reklama

Google sa vezie na vlne výborných výsledkov. V Európskej únii však zostáva pod tlakom

Celosvetový gigant Google má množstvo dôvodov na optimizmus. Náladu mu nekazí ani rekordná, pol miliardová pokuta od Francúzska a protimonopolné spory s EÚ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž udelil 13. júna 2021 spoločnosti Google pokutu vo výške pol miliardy eur za nedodržanie stanovených predpisov. Ide síce o vysokú sumu, ale v porovnaní s celkovými číslami firmy pomerne zanedbateľnú. Veď len v prvom štvrťroku 2021 sa tržby Alphabet, materskej spoločnosti Google, zvýšili o 34 % na 55,31 miliardy USD a čistý zisk vzrástol zo 6,84 miliardy USD až na 17,93 miliardy USD.

Google má podľa hodnotenia väčšiny z oslovených 39 analytikov pre CNN Business našliapnuté k ďalšiemu rastu. Analytici predpovedajú mediánovú cenu počas nasledujúcich 12 mesiacov vo výške 2 800 USD, pričom najvyšší odhad je až 3 127 USD a najnižší 2 480 USD. K 12. júnu 2021 predstavovala záverečná cena 2 611,27 USD.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Google čelí v EÚ tlaku na viacerých frontoch

Tlak na Google v Európskej únii nepoľavuje. Vydavatelia APIG, SEPM a AFP obvinili spoločnosť Google, že s nimi v dobrej viere nerokovala o honorároch za prevzatie ich obsahu a nedodržiava uzavreté dohody, ako sa uvádza v článku Euronews. Cieľom je zistiť, či spoločnosť Google porušila dočasné nariadenia stanovené protimonopolným úradom. Do troch mesiacov sa malo uskutočniť stretnutie s každým vydavateľom, ktorý o to americkú firmu požiadal.

Spoločnosť Google musí do dvoch mesiacov predložiť vydavateľom a tlačovým agentúram návrh kompenzácie za používanie ich obsahu. Ak tak neurobí, bude musieť každý deň zaplatiť pokutu až do výšky 900 000 EUR.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V troch predchádzajúcich prípadoch Európska únia uložila spoločnosti Google pokutu vo výške viac ako 8,2 miliardy EUR. Najnovšia pokuta bola spoločnosti uložená len 24 hodín po tom, ako sa objavili informácie, že Google zvažuje právne kroky v súvislosti s pokutou uloženou za zneužívanie dominantného postavenia svojho operačného systému Android.

Protimonopolné spory v EÚ

Európska komisia začala 22. júna 2021 vyšetrovanie spoločnosti Google s cieľom zistiť, či firma porušuje protimonopolné pravidlá Európskej únie. EÚ musí posúdiť, či spoločnosť Google porušila pravidlá hospodárskej súťaže tým, že zabránila tretím stranám v prístupe k údajom používateľov na účely reklamy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komisárka Margrethe Vestagerová, zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže, sa k začatiu vyšetrovania vyjadrila takto: "Online reklamné služby sú základom toho, ako spoločnosť Google a ďalší vydavatelia zarábajú na svojich online službách. Spoločnosť Google zhromažďuje údaje, ktoré využíva na cielenie reklamy, predaj reklamného priestoru a pôsobí aj ako sprostredkovateľ online reklamy. Google je tak prítomný na všetkých úrovniach dodávateľského reťazca online reklamy. Obávame sa, že spoločnosť Google sťažuje ostatným spoločnostiam konkurenciu v oblasti tzv. tech-stack. Rovnaké podmienky pre všetkých v dodávateľskom reťazci sú nevyhnutné. Spravodlivá hospodárska súťaž je dôležitá pre inzerentov, aby mohli osloviť spotrebiteľov na stránkach vydavateľov, a pre vydavateľov, aby mohli predávať priestor inzerentom a získavať tak príjmy potrebné na tvorbu obsahu. Preskúmame aj interné pravidlá spoločnosti Google týkajúce sa sledovania používateľov, aby sme sa uistili, že sú v súlade s pravidlami spravodlivej hospodárskej súťaže."

SkryťVypnúť reklamu
reklama
CapitalPanda-Jozo Peric-Google sa mimoriadne dari
CapitalPanda-Jozo Peric-Google sa mimoriadne dari (zdroj: CapitalPanda-Jozo Peric)

Vývoj akcií Alphabet za posledných 5 rokov (www.tradingview.com)

Výsledky za 1. štvrťrok 2021

V prvom štvrťroku boli výsledky Google presvedčivé. Tržby narástli o 34 % na 55,31 miliardy EUR a čistý príjem sa zvýšil zo 6,84 miliardy eur na 17,93 miliardy eur. Ďalším dôležitým dátumom bude 29. júl, keď budú zverejnené výsledky za druhý štvrťrok. Stredný odhad dopadu výsledkov na cenu akcií hovorí o možnom zvýšení ceny o 7,23 % oproti záverečnej cene z 12. júla, najnižší odhad zase predikuje zníženie ceny o 5,02 %. Ak budú výsledky za druhý štvrťrok rovnaké alebo lepšie, ako sa očakávalo, akcie by poľahky mohli dosiahnuť stredný odhad.

Jozo Peric

Jozo Peric

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu