Dnešné kúty sa budú týkať Rakúska. Hundsheimerhütte, vetešník v Bad Deutsch Altenburgu, pohľad cez Dunaj na Devínsky hrad, kaplnka nad Edelsthalom a Heidentor v Petronelli.
Hundsheimerhütte. Nad Haiburgom, prístupná z niekoľkých strán, lesom alebo po lúkach, strmo alebo pohodlnejšie, prípadne aj z Hundsheimu, na vrchole Hundsheimerského kopca, stojí chatka rakúskych turistov. Nič tam nepredávajú, ale ak máte šťastie, vylezie z nej čarovný mužíček, ponúkne vám dáky rakúsky domáci šnaps a pokecá si s vami zmesou rakúštiny a slovenčiny. Napríklad o tom, ako si na neďalekom športovom letisku robili papiere ukrajinskí potentáti. Pri ešte troche šťastia stretnete cestou aj pár diviačic s mladými. A ak chcete mať istotu, že diviaka skutočne stretnete, vojdite do zvernice nad Wolfsthalom a držte sa chodníkov smerom na západ. Stretnete ich aspoň sto.



Vetešník. Na cyklotrase za Bad Deutsch Altenburgom naďabíte na absurdnú zmes starých výrobných hál plných veteše kombinovanú s jednoduchým rakúsko-maďarským pohostením. U svojrázneho veselého vetešníka s obchodným duchom s úžasom zistíte, čo sú ľudia schopní predávať a iní ľudia ochotní kupovať. A potom si naproti v zafajčenej pekárni, cukrárni a mäsiarstve (všetko v jednom) dáte jednoduchý obed za smiešnu cenu. No, nekúp to.

Pohľad cez Dunaj na Devín. Najkrajší výhľad na Devínsky hrad je z rakúskeho brehu Dunaja. Buď sa tam dostanete od Lafranconi pešo alebo bajkom okolo Dunaja (koncom zimy desaťtisíce snežienok). Alebo to vezmete z Hainburgu popod kúpalisko, cez malé kamenné tunely a zrúcaninu Röthelstein, alebo po ceste okolo golfového ihriska, akokoľvek dôjdete do miesta, kde je radosť kukať na sever.


Kaplnka nad Edelstalom. Cestou do kopca za Edelstalom smerom do Hunsheimu je kaplnka s lavičkou a nad nimi veľký orech ako z Ladovej kresby. Na jeseň sa na poli pred vami budú pásť srnky a ak máte so sebou dieťa posadnuté počítačovými hrami, tak to zahlási niečo v zmysle: "na tom poli vzadu tá grafika už nie je moc dobre urobená.". Keď od kaplnky vyjdete ešte kúsok do kopca, je tam jedno miesto, z ktorého (takmer) iba pootočením hlavy uvidíte na východ Bratislavu a na západ Viedeň. Takých miest asi nie je veľa.

Heidentor v Petronelli. Za Petronellom, ktorý je antickým Carnuntumom, stojí Pohanská brána, ktorá vraj nie je ani pohanskou, ani bránou. V okolí bolo niekoľko desaťtisícové starorímske vojenské aj civilné mesto a sami uznáte, že už len preto musí mať toto miesto svoje výrazné genius loci. Aj keď tie odporné vrtule odtiaľto snáď až po Schwechat hodne ubrali čaru tejto lokality.



Ešte bonus na záver. Krátka lekcia z cudzích jazykov, ktorú nám zdarma poskytujú naši západní susedia:
