Stojíme pred možnou korekciou indexu S&P 500?

Najznámejší akciový index S&P 500 je v pozícii, kedy má vysokú hodnotu a časť akcií je do istej miery nadhodnotených. Táto situácia spolu s ďalšími signálmi z amerického trhu logicky vedie k otázke, či stojíme pred korekciou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S&P 500 alebo Standard & Poor's 500 je akciový index 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v USA. Nejde o presný zoznam najvýznamnejších amerických spoločností podľa trhovej kapitalizácie, pretože index zohľadňuje aj iné kritériá. Tento index sa považuje za najlepší ukazovateľ vývoja akcií veľkých spoločností v USA. S&P a iné indexy vážené trhovou kapitalizáciou sú problematické, keď index prevyšuje hodnotu podkladového aktíva. V situácii, keď majú akcie vysokú hodnotu indexu a zároveň sú nadhodnotené, akcie zvyčajne nafukujú celkovú hodnotu alebo cenu indexu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predminulý týždeň predseda Federálneho rezervného systému (FED) Jerome Powell novinárom povedal, že ocenenie niektorých aktív sa zdá byť "prehriate". Ale zároveň dodal, že nevidí žiadne riziká pre finančný systém. "Celkový obraz finančnej stability je zmiešaný, ale zvládnuteľný." Powell uviedol, že optimizmus spojený s prekonaním globálnej pandémie je hlavným hnacím motorom trhu: "Veľmi úzko súvisí s očkovaním a opätovným otvorením ekonomiky. To v posledných mesiacoch skutočne poháňalo trhy."

Opatrné vyjadrenia k pribrzďovaniu ekonomiky rastom úrokov

Zdá sa, že vďaka komentárom Jeroma Powella sa centrálne banky cítia s agresívne prispôsobivou menovou politikou o niečo bezpečnejšie. Okrem takmer nulových krátkodobých úrokových sadzieb FED mesačne absorbuje 120 miliárd USD amerických štátnych a agentúrnych hypotekárnych záložných listov.

SkryťVypnúť reklamu

Americká ministerka financií Janet Yellenová však minulý týždeň oznámila, že FED možno bude musieť v niektorom okamihu zvýšiť úrokové sadzby, aby zabrzdil zrýchľujúcu ekonomiku. V rozhovore pre časopis The Atlantic Yellenová povedala: "Je možné, že úrokové sadzby sa budú musieť zvýšiť, aby sa naša ekonomika neprehriala, aj keď dodatočné výdavky sú v porovnaní s veľkosťou ekonomiky relatívne malé."

A následne pre Wall Street Journal Yellenová dodala: "Ubezpečujem vás, že to nie je nič, čo by som predpovedala alebo odporúčala. Ak si niekto cení nezávislosť FEDu, tak som to ja."

Diverzifikácia je dnes kľúčová

SkryťVypnúť reklamu

Rastúca trhová kapitalizácia spoločnosti nie je vždy priamo spojená s podkladovým aktívom spoločnosti, ale môže odrážať rast hodnoty akcionárov, ktorý súvisí s emitovanými akciami. V dôsledku toho sú proporcionálne oceňované indexy čoraz obľúbenejšie a pohyby cien akcií jednotlivých spoločností majú potom rovnaký vplyv na samotný index.

Index S&P 500 ukončil rok 2020 s rekordným rastom 16,26 %. Ešte pred dramatickým výpredajom vo februári a marci dosiahol skvelé výsledky. Niektoré spoločnosti v trhovom indexe mali výrazne silné roky, pričom šesť akciových spoločností vzrástlo o viac ako 100 %. Rast indexu S&P 500 mohol byť ešte vyšší, keby v ňom nový rok začali spoločnosti Tesla a Etsy. Obe spoločnosti však boli do indexu S&P 500 zaradené až v poslednom štvrťroku 2020.

SkryťVypnúť reklamu
CapitalPanda-Peric-S&P500-caka-pokles
CapitalPanda-Peric-S&P500-caka-pokles (zdroj: CapitalPandf-Peric)

Vývoj indexu S&P 500 za 2020/2021 (tradingview.com)

Najväčšiu hrozbu pre kapitál v súčasnosti predstavuje zhodnotenie. Hoci máme vďaka rekordne nízkym nákladom na pôžičky ideálne podmienky na rast, menová politika je neistá. Najmä v prípade amerického trhu ide o voľné stimulačné výdavky Washingtonu. Dôležité je len zhodnotenie.

Investori by mali pozornejšie počúvať vyhlásenia FEDu a sledovať hodnotu na trhoch s americkými dlhopismi. Je dôležité si uvedomiť, že portfóliá musia byť diverzifikované a riziká musia byť kontrolované. 

S&P 500 je akciový index 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch a slúži ako referenčná hodnota pre mnohých profesionálnych investorov. Podľa indexu S&P Dow Jones sa mnohé podielové fondy a fondy obchodované na burze porovnávajú práve s indexom S&P 500, pričom k decembru 2019 bolo viac ako 11 biliónov USD porovnávaných alebo viazaných na hodnotu tohto indexu.

Jozo Peric

Jozo Peric

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Vyštudoval som Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. Od roku 2015 sa profesionálne venujem obchodom na kapitálových trhoch. Od roku 2019 pôsobím ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venujem sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu