Jeden deň, jeden les a pár myšlienok

Jeden deň, jeden z veľa kedy som sa vybral na prechádzku po lese, deň kedy som sa donútil trochu zamyslieť nad tým, ako to je dnes s prírodou a správaním ľudí k nej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nedeľa v jednom nemenovanom lese. Hmla proste krása jesennej scenérie keď vidieť len na pár metrov a siluety stromov vystupujú ako tajomný duchovia z dôb dávno minulých . Hlboké ticho, občasný závan chladu, ako keby duch prešiel okolo donúti človeka zamyslieť sa nad tým čo sa v danom lese odohrávalo pred vyše 60 rokmi.

Bolo by to všetko nádherne ak by... a tu sme pri podstate toho čo mi danú vychádzku znepríjemnilo.

Pozostatky po návštevách tiež turistov ako plechovky od piva či PET fľaše už patria ku koloritu našich turistických chodníkov. Ale v poslednom čase sa rozmohli tiež turisti na motocykloch a štvorkolkách .

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezohľadne a hlučne sa preháňajú a vôbec ich netrápi to, že na chodníku či ceste pred nimi, za zákrutou môže sa nachádzať človek prípadne rodinka na výlete.

To že existuje nejaká značka ,, zákaz vjazdu,, ďalej že to je len turisticky chodník alebo cyklochodnik ich vôbec netrápi. Prečo to spomínam. Chodím do lesa meditovať, pohybujem sa čo najtichšie lebo som šťastný ak sa mi podarí vidieť divu zver z blízka. Počúvam ako les rozpráva, ten tichý šelest, keď i malú myšku počuť ako sa derie pod lístím aby ju dravec nevidel.

Ale čo, túto krásu náhle naruší rev motocyklov, občas terénneho auta, ktoré určite nepatrí lesníkom a do toho všetkého krik.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som ešte trávil čas navštevovaním strednej školy tak nás vítal tento nápis pred vstupom do školských lesov : ,, Já les - vítám Tebe kdož jsi mě přišel navštívit. Jsem teplem Tvého domu v době studených dnů, Jsem stínem, který Tě chrání v době letních úpalů. Jsem vazbou Tvého domu, která drží krov nad příbytkem. Jsem Tvým stolem, na kterém jídáš, čteš a píšeš. Jsem Tvou lavičkou, na které sedíš a odpočíváš. Jsem Tvým ložem, do kterého se každý večer ukládáš ke spánku. Jsem dveřmi Tvého domu a kolébkou, v níž jsi dřímal jako děcko. Jsem krásou a dobrem a proto příteli vyslyš mou prosbu - "NEŠKOĎ MI",, Samozrejme bol v slovenčine ale tento česky originál mi pripadá vznešenejší.

Skryť Vypnúť reklamu

S príchodom demokracie mám dojem, že u nás ľudí klesla z rozvojom súkromného vlastníctva úcta k prírode. Je to priamo závisle si myslím aj z poklesom úcty medzi nami ľuďmi navzájom, Je viac agresivity ako aj viac ľahostajnosti k problémom iných. Vidíme to denne v správach, čítame v novinách. Priamo od toho sa odvíja aj neúcta k prírode, k tomu pokladu čo máme. Sme malá krajina rozlohou ale podielom lesa a iných prírodných krás veľká. Tak prečo si to ničíme a nevážime si to. Pár príčin som už spomenul. Ďalšie sú ale v rodinách a školách kde v posledných rokoch klesá ochota viesť mládež k ochrane prírody.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekto mi možno bude oponovať, že je veľa ochranárskych skupín a podobne. Mám svoj názor na ne , Tu nejde o rečnenie na tému ako to robiť ale o to čo sme urobili a čo urobíme. Zákony sú jasné len ich dodržiavať.

Motorkári, voľne pobehujúce psy po lesoch naháňajúce zver, ľudia odhadzujúci odpadky. To je len zlomok.

Divoké skládky v okolí dedín, v okrajových častiach lesov, v blízkosti riek, čo sa proti tomu robí? NIČ. Obce až na výnimky to neriešia a pomaly nadobúdam dojem že žijem na jednom smetisku.

Čo bude ďalej? Ukáže budúcnosť. Ale tú nevidím veľmi ružovo. Nechám sa prekvapiť.

Ak sú nejaké pravopisné chyby ospravedlňujem sa :-)

Branislav Pešák

Branislav Pešák

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Introvert zo zmyslom pre poriadok a krásu maličkosti.Osamotený tulák v lese, milujúci ticho, šepot lístia a vôňu dreva na pni starého stromu.,,Já les - vítám Tebe kdož jsi mě přišel navštívit. Jsem teplem Tvého domu v době studených dnů, Jsem stínem, který Tě chrání v době letních úpalů...,, Zoznam autorových rubrík:  ÚvahyKomunálna politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu