Úvod do astronómie

Prvý krok k astronómii je činnosť, ktorú robíme každý deň, hoci si to ani neuvedomujeme. Druhý krok je hneď za dverami.

Úvod do astronómie
Svit Mesiaca presvitajúceho cez mraky a pár hviezd (Zdroj: Adrian Pelčák)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Všetko sa to začína pohľadom na oblohu - prvý krok. Nechajte svoje oči len nej, nechajte sa ňou vtiahnuť a jednoducho obdivujte všetko, čo vám zadarmo ponúka. Či už ide o dennú alebo nočnú oblohu, dokážeme pozorovať krásy vesmíru aj voľným okom. Cez deň môžeme na oblohe vidieť Slnko (rozhodne ho nepozorujte priamo bez ochranných pomôcok) a niekedy aj Mesiac či dokonca veľmi jasnú Venušu.

To pravé kúzlo však nastane keď sa zotmie. Najlepšie výsledky dosiahnete na mieste s čo najmenším svetelným znečistením (pre pozorovanie voľným okom postačí okraj obce, vidiecke oblasti sú pochopiteľne lepšie ako tie mestské). Dôležité je priznať si, že hneď ako upriete svoj pohľad na nočnú oblohu, stávate sa len divákom tohto divadla vyrážajúceho dych. Ponárate sa do sveta, v ktorom nemôžete okrem seba nič zmeniť. Môžete sa len stať lepším a lepším divákom, čím dosiahnete lepší zážitok. Čím viac si odrieknete “žiaru reflektorov”, tým viac vám toho vesmír ponúkne a je len na vás čo všetko si od neho zoberiete. “Pozorujte hviezdy a učte sa od nich,” je citát Alberta Einsteina, ktorým by sa podľa mňa mal riadiť každý astronóm. V noci oblohe dominuje jasný Mesiac. Obloha nám odkryje nespočetné množstvo hviezd a ich súhvezdí. Medzi tými malými bodkami, ktoré sú vidieť aj bez ďalekohľadu, sa dokonca skrývajú aj viditeľné planéty slnečnej sústavy. Človek si tak ani neuvedomí, že tá jasnejšia “hviezda” môže byť taký Jupiter či Saturn. Až hlbším ponorením sa do nočnej oblohy skutočne pochopíte čo vidíte - druhý krok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako také “pozeranie do prázdna” môže zmeniť váš pohľad na svet a vás ako takých? To sa vám pokúsim priblížiť v sérii mojich blogov. Detailne vás prenesiem pozorovaním nočnej oblohy voľným okom až k prvému teleskopu. Priblížim vám ako správne hľadať na oblohe vesmírne objekty a kedy sú najlepšie podmienky na pozorovanie. Zoznámim vás s vesmírnymi objektami a poradím vám čo na nich vidieť. Budem vás informovať o astronomických udalostiach a dostanem vás až za hranicu slnečnej sústavy. Môžete byť skúsený či amatérsky pozorovateľ, ktorý raz za čas vybehne do terénu, alebo len čitateľ, ktorý si chce vychutnať krásy vesmíru a jeho pozorovania v teple domova. Aj cez všetky ťažkosti môžete každý večer vystúpiť až ku hviezdam.

SkryťVypnúť reklamu

Adrian Pelčák

Adrian Pelčák

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Baví ma písanie a medzi moje ďalšie záľuby patrí čítanie, fotografia, astronómia, matematika a fyzika - hlavne tieto oblasti by boli inšpiráciou môjho blogu. Cieľom je oboznámiť čitateľov s tými najzaujímavejšími aspektmi týchto oblastí a ich vzájomné prepojenie. Zoznam autorových rubrík:  Astronómia

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu