Prísť sa dá z Petržalky (Kopčian) cez Kittsee do Bergu a odtiaľ už po turistickom chodníku (dobre značené), alebo od Wolfsthalu po turistickom chodníku (katastrofálne značené). Začíname.

Turistická vyhliadková veža postavená v roku 2001 meria 22,7 m.

Je z nej nádherný výhľad nielen na predhoria Álp či Neziderské jazero,...


... ale aj na Bratislavu a kus západného Slovenska (a severného Maďarska).

A samozrejme aj na lopúchy (parabolické antény) odpočúvacej stanice.

Oficiálne je známe iba to, že v časoch studenej vojny išlo o predsunutú základňu (odpočúvaciu stanicu) na rakúskom území, avšak financovali ju USA.
Stanica bola údajne zriadená v roku 1958 (a prevádzkovaná rakúskymi ozbrojenými silami) spolu s ďalšími piatimi menšími stanicami v Rakúsku (formálne a ústavne neutrálnom) ako súčasť zameriavacej siete od Nórska po Taliansko.

Na stanici sa odpočúvali telefonické a rádiové hovory vo východnom bloku a na Balkáne (predovšetkým Slovensko, Maďarsko, východná časť ZSSR a Juhoslávia), ale rakúska strana nevedela záznamy dešifrovať. Nahrávky sa odosielali priamo americkým tajným službám.
Stanica bola údajne jedným z dôvodov, prečo malo Rakúsko štatút privilegovaného partnera americkej Národnej bezpečnostnej služby, ktorý sa štandardne prideľoval iba členom NATO.
Ktovie, či si "pracovníci" na tejto stanici počas studenej vojny občas nezamávali s vojakmi slúžiacimi na raketovej základni na Devínskej Kobyle - cez Dunaj je to čo by kameňom dohodil...

Zmluva medzi Národnou bezpečnostnou agentúrou a Rakúskom o financovaní odpočúvacej (nazývanej dnes "monitorovacej") stanice bola po útokoch na ciele v USA v roku 2001 údajne obnovená.

Odhady hovoria o nákladoch vo výške minimálne 150 miliónov eur.

Pretože sa k stanici dlhodobo nikto oficiálne nevyjadruje, kolujú aj v rakúskej armáde iba fámy, napríklad o tom, že technické vybavenie komunikačných satelitov vrátane hardvéru a softvéru zaobstarala americká strana. Stanica má najmodernejšie vybavenie spomedzi troch porovnateľných staníc (Leuk vo Švajčiarsku a Bad Aibling v Nemecku).

Celková plocha stanice je vyše šesť tisíc metrov štvorcových a predpokladá sa, že minimálne na jednej tretine tejto plochy je aj podzemné výpočtové centrum.

... a teraz už rýchlo preč...

... napríklad pozrieť zrúcaninu hradu Pottenburg ...

...alebo diviakov vo zvernici smerom do Wolfsthalu. To bude zase iný príbeh.
Zdroje:
https://fm4v3.orf.at/stories/1742141/index.html
https://fm4v3.orf.at/stories/1743238/index.html
https://fm4v3.orf.at/stories/1741929/index.html
https://www.profil.at/home/hna-heeresnachrichtenamt-was-us-geheimdienste-362038
https://svet.sme.sk/c/6867614/odpocuvacia-stanica-pri-hainburgu-vraj-stale-funguje.html