Každý človek je povahovo iný a má iné vlastnosti. Rovnako ako je hlúpe myslieť si že všetkým blížencom či rakom vyjde horoskop do posledného slova, je hlúposť predpokladať že všetci slovenskí politici, farári, moderátori, revízori, policajti,... budú rovnaké svine. Z jedného alebo dvoch prípadov pochybenia v tej či onej oblasti u nás sa nedá predpokladať, že všetci slováci sú rovnakí, a už vôbec nie že v zahraničí je všetko v poriadku. Ak si myslíte, že raz nastane deň, keď na Slovensku zavládne úplná spravodlivosť a dokonalosť, mýlite sa. Samozrejme tým nechcem povedať, že máme ignorovať problémy a nesnažiť sa ich riešiť. Uvediem niekoľko príkladov, ktoré mi utkveli v pamäti a ich paralely v zahraničí:
1.Na Slovensku sa nevieme predať
V jednom článku autorka popisuje ako zobrala zahraničného klienta do tradičnej slovenskej reštaurácie a obsluha doniesla českú minerálku Mattoni.
Chorvátsko, Baška Voda 1998 - na desaťdňovej dovolenke som si dal viackrát pivo. Aj keď chorvátske TV stanice boli plné reklám na pivá domácej výroby Karlovačko a Ožujsko, v každej reštaurácii či kaviarni, keď som si objednal pivo (bez špecifikácie značky) mi doniesli holandský Heineken.
2.Nespoľahlivá MHD na Slovensku
Na túto tému sa na blogoch aj v iných médiách objavujú príspevky denne. Veľakrát pritom poukazujú na fakt že za našimi hranicami sú samé nové vozové parky, vodiči MHD majú lepšie platy, tým pádom lepší prístup k cestujúcim
Veľká Británia, Manchester, súčasnosť - je na dennom poriadku že niektoré spoje neprídu. Nie že meškajú, príde za nich o pol hodiny náhrada - jednoducho neprídu a nikoho to neserie. Angličania si kývnu na taxík a problém je vyriešený. Je úplne bežné, že v autobuse , ktorý pamätá viac ako bratislavské ikarusy (neviem či ešte jazdia) každý všetko hádže na zem alebo si váš spolusediaci či vodič zapáli cigaretu. Alebo sa vás 19 ročná potetovaná opiercingovaná vodička autobusu opýta, kde sa vlastne nachádzame a ktorým smerom má odbočiť na najbližšom kruhovom objazde. To, že vodič nepoznal cestu sa mi stalo aj v Prahe.
3.Chaos okolo haly pre MS v hokeji
Myslím, že som to počul na JOJke v športových novinách - počas reportáže o rozhodovaní kde postaviť halu moderátor poznamenal, že také problémy medzi hokejovým zväzom a mestom sú možné len na Slovensku.
Česká republika, Praha 2004 - Česi už betónovali základy, aby stihli včas Sazka arenu dokončiť, no pozemky na ktorých stavali ešte Sazka nevlastnila, dlho nemali jasno v tom komu pozemky vlastne patria. Lotyši dokonca v jednom roku postaviť halu pre MS nestihli a tak to museli za nich usporiadať Rakúšania.
4. Nikam nesmerujúca, ožierajúca sa slovenská mládež
Fotky zničených lavičiek v parku, injekčných ihiel v pieskoviskách boli súčasťou viacerých blogov. Mnohokrát aj s tvrdením že je to možné len v Bratislave či Košiciach a na západe si toto nedovolia.
Opäť Manchester, ale platí to pre celé Anglicko. Partie 13 - 20 ročných teenegerov v teplákoch a čiernych vetrovkách s kapucňami začínajú byť doslova postrachom pre slušných Angličanov. Hádzanie kameňov do prechádzajúcich vlakov a autobusov nie je nič výnimočné. Pred mesiacom som čítal v metre prípad, kedy asi 40 ročný muž vybehol pred vlastný dom ochrániť si auto do ktorého kopali traja priožratí teenegari - dobili ho na smrť.
5. Nenásytné a neschopné slovenské zdravotníctvo
Uznávam, že v zdravotníctve treba veľa vecí zmeniť, ale dlhé čakanie u lekára na Slovensku je niekedy oveľa kratšie ako inde
Zasa Manchester, ale keďže tu momentálne žijem, nebudem písať o Nemecku (to by som sa zaradil k autorom ktorých som odsúdil v perexe). Manželka mala pred časom problémy s hrdlom. Kým som jej dohodol termín u GP (všeobecný lekár), prešiel týždeň a tak sa medzičasom vyliečila nejako za pomoci liekov dostupných bez predpisu aj sama. Bývalého kolegu zasa neošetrili na zubnej pohotovosti, lebo nebol objednaný (s tým tak trochu aj súhlasím, o zuby sa treba starať). Viete si predstaviť reportáže na Markíze, keby niekoho u nás nezobrali okamžite na pohotovosť ?
6. Neschopné súdnictvo a trestný zákon na Slovensku
Veľmi obľúbená téma, pamätáte si na reláciu "Na Slovensku je to tak" ?. Myslíte si že len u nás sú nepotrestaní vinníci alebo nekonečné súdne procesy? Omyl!
Opäť spomeniem článok z manchesterských novín metro:
Niektorý z anglických poslancov, či lordov či čo to tam majú navrhol, aby sa trestné činy drogovo či alkoholovo závislých osôb trestali podmienečne, lebo dotyční zato nemôžu, oni prepadávali, kradli alebo niekoho zranili vinou alkoholu či drog. Nech si to odpracujú na verejnoprospešných projektoch. Blogy v anglických novinách sú plné o neschopnosti anglických súdov a polície, alebo o rodinkárstve v štátnej správe. Anglická verzia ministerstva sociálnych vecí si schválila tučné koncoročné odmeny aj keď sa im ročne v ich rozpočte doslova stráca miliarda libier. Takže kauzy ako osemstotisíc vs.osemsto miliónov nie sú len slovenskou doménou.
Vedel by som uviesť množstvo ďalších príkladov a napísať blog dlhý ako toaletný papier. Myslím si že nikdy nám nebude tak dobre, aby nám nemohlo byť ešte lepšie. Nechcem poukazovať napríklad na africké krajiny, ktoré sú na tom oveľa horšie. Zámerne som ako príklad použil Británii, teda krajinu západnej Európy, ktorú nám väčšinou dávajú za príklad. Takže zlepšujme, poukazujme, kritizujme, ale pri "privlastňovaní" niektorých problémov typických pre celý svet dvakrát porozmýšľajme kým napíšeme "Na Slovensku je to tak".