Okrem nezáujmu, alibizmu, impotencie, šlendriánu, všeobecného marazmu (a žiaľ asi aj genetickej a mentálnej výbavy) sú tu určité pomenovateľné a preukázateľné administratívne príčiny, prečo Bratislava vyzerá nepríčetne:
1. Samospráva si rozdelila ulice, za ktoré je zodpovedný magistrát a za ktoré príslušná mestská časť. Vznikajú tak však prechodné oblasti, kde sú kompetencie nejasné a jeden sa vyhovára na druhého.


2. V meste sú desiatky, možno stovky ulíc, ktoré pre samosprávu neexistujú, a to z rôznych dôvodov (podľa katastra neexistujú, neboli zverené samospráve do vlastníctva alebo do správy a pod.).

3. Samospráva predala množstvo verejne používaných komunikácií a objektov súkromným osobám, ktoré sa o svoj majetok nestarajú. Samospráva nesmie investovať cudzieho majetku, teda ani do objektov (to jest ani ich udržovať alebo opravovať), ktoré nevlastní alebo nemá v správe.




4. Mnohé objekty, najmä pozemky a budovy, patria štátu, resp. rôznym firmám vo vlastníctve štátu (napr. Železnice SR). Samospráva nemá kompetenciu riešiť problémy súvisiace s týmito pozemkami a budovami a štát to taktiež nerieši.


5. Niektoré objekty (napr. koľajové dráhy, nástupištia MHD, zastávky MHD, stĺpy, na ktorých je uchytené trolejové vedenie), ktoré sú súčasťou uličného priestoru, nie sú v priamej správe samosprávy, ale sú v správe osobitnej firmy (dopravný podnik). Vznikajú tak prechodné oblasti, kde sú kompetencie nejasné a jeden sa vyhovára na druhého. Okrem toho magistrát je výlučným vlastníkom dopravného podniku, avšak tvári sa, akoby to tak nebolo.

6. Niektoré objekty (napr. niektoré (!) cyklotrasy), ktoré sú súčasťou uličného priestoru, nie sú v priamej správe samosprávy, ale sú v správe osobitnej firmy (Správa telovýchovných a rekreačných zariadení, Generálny investor Bratislavy a pod.). Vznikajú tak prechodné oblasti, kde sú kompetencie nejasné a jeden sa vyhovára na druhého. Okrem toho magistrát je zriaďovateľom STaRZu aj GIBu, avšak tvári sa, akoby to tak nebolo.


7. Niektoré objekty, ktoré sú súčasťou uličného priestoru, nie sú v priamej správe samosprávy, ale sú v správe osobitnej firmy (Bratislavská vodárenská spoločnosť). Vznikajú tak prechodné oblasti, kde sú kompetencie nejasné a jeden sa vyhovára na druhého. Okrem toho magistrát je majoritným akcionárom BVS, avšak tvári sa, akoby to tak nebolo.

Opakujem, toto sú iba niektoré príčiny, a obávam sa, že ani nie tie podstatné. Podstatnými sú už tie zmienené: nezáujem, alibizmus, impotencia, šlendrián a všeobecný marazmus samosprávy. Za ĎurkoFtákoNesriValla, úplne jedno, za koho bačovania.
Bratislava je samosprávny Augiášov chliev. Čo s chlievom urobil Herkules, vieme. Čo s tým v Bratislave, neviem.