O (Ne)Spolupráci v Ružinovskom zastupiteľstve a výtlkoch.

Príspevkom dopĺňam publikované stanovisko klubu SDKÚ z rokovania ostatného miestneho zastupiteľstva v Ružinove. 1.3.2013 na XVII. rokovaní miestneho zastupiteľstva MČ Ružinov sme v 2. bode riešili 1. zmenu rozpočtu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ministerstvom práce, soc. vecí a rodiny poskytlo MČ BA Ružinov finančný príspevok na financovanie sociálnej služby v zariadení sociálnych služieb vo výške cca. 1 726 tis. EUR, z toho naším organizáciám :

 • Ružinovský domov seniorov vo výške - 1 075 200 €

 • Domov dôchodcov vo výške - 510 720 €

S týmito prostriedkami sme v rozpočte nerátali, výborné pre Ružinovčanov je, že sú a že môžu byť použité na rozumne naplánované aktivity. Totiž pre dom seniorov aj dom dôchodcov sme vyčlenili prostriedky v pôvodnom rozpočte. Ak ale máme príspevok z ministerstva, môžeme veľkú časť týchto peňazí presmerovať do najakútnejších potrieb Ružinova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvôli čo najskoršiemu "zlegalizovaniu" príspevku sme aj rokovanie MZ uskutočnili v skoršom termíne ako bolo plánované. Materiál bol prerokovaný v príslušných komisiách.

Komisia školstva, kultúry a športu zasadala 19.2.2013. Pred hlasovaním k 1.zmene rozpočtu som sa J.Buocika opýtal, či prípadne do rokovania miestneho zastupiteľstva dohodneme prerozdelenie týchto peňazí, alebo na zastupiteľstve nové eurá dostaneme do rozpočtu a až následne ich na spoločných stretnutiach alokujeme do konkrétnych položiek. Z jeho úst zaznelo jednoznačné áno pre doplnenie príspevku do rozpočtu a nie pre ich prerozdeľovanie, ktoré bolo potvrdené aj V. Jančošekovou.

SkryťVypnúť reklamu

Hodinu pred zastupiteľstvom 1.3.2013 sa stretli šéfovia politických klubov a okrem iného sa dohodli na deklarácií že významnú časť nových zdrojov v rozpočte použijeme na riešenie akútneho megaproblému - výtlkom. Toto bolo jednoznačne akceptované. SDKU naznačili že by radi na výtlky alokovali konkrétnu čiastku.

Vzhľadom na to:

 • Že už prebiehala pasportizácia výtlkov (aktivita starostu D.Pekára a prednostky Z.Maturkaničovej),

 • Že do rozpočtu na rok 2013 sme rozumne vyčlenili na výtlky a rekonštrukciu ciest násobne vyššie čiastky ako po minulé roky,

 • Že aktuálne prebieha verejná súťaž na opravy ciest v správe MČ v hodnote 332 tis. eur,

 • Jednoznačnú dohodu že prerozdelenie sa bude riešiť až v ďalšom zastupiteľstve, sa tento bod nestretol s pochopením.

Na samotnom rokovaní MZ V.Jančošeková vystúpila s dohodnutou deklaráciou. Následne J. Buocik za mávania modrej zástavy predniesol pozmeňujúci návrh uznesenia v ktorom mal v úmysle vyčleniť 200 tis. EUR na výtlky.

Týmto za lacnú, prvoplánovú politickú reklamu obetoval svoje slovo a dohodu s koaličnými partnermi. Vzhľadom na to že podobný scenár sa už v minulosti opakovane udial sa ostatné poslanecké kluby rozhodli odmietnuť toto neakceptovateľné správanie a návrh nepodporili.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko poznámok na záver:

 • Tohoročná zima nám dala jasný feedback ze stav Bratislavských ciest je viac ako hrozný a že (nielen u nás) vyžaduje plán systematickej obnovy ciest v našej správe, a že je potrebné zásadne zmeniť (ne)kvalitu realizovaných opráv,

 • MČ Ružinov má v správe (a teda môže rekonštruovať len) cesty 3. a 4. triedy. Cesty 1. a 2. triedy (napr. všetky cesty po ktorých premáva autobus/trolejbus, všetky hlavné ťahy) sú v správe magistrátu hl. mesta Bratislavy /Ftáčnika/ a VÚC /Frešša/),

 • Ak sa po ukončení prebiehajúcej pasportizácie ukáže, že na výtlky nestačia aktuálne vyčlenené prostriedky, môžeme okamžite na mimoriadnom zastupiteľstve dotovať príslušnú kapitolu rozpočtu.

Pavol Šmilňák

Pavol Šmilňák

Bloger 
 • Počet článkov:  20
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Som šťastne ženatý, otec piatich detí, kresťan, projektový manažér v oblasti BI a DWH, angažovaný občan so skúsenosťou v lokálnej politike. Cítim osobnú zodpovednosť za dianie okolo mňa. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáZ poslaneckej lavice v RužinovDenník z púte do CompostellyMIX MAX

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu