Kam speje slovenský basketbal?

Po tom ako európska basketbalová federácia rozhodla zrušiť rozdelenie na dve výkonnostné skupiny ( Slovensko sa nachadzalo v B skupine) sa naša reprezentácia ocitla v kvalifikačnej skupine A na ME 2013 v Slovinsku. Zahrajú si proti reprezentáciam Srbska, Izraelu, Čiernej Hore, Estónsku a Islandu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je šanca postúpiť?

Zo všetkých skupín postupujú dva najlepšie tými a štyri najlepšie tými, ktoré sa umiestnili na treťom mieste. Podľa mojho názoru sa naše šance pohybujú len v teoretických rovinach. Máme pár kvalitných hráčov, ktorý hrajú v europských kluboch ale je ich tak málo, že by sa z nich možno nepostavila ani základná päťka. Tými Srbska, Čiernej Hory či Izraelu majú hráčov dokonca zo slávnej NBA. Týmto hráčom môžu naši hráči akurát tak podávať lopty na tréningu, ak mám byť trochu kritický.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je to tak

Ani jedná mládežnícka reprezentácia sa nenachádza v A divízii ME. Ide hlavne o prácu s mládežou. SBA každý rok zvyšuje počet mládežníckých klubov, ktoré musia mať pod sebou extraligové tými. Podľa mňa je to veľké pozitívum. Ak to klub nesplní hrozia mu však iba peňažné pokuty, ktoré sú nízke, keďže sa viac oplatí zaplatiť pokutu, ako mať mládežnícky tým. To už nie je až tak ružové. Pre mladého hráča je najťažšie prejsť z juniorského týmu do seniórského. A ak by aj bola možnosť hrať basketbal v mužskej kategórii, nie vždy je možné prestúpiť. Lebo ak nejakého mladíka chce tým z iného mesta materský klub ma právo žiadať výchovné. Je to samozrejmosť, ale ak o hráča nemá záujem materský klub a má možnosť hrať niekde inde, nie je úplne najmudrejšie žiadať vysoké čiastky, ktoré niekedy nie je ani možné zaplatiť. Potom sa môžeme čudovať, že nemáme mladých hráčov, ktorý nastupujú za mužske kluby.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita extraligy

Tými sa "hrajú iba na svojom piesočku" teda do začiatku tejto sezóny sa vôbec nezapájali do európskych súťaží. Túto sezónu nastúpila Nitra do EuroChallenge, kde odohrala pár kvalitných zápasov. Ale ukázala sa "sila" basketbalu na Slovensku keďže sa im nepodarilo postúpiť zo skupiny.

Dovolím si povedať, že kvalita extraligy išla túto sezónu dolu. Majstrovské Levice hráju českú MNBL a na Slovensku vo väčšine zápasov nastupujú s "Béčkom". Bratislavský Inter tiež nastúpil do MNBL, ale v našej extralige sa túto sezónu neobjavil.

Dresy extraligových týmov oblieka viac ako 20 cudzincov. Pravidlá však hovoria, že za cudzinca je pokladaný hráč, ktorý nemá slovenské občianstvo alebo občianstvo niektorej z krajín EÚ. Ak zoberieme všetkých zahraničných hráčov dostaneme tri tými, čo je viac ako 35 hráčov. Nemyslím si, že je to dobré pravidlo pre rozvoj slovenského basketbalu. Napríklad v Prievidzi, ktorá bola vždy známa tým, že kostru týmu tvorili odchovanci, je hneď 9 cudzincov a myslim si že toto číslo nie je ešte konečné. V Bánskej Bystrici je to pravý opak. Je tam jeden američan a zvyšok tvoria len slovenský hráči. Veľkým pozitívom v Bystrici je, že nastupújú mladí hráči. Toto pravidlo by sa podľa mňa malo ešte prehodnotiť. Veď všetký európske veľkokluby majú kostru týmu zloženú z domácich hráčov, doplnénú dvomi alebo tromi kvalitnými zahraničnými hráčmi. Ale tu na Slovensku je taká filozofia, že naberieme päť- šesť IV. triednych američanov tešíme sa z toho, že o rok budeme mať úplne nový tým, namiesto toho, že postupne si vychováme kvalitných mladých hráčov a dáme im šancu zahrať si v extralige. Všetci hovoria, že všetko je to o peniazoch. Áno je to tak, ale nikto nerozmýšla do budúcna. Keby zainvestoval do mládeže tak o pár rokov môžu žať úrodu. No "manažéri" sa bránia tým, že zahraničný hráči sú lacnejší. Nemyslim si to, lebo ak je slovenský hráč na plate drahši o 300€, tak podľa mojej matematiky to je stále lacnejšie, keďže zahraničnému hráčovi musia zaplatiť ubytovanie a stravu, a to je myslim si väčšia čiastka ako 300€.

SkryťVypnúť reklamu

Môj článok ukončím iba aby sa kompetentí ľudia zamysleli nad tým, čo sa deje s naším tak obľúbeným športom.

Róbert Perniš

Róbert Perniš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent a bývalý basketbalista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu