COVID-19 – Proning: Prosím posuňte na našich „COVID-19 lekárov a sestry“

Môže to výrazne znížiť počet intubovaných ľudí a tým pádom aj úmrtí. V záplave množstva informácií sa často môže stať, že sa stratí, alebo prehliadne niečo aj veľmi podstatné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Snáď o tom naši lekári už vedia, ale možno že aj nie (istota je istota – a preto o tom píšem). V New Yorku a Taliansku majú veľký úspech s niečím, čo volajú “Proning” alebo "Prone positioning" alebo v tomto prípade ležanie bruchom dole.

Do pár minút to významne zvyšuje okysličenie krvi. Nemám teraz čas písať o tom kompletný článok ale dnes som narazil na článok ako Dr. Nicolas Caputo z New York City (šéf JIS v Lincoln Medical Center v Bronxe - nemocnica, kde mali strašne veľa prípadov) prezentuje Proning ako veľmi nápomocný. Z okysličenia 70% sa dostali v priebehu pár minút na tesne pod 90% len otočením pacienta na brucho. Po piatich minútach otočenia viacerých pacientov s nízkym obsahom kyslíka dostali ľudí na cca. 94%.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predtým mnohých pacientov s hypoxiou intubovali - dali ich na umelú pľúcnu ventiláciu, napriek tomu, že pri nízkych hladinách kyslíku v krvi, niektorí ešte stále relatívne normálne fungovali (telefonovali a podobne). Teraz ich najprv otáčajú na brucho a tým výrazne zvyšujú hladinu kyslíku v krvi a znižujú počet pacientov, ktorých treba napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu.

Porozumel som, že gravitáciou sa prirodzene vnútorné orgány posunú tak, že to urobí extra priestor pre pľúca na dýchanie.

V New Yorku proningom prešli z niekoľko stoviek intubovaných pacientov denne na niekoľko desiatok.

Tvrdí, že samozrejme nie je to riešenie na všetko a pre všetkých, ale je to snaha o zníženie počtu ľudí, ktorých treba intubovať, pretože „po intubácii je 50% šanca negatívneho výsledku“ – toto je citát z jedného z článkov, na ktoré som narazil.

SkryťVypnúť reklamu

Prosím prečítajte si (okrem poslednej linky je všetko žial len v angličtine):

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7158870/ (toto je z US National Library of Medicine and National Institute of Health). Sú určite už aj novšie výsledky, len som nemal čas to vyhľadať. 

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04344106 - tu začali klinické testovanie (14. 4.) očakávané ukončeni malo byť 1.5. Toto je veľmi dôležitá linka a sú tam aj kontakty na doktorov, ak sa chcete s nimi spojiť, že ako sa to zatiaľ vyvíja. Predpokladám, že už bolo určite viac takýchto klinických testovaní.

https://www.yahoo.com/lifestyle/how-a-free-extremely-low-risk-er-technique-is-saving-lives-from-coronavirus-215640425.html

SkryťVypnúť reklamu

https://www.nytimes.com/2020/04/14/nyregion/new-york-coronavirus.html

https://edition.cnn.com/2020/04/14/health/coronavirus-prone-positioning/index.html

https://www.wcpt.org/sites/wcpt.org/files/files/wcptnews/images/Vedenie%20fyzioterapie%20pri%20ochoren%C3%AD%20COVID-19%20v%20ak%C3%BAtnych%20sektoroch%20nemocni%C4%8Dn%C3%BDch%20zariaden%C3%AD%20SLOVAK.pdf (dokonca je to spomenuté aj tu na strane 8 ale myslím, že v mierne inom kontexte).

Nie som lekár a nemám medicínske vzdelanie. Viem však odlíšiť hoax od reálnej informácie.

Nestihol som to pozrieť do väčšieho detailu, ale snáď to môže pomôcť zachrániť životy. Prosím ľudí, čo hovoria anglicky, nech o tom možno tiež pohľadajú info na nete a možno posunú viac relevantných info v Slovenčine. Ale asi najdôležitejšie je, aby sa o tom dozvedel zdravotnícky personál, ktorí má na starosti pacientov COVID-19 čím skôr (ak o tom náhodou ešte nevie). Ak by sa nejaký lekár/ka vyjadril/a, že je to známe a bežne používané, tak super a nemusíme o tom nič hladať :).

SkryťVypnúť reklamu

Stále máme v Európe najmenej úmrtí na obyvateľa, tak nech to tak aj zostane ;). A je to lacnejšie ako lieky - a vyzerá že zatiaľ celkom účinné.

Pavol Kopecny

Pavol Kopecny

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomika a biznis ma bavia. Sú mojim koníčkom... a našťastie aj prácou. Zoznam autorových rubrík:  CoronaZdravotnictvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu