Dôkladne zvážte čo od softvéru chcete. Medzi programami sú totiž veľké rozdiely. Pre niekoho je dôležitá fakturácia a prehľad úhrad, pre iného sklad a evidencia objednávok. Na prvý pohľad sa ekonomické programy veľmi nelíšia, v základe obsahujú všetko podstatné, ale pri hlbšom oboznámení sa môže stať, že systém ktorý ste si vybrali má kopec funkcií ktoré nepotrebujete a práve to čo by vám uľahčilo prácu v ňom nie.
Pozor na softvér bez možnosti vyskúšania. Každý dodávateľ má zväčša demo verziu, alebo možnosť sprístupniť program na časovo limitovanú dobu. Softvér ktorý nemá demo, je ako mačka vo vreci – neviete čo kupujete. Navrhujem nasledovný postup – ak viete aké vlastnosti by mal mať váš nový program, pohľadajte cez internet stránky výrobcov (napríklad hľadím slovných spojení „program na účtovníctvo“, alebo „ekonomický softvér“ a vyskúšajte demoverzie. Odporúčam porovnať 2-3 programy, porovnávať ich viac by zabralo veľa času.
Vyvarujte sa programov bez referencií. Žijeme v dobe „lajkovania“, a každý produkt, či služba softvér nevynímajúc majú svojich priaznivcov. Isteže manažéri firiem asi nebudú lajkovať facebookovú stránku výrobcu, ale referencie sa šíria aj inak – vyžiadajte si ich! Tiež sa môžete opýtať vašich známych, alebo dodávateľov aký softvér používajú a ako sú spokojný – to Vám uľahčí zúžiť výber na naozaj kvalitné riešenia.
Softvér bez služieb vás bude stáť veľa času. Na prvý pohľad sa nízka cenu softvéru a absencia ponuky služieb môže zdať lákavá, ale opak je pravdou. Pokiaľ nie ste vyslovene začínajúca firmy, ktorá nemá veľa údajov zaujímajte sa na služby! Seriózny dodávateľ vám poskytne inštaláciu programu, zaškolenie vašich pracovníkov, počiatočné importy dát,(napríklad adresár a skladové karty) a samozrejme pomoc v prvých dňoch pri nábehu nového systému. Verte mi, že za tie roky čo sa venujem ekonomickým systémom Money, som už stretol veľa zákazníkov, ktorí sa nechali zlákať predstavou ušetrenia financií na službách a potom prežili nový rok v strese, že nie je v poriadku. V prípade nákupu softvéru platí, kto šetrí má za tri. Netýka sa to však peňazí, ale vášho času.
Pozor na lacný, či drahý softvér! Vyberať si môžete s programov, za stovky aj tisíce eur. Preto si vopred premyslite, akú sumu chcete do programu investovať. Platí zásada že čím viac funkcií softvér má, alebo čím väčšie množstvo dát je schopný spracovať, tím je drahší. Rozdiely sú aj v cenách podľa počtu používateľov. Niektoré systémy majú lacný základ a cena prídavných funkcií sa postupne nabaľuje. Iné majú v základe už všetko, cena je síce vyššia, ale potom nie je potrebné nič dokupovať. Odporúčam urobiť si prehľad riešení, ktoré Vám vyhovujú, zoradiť ich podľa ceny a nevšímať si „okraje.“ Ak je nejaký softvér podozrivo lacný, iste to má svoj dôvod – pri jeho kúpe narazíte buď na absenciu dôležitých funkcií, alebo na fakt že sú za príplatok. A ak je nejaký softvér príliš drahý? Načo, ho kupovať, veď nikto nechce platiť viac :-)
7. jan 2015 o 06:03
(upravené 10. máj 2017 o 10:09)
Páči sa: 0x
Prečítané: 965x
5 rád, ktoré vám pomôžu vybrať ekonomický softvér
Január je vhodný na výmenu ekonomického softvéru. Účtovníkom je ľahšie dokončiť účtovanie v starom programe a začať v novom. Za roky čo sa venujem podnikového softvéru som získal skúsenosti, o ktoré sa rád podelím.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(1)