Každá doba má však svoje slová, preto prišiel míting a nahradil poradu, schôdzu i rokovanie. Míting bol pôvodne verejným zhromaždením, stretnutím väčšieho počtu ľudí. Pracovný míting však nie je verejné zhromaždenie a ani na ňom nebýva spravidla veľa ľudí.
No to stále bolo málo. Dnes je tu masovo ďalšie slovo, ktoré vytláča nielen porady a schôdze, ale aj mítingy: brífing. Rozumie sa ním krátky informatívny rozhovor, pracovná schôdzka zameraná na odovzdanie pokynov alebo informácií. Veľmi správna definícia. Odvodené slovo brífovať znamená informovať niekoho o stave vecí, o skutkovej podstate, o skutkovom stave.
Význam brífingu v angličtine pochádza od spodstatnenia slovesa to brief s významom poučovať, vyučovať, inštruovať. Sloveso to brief je odvodené od adjektíva brief s významom krátky. Teda to brief znamená krátko niekoho inštruovať, aby mohol vykonávať svoju prácu.
Pretože pokyny zvyčajne odovzdáva nadriadený podriadeným, tak by sa v slovenčine dalo namiesto brífing povedať aj inštruktáž. Inštruktáž znie však málo americky. Preto brífing.
V opačnom smere, keď podriadení odovzdávajú informácie nadriadenému, by slovo inštruktáž predsa len znelo bezočivo. Akože by už mohol podriadený inštruovať nadriadeného, ktorý je už z definície najmúdrejší? Tu sa preto slová brífing a brífovať hodia ešte viac, pretože sú nejasné, zavádzajúce a dostatočne hlúpe.
Brífing a aj odvodené sloveso brífovať dnes už majú s pôvodným významom slova brief (krátko) máločo spoločné, pretože dnes sa brífuje najmä na nekonečných brífingoch a prípadne dlhými e-mailami.
Ako to už býva, napokon prišli aj metastázy. Brífing a brífovať začalo byť tesné a málo výstižné. Vajatali hory a zrodili sa klony nabrífovať a debrífing. Nabrífovať bez akéhokoľvek pridaného významu. Bez toho, aby sa manažér zamyslel nad tým, či medzi brífovať a nabrífovať je vôbec nejaký rozdiel. Ale kto by už chcel od neho myslenie? Proste a jasne, príďte ma nabrífovať! Nezvyknutým ušiam nabrífovať znie takmer vulgárne. Keď som to počul prvýkrát, zľakol som sa, že pôjde o sex.
Medzi brífing a debrífing je však jemný rozdiel: Brífing je stretnutie nadriadeného s podriadenými pred nejakým významnejším rokovaním nadriadeného, kde sa tento snaží pochytiť od podriadených, o čom to významné rokovanie vlastne bude. Debrífing je potom prejavom definitívneho presvedčenia nadriadeného o svojej múdrosti a neomylnosti prostredníctvom informovania podriadených o výsledkoch toho významného rokovania.
Vy by ste sa ubránili, ak by vám šéf zavolal, že ho máte prísť nabrífovať? Ja teda nie.
Minule: