Napríklad také chodníky na Blumentálskej ulici prakticky v celej dĺžke tejto ulice.






Alebo taká Záhradnícka ulica, najmä medzi Kvačalovou a Miletičovou.






A nejde o to, že tie chodníky sú špinavé občas. Ide o to, že sú plné špiny, smetí a, ak chcete, bordelu prakticky "furt". V období jesene ide najmä o lístie.
Spýtal som sa preto samosprávy, že kto a kedy tie chodníky pre mesto čistí. A dozvedel som sa, že v princípe nikto. Dôvod? A teraz to príde. Totiž, podľa § 9 ods. 2 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon), resp. podľa novely tohto zákona, a to sa podržte, z roku 1984 (!!!) závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.
Inými slovami, za čistenie chodníkov zodpovedá vlastník, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti. A to za celý chodník, to znamená po celej dĺžke nehnuteľnosti a v celej šírke chodníka. Aj v prípade, že chodník je široký jeden meter, ale aj vtedy, ak je chodník široký dvanásť metrov. Vždy.
Podľa § 9 odsek 3 cestného zákona obec iba upraví rozsah povinností s prihliadnutím na miestne pomery, a to vo všeobecne záväznom nariadení (VZN). Obce, teda v Bratislave mestské časti, príslušné VZN aj vydali, ale na zákonnej povinnosti vlastníka, správcu a užívateľa priľahlej nehnuteľnosti čistiť chodníky nič nezmenili, pretože ani zmeniť nemohli. Mohli vo VZN pridať nejaký kontrolný mechanizmus a prípadne sankčný režim v prípade neplnenia povinností vlastníka, správcu a užívateľa. Čo mestské časti aj spravidla urobili. Príslušné VZN Bratislavy - Starého mesta má číslo 6/2013, VZN Ružinova má číslo 1/2003. Vygúglite si ich, sú zavesené na webe. Vo VZN Starého mesta ide o § 3, vo VZN Ružinova § 6.
Takže, ak sa budete nabudúce brodiť špinou na nejakom bratislavskom chodníku, napríklad práve pred domom, v ktorom bývate, odpustite si nadávanie na magistrát alebo na mestskú časť. Čistiť chodník nie je ich povinnosť a nebudú to ani robiť. Bordel na bratislavských chodníkoch je maslo na ctenej hlave obyvateľov mesta.
Druhá otázka je, že prečo mestské časti vlastníka, správcu a užívateľa priľahlej nehnuteľnosti za neporiadok na chodníkoch (podľa svojich VZN) nesankcionujú. Ale o tom, ako hovorí klasik, po tom.
Aktualizácia 16.3.2018:
NR SR prijala 14. marca 2018 zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Z čl. II tohto zákona, ktorý novelizuje § 9 odsek 2 zákona o pozemných komunikáciách, vyplýva, že "závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov sú bez prieťahov povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií“. Zároveň bol vypustený odsek 3 tohto § 9, podľa ktorého bolo v kompetencii obce upraviť rozsah povinností s prihliadnutím na miestne pomery.
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=6606
https://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/462408-ludia-uz-nebudu-musiet-odpratavat-sneh-z-obecnych-chodnikov/