Chudáci Maďari... prezident, káva, “cigi“ a ulice plné špakov

Chudáci Maďari! V poslednom čase sa na nich valí jedna pohroma za druhou. Najprv ich fackuje Únia, potom im nechce dať pôžičku MMF, a krajina podľa všetkého stojí na pokraji krachu, nato im prezident urobí svetovú hanbu a najnovšie si už ku káve nemôžu zapáliť ani cigaretu. No povedzte, nie je to na takú malú krajinu za taký krátky čas trochu priveľa?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

 EÚ a MMF... podľa hospodárskych a finančných analytikov má byť údajne táto jar pre Maďarsko rozhodujúca. Bez dohody s MMF to vraj krajina neprežije. Navonok je zatiaľ všetko v poriadku a ľudia svojmu vodcovi i naďalej dôverujú. Veria, že nezostanú bez výplat a dôchodkov ani po jarných mesiacoch. Kritikov síce pribúda, no zatiaľ sú v menšine. Túto pohromu krajina hádam prežije.

 Prezident... tak toto je/bola zvláštna kapitola. Trvalo mu takmer mesiac, kým konečne pochopil, že aj za takú, podľa neho „maličkosť", ako je odpisovanie, sa patrí odstúpiť, hlavne keď už ani nejde o to odpisovanie... Keby chodil do školy v Singapúre, asi by s tým taký problém nemal. Tam je žiak prichytený pri odpisovaní jednoznačne zaradený medzi podvodníkov, a buď ho zo školy vyhodia, alebo ho z nej vyberú rodičia, ktorí sa za takúto „maličkosť" (na rozdiel od maďarského prezidenta), idú prepadnúť od hanby. Tu sa už pomaly celá krajina za neho hanbila, no on to stále nechápal. Zaťažko to bolo uznať aj orbánovcom, ktorí si tohto verného sluhu na tento post vybrali. Pochopiteľne, veď im do parlamentu nevrátil ani jeden jediný zákon, ba práve naopak, bol by ho ochotný podpísať ešte skôr, ako ho vymyslia. Nakoniec síce túto pohromu Maďari v pohode prežili, no mnohí sa ešte stále namiesto svojho prezidenta červenajú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Káva a cigarety... Tak táto pohroma zasiahla naozaj mnohých, a to nielen fajčiarov. Zákon na ochranu nefajčiarov platí síce už od januára, ale protifajčiarske komandá začínajú vyberať pokuty len teraz, od apríla. A tých pokút bude určite neúrekom. Veď Maďari patria k nadpriemerným spotrebiteľom tabakových výrobkov. Priateľom na Slovensku som občas zvykol dať nasledovnú hádanku : Viete, kto to je? V požehnanom stave ťahá na bicykli do kopca, vpredu dieťa, vzadu dieťa, prší, v jednej ruke dáždnik a v druhej cigareta! Vy viete? Nie? No určite už tušíte. Je to Maďarka! Trochu drastické, ale pravdivé. Takýto obraz v Maďarsku nie je ojedinelý. A zrazu prásk! Úplný zákaz fajčenia! Nikde! V žiadnej krčme, kaviarni, reštaurácii, hoteli, bare, no ani vo verejných budovách, na úradoch, v závodoch, dielňach, atď. Doteraz povolené fajčiarske miestnosti sa zo dňa na deň stali minulosťou. Miestnosti. No nie fajčiari! A tak ich vo zvýšenom počte stretávame na uliciach a chodníkoch, pred kaviarňami, reštauráciami, bufetmi, ale aj pred úradmi, školami či nemocnicou. Ide o celú armádu štamgastov, náhodných hostí, čašníkov, úradníkov, sestričky, lekárov, učiteľov, žiakov, starých, mladých, žien aj mužov - proste fajčiarov. No čo je najhoršie, všade špaky, špaky, špaky... Hádam ich časom takéto nedôstojné fajčenie na ulici prestane baviť a fajčenie zanechajú. Veď v Maďarsku najviac ľudí zomiera na rôzne cievne a onkologické ochorenia. A tak sa zdá, že táto pohroma na fajčiarov je zatiaľ jediný rozumný zákon, ktorý Orbánova vláda doteraz prijala. Asi vie prečo. Veď podľa posledného sčítania (2011) klesol počet obyvateľov Maďarska pod 10 miliónov. Ak to takýmto tempom pôjde ďalej, o 1 000 rokov tu nebude ani jeden Maďar, a to by bola skutočná pohroma. Našťastie, zatiaľ je pre nich najväčšou pohromou iba to, že si k tomu svojmu chutnému espressu vo svojej útulnej kaviarničke už nikdy nebudú môcť zapáliť cigaretu. S tým však musíte pri návšteve Maďarska počítať aj Vy!

Pavol Žibrita

Pavol Žibrita

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie je ľahké byť Slovákom v Maďarsku...keď sa však motám medzi hrobmi predkov,zisťujem,že môj domov je tu - v Čabe. A ďalej to už poznáte... všade dobre,doma/v Čabe/ najlepšie.Čo nie vždy znamená, že aj najľahšie... Zoznam autorových rubrík:  Postrehy z MaďarskaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu