísaná medzi sto najohrozenejšími pamiatkami na svete v zozname UNESCO. To čo som videl potom ma však úplne dojalo. To čo nestihol zničiť čas dorazili vandali a zlodeji.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Banskoštiavnická kalvária vyzerá z diaľky veľmi pekne a majestátne. No zblízka je realita iná. Kalvária je tvorená sústavou kaplniek, ktoré zobrazujú jednotlivé udalosti zo života Ježiša. Celá sústava je však na tom veľmi zlé. Niektoré kaplnky vyzerajú, že sa rozpadnú každú chvíľu. Popraskané múry, povylamované dvere, zničené odkvapové rúry, padajúca omietka. Je jasné, že počas minulého režimu sa o to nikto nestaral. Dnes sa však o to starajú iba dobrovoľníci. Každá kaplnka sa dá aj akože adoptovať, ale ako som si všimol, tak v skutočnosti mali svojho darcu iba zo dve-tri. Na niektorých kaplnkách bolo aj čo to opravené, ale aj to už stihli zdemolovať vandali. Nové odkvapové rúry sú už rozmontované, obrazy, ktoré tam patria, tiež nemohli ostať na pôvodnom mieste, je možné si ich pozrieť v Starom zámku v Banskej Štiavnici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je veľmi smutné, že si na Slovensku nevieme ochrániť takú vzácnu kultúrnu pamiatku. Chápem, že na to nie sú možno peniaze, smutné na tom však je, že dovolíme, aby to ničili ľudia. Čo sú to za ľudia, ak majú guráž rozobrať nové odkvapové rúry, rozbíjať dvere, nastriekať na steny hákové kríže, rozkrádať obrazy...? Ak už nemajú úctu pred budovami náboženského charakteru, tak by mohli mať aspoň úctu ku kultúrnej pamiatke svetového významu, úctu k predkom, ktorý to krvopotne stavali a budovali, ktorý chceli, aby tu po nich niečo ostalo. Po nich ostala aj Banskoštiavnická kalvária. Čo ostane po nás? Ak to pôjde takto ďalej, tak ruiny a zarastený kopec, kde budú spomínať, že tu raz stála nádherná kalvária.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Jeden z mála obrazov, ktorý ešte možno vidieť na pôvodnom mieste v jednej z kaplniek.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

väčšina kaplniek vyzerá asi takto...

Obrázok blogu
Obrázok blogu


...alebo takto...

Obrázok blogu

Takto vyzerá veža z kaplnky, ktorú vidno z diaľky

Obrázok blogu

výhľad z kalvárie..

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pohľad z diaľky.

Obrázok blogu

opäť kaplnka, práve tá, ktorú vidno z okolia a nižšie sú obrazy zo stien.

Obrázok blogu
Obrázok blogu


Pavol Hudák

Pavol Hudák

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromnéNezaradenéNázory, politika

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu