Google

Existuje dnes ešte použivateľ internetu, ktorý nepozná pojem Google? Nemyslim si to. Google založili dvaja študenti Larry Page a Sergey Brin 7. septembra 1998 na jednoduché a rýchle vyhľadavanie stránok na internete. Veľmi rýchlo sa z neho stal celosvetovo najlepši a najobľubenejši vyhľadávač. Ale už dávno neponúka len to. Veľa uživateľov zaregistrovalo spustenie služieb ako Gmail či Google Earth, to však zdaleka nie je všetko…

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Čo to vlastne google je?

Google je slovna hračka s termínom googol, čo je jednotka nasledovaná stomi nulami. Použitie tohto slova vyjadruje cieľ firmy a to zorganizovať obrovské množstvo informácii a spristupniť ich ľudom.

Stručná história

Na začiatku boli dvaja talentovani študenti, ktorý na začiatku roku 1996 vytvorili vyhľadavaci systém a pomenovali ho BackRub. Nebudem vás zaťažovať technickou stránkou systému, doležite je, že fungoval perfektne a dovtedy nič také nebolo. S pribudajúcimi uživateľmi bolo treba stále viac hardweru a kedže ten nerozdávaju zadarmo, Larry a Sergey začali zháňať investora. O túto technologiu prejavil záujem Andy Bechtolsheim a tak vznikla firma Google Inc.. Kto ma záujem prečitať si celu historiu tu je link: Google History

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasnosť

V prvej polovici roka 2005 vyhľadavalo cez Google 47% použivateľov internetu, to znači že jasne dominuje na trhu s vyhľavadačmi. Prečo? Dva hlavné dovody sú: perfektný systém vyhľadavania a schopnosť dodať vysoko relevantné vysledky (tj. kvalitný algoritmus, ktorý radí vysledky hľadania tak, že dopredu sa dostanu tie najkvalitnejšie stránky, ktoré suvisia s hľadaným výrazom) a druhý dovod je jednoduchosť webovej stránky. Skúste si porovnať google.com a trebars szm.sk. Rozdiel je vidieť na prvý pohľad. Stranku google tvori logo, zopár linkov a vyhľadavacie pole. Stránka superzoznamu je na prvý pohľad neprehľadna, tvori ju množstvo informacii ako sú reklama, správy, login do emailu atd. Niežeby to bolo nepotrebné ale keď chcem vyhľadavať tak chcem vyhľadavať a nie čítať správy. O tom že ľudia s pomalým pripojením maju starosť navyše ani nehovorim.

SkryťVypnúť reklamu

Služby Google.com

Ako som už hovoril, Google.com už dávno nie je len vyhľadavač alebo mailova schránka, server ponuka veľa viac či menej užitočných služieb. Niektore z nich tu popišem:

Gmail

Zrejme každý pozna takže len v skratke, hlavne prednosti: emailova schránka s veľkostou 2,5GB (stále narasta),vyhľadavanie správ namiesto triedenia, každa správa je zoskupená s prislušnymi odpoveďami, žiadne automaticke reklamy – len cielena reklama. Miernou nevýhodou je ziskanie schránky len na pozvánku.

Google Alerts

Upozornovanie mailom na udalosti ktoré súvisia s výrazom aký zadate, napr. zadate google, nastavite typ správ na novinky, ako často na denne a mail jozko@gmail.com - na mail vam raz denne pride novinka ohľadom google.

SkryťVypnúť reklamu

Google Answers

Zaujímavy projekt. Možte položit nejakú otázku čo vás trápi a sumu, ktorú dostane človek, ktorý ju zodpovie. Takisto si možte prilepšiť aj vy keď na niektorú otázku odpoviete.
Našiel som napr. čo je to „banjo efekt“ za 25 dolarov ;) .

Google Blog Search

Vyhľadavanie v blogoch. Možte zadať autora, jazyk, dátum, stránku blogov atd.

Google Book Search

Starši názov Google Print. Je to vyhľadavanie v knihach, samozrejme len vo voľne dostupných publikáciach kvoli autorským právam. Na projekte spolupracujú aj popredné svetové knižnice. Podrobný návod na prácu s Book Search je tuto. Spomeniem len, že vyhľadavať je možné podľa názvu, autora, vydavateľstva, dátumu vydania a samozrejme ISBN čísla.

SkryťVypnúť reklamu

Google Catalog

Vyhľadavanie a prezeranie v katalógoch roznych spoločnosti. Predstavte si napr. katalóg Neckermann, Quelle či Conrad. Po zadani hľadaného slova sa vám zobrazí názov katalógu, jeho predná obálka, strana kde sa výraz nachádza a zoom na ten výraz ( aby ste ho videli v kontexte), ak sa v katalógu nachádza viac strán, ktoré obsahujú hľadaný výraz mate samozrejme možnost si ich prezriet všetky.

Froogle

E-shop, ktorý keď sa vydarí určite zásadne zmeni nakupovanie cez internet.
Nebudem tu zbytočne vypisovať, dobrý článok o Froogle je v blogu Erika Galamboša.

Google Groups

Diskusné skupiny. Po registrácii si vyberte miestnosť a rozprávajte s inými luďmi. Možnosť výberu je skvelá. Napr. hlavnu skupinu si vyberiete umenie a zábava a v nej si miestnosti vyberáte podľa témy (hudba, vzdelanie…), regiónu (Azia, Europa…), jazyka (EN,FR,IT…) či počtu členov miestnosti.

Google Local

Táto služba slúži na vyhľadávanie miestnych bodov záujmu (reštaurácie, služby, obchody) a ich zobrazenie do čiarovej uličnej či bitmapovej satelitnej mapy. Stačí udať svoju lokalitu a cieľ záujmu. Dostupné aj pre mobily, avšak ako zopár iných služieb, pre Slovensko je Google Local na… :(


Toľko v prvej časti
Na intraku vypinaju internet tak idem spať…


PS: Toto je moj prvý článok, berte na to ohľad :) , samozrejme ak sa vám niečo nepáči, napíšte to v diskusii a pokúsim sa to v druhej časti zohľadniť. Sory za prípadne gramatické hrúbky, nikto neni dokonalý ;) .

Martin Pelák

Martin Pelák

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  ITSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

229 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu