"Za 90 centov sa môžete bratislavskou MHD voziť celú hodinu, cez víkendy a sviatky až hodinu a pol! Koľko paliva natankujete do auta za 90 centov?"
Táto otázka je zavádzajúca, pretože vy sa nechcete voziť po meste hodinu a pol. Chcete sa dostať z bodu A do bodu B. Ak cestuje len jeden človek, pravdepodobne bude výhodnejšia MHD, hlavne na dlhších trasách. Ak zoberiete viac ľudí, skóre sa otočí v prospech automobilu. Pri troch cestujúcich je už v drvivej väčšine výhodnejšie auto - za 2,70 € prejde auto so 7 litrovou spotrebou okolo 25 km - cez celú Bratislavu a bude to podstatne kratšie ako hodina či hodina a pol.
"Do ceny prepravy autom započítajte aj cenu automobilu, náklady na údržbu, poistky,... Pri preprave MHD je všetko v cene."
Toto platí len v prípade, že nevlastníte automobil. Slobodný, bezdetný človek bývajúci a pracujúci v centre mesta ušetrí kopu peňazí a starostí tým že si žiadne auto nekúpi. Najmä ak sa jedná o veľké mestá ako Londýn či Praha disponujúce metrom. V prípade potreby si raz za čas zoberie taxík. Ale...
Ruky hore, kto vlastní auto. Ja osobne si momentálne život bez auta viem len ťažko predstaviť. Mám 2 malé deti, často chodíme na víkendy mimo mesto, auto potrebujem aj kvôli práci.
Takže máte auto, do ktorého ste investovali povedzme 10 000 eur. To je fixný náklad na ktorom fakt či chodíte na aute alebo MHDčkou nič nezmení. Musíte platiť zákonnú poistku. Tiež fixný náklad bez ohľadu na počet najazdených kilometrov. Emisná a technická kontrola, výmena lekárničky po expirácii - fixné náklady. Pneumatiky tiež stratia po pár rokoch potrebné vlastnosti, aj keď nie sú zodraté a väčšinu času stáli v garáži a olej tiež meníte po roku - roku a pol bez ohľadu na počet kilometrov najmä pri naftových autách.
Skrátka a dobre - ak máte auto a budete si chcieť vyrátať či je výhodnejšia MHD alebo cesta autom, budete porovnávať len náklady na palivo, prípadne na parkovanie s nákladmi na cestovný lístok.