Pozor na Ransomware! Čo pomôže ako účinná ochrana?

Masívne rozšírenie počítačového vírusu (podľa spôsobu šírenia skôr internetového červa) požadujúceho zaplatenie výkupného, ktorého sme svedkami v posledných dňoch upriamilo pozornosť verejnosti a médií na počítačovú bezpečnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ransomware je stále väčšou hrozbou a darí sa mu vďaka neznalosti, a tiež pohodlnosti používateľov PC.

Mať v počítači antivírusový softvér už ako ochrana proti Ransomware nestačí. Treba byť opatrný, neotvárať podozrivé e-maily, neklikať na neznáme prílohy, či linky. Dôležité je pravidelne zálohovať svoje dokumenty, fotografie a dáta. Mať zálohu dát je najúčinnejšia ochrana pred vydieraním. Taktiež používanie aktuálnej verzie operačného systému a aplikácií znižuje riziko. Aj keď je niekedy aktualizovanie a reštartovanie nepohodlné, platí sa obetovať čas aktualizácii systému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo sa práve WannaCrypt 2.0 rozšíril tak masívne a tak rýchlo?

Tvorcovia tohto škodlivého programu vsadili na istotu. Spoľahli sa na to, že veľa používateľov počítačov s operačným systémom Windows XP alebo Windows 7, svoj systém pravidelne neaktualizujú. Zamerali sa preto na chybu, o ktorej vraj bezpečnostné služby už dlhšie vedeli a ktorú výrobca operačného systému opravil iba nedávno. Spoľahli sa na to, že veľká časť počítačov nebude mať „záplatu“ v podobe aktualizácie ešte nainštalovanú, a vyšlo im to. Svoju úlohu zohralo aj načasovanie a spôsob šírenia. Indície opäť vedú k profíkom (vraj až k tajným službám z „opačnej“ strany).

SkryťVypnúť reklamu

Až neuveriteľne potom pôsobí správa, ako dokázal mladý IT-čkár z Veľkej Británie zabrániť jeho rozsiahlejšiemu rozšíreniu tým, že si oficiálne zaregistroval doménu a zmenil adresu, z ktorej sa červ rozliezal do infikovaných PC. Napriek tomu stihol WannaCrypt 2.0 (označenie tohto typu Ransomware nákazy) napadnúť a zašifrovať obrovské množstvo počítačov aj u nás na Slovensku.

Stali ste sa obeťou a potrebujete pomôcť s odšifrovaním?

Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že zaplatiť kyberteroristom sa neoplatí. Nemáte totiž žiadnu záruku, že po platbe naozaj príde dešifrovací kľúč. Ak aj príde, nie je záruka že odkódované dokumenty budú v poriadku. Hlavne v prípade väčších databáz (účtovníctvo) sme svedkom toho, že šifrovanie a následné odšifrovanie súborov a dát nad určitú veľkosť, je nenávratne poškodených. Dôležitou otázkou je tiež legálnosť takéhoto kroku a nezdokladovanie platby.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste sa stali obeťou vírusu a potrebujete pomoc s odšifrovaním dát, odporúčam vám obrátiť sa na odborníkov alebo vyskúšať niektorý z voľne dostupných softvérových nástrojov.

Vo svetle týchto udalostí stojí za pozornosť iniciatíva No More Ransom (www.nomoreransom.org), ktorá pomáha obetiam útokov v prípade, že je ich počítač už napadnutý a zakódovaný s požiadavkou na zaplatenie výkupného. Obsahuje kolekciu nástrojov na „odšifrovanie“ viac ako stovky rôznych druhov Ransomware nákaz. S podporou Europolu EC-3 (Europena CyberCrime Centre) sa k nej od jej založenia v roku 2016, postupne pridalo množstvo antivírusových firiem a organizácií z oblasti počítačovej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Už nikdy viac Ransomware

Neplaťte výkupné za svoje dáta, chráňte sa. Dodržiavanie nasledovných zásad znižuje minimum riziko, že vás ransomvér napadne:

  1. Pravidelne aktualizujte svoj operačný systém a všetky používané programy.

  2. Používajte spoľahlivú (pokiaľ možno komerčnú a nie bezplatnú) antivírusovú ochranu, na všetkých úrovniach (od serverov, cez e-mail, až po pracovné stanice).

  3. Pravidelne zálohujte svoje dáta a ukladajte ich na USB či CD, teda mimo PC.

  4. Neklikajte na podozrivé e-maily, prílohy a linky, buďte obozretný aj na správy preposlané od kolegov a známych.

  5. Poučte o týchto pravidlách aj ľudí z Vášho okolia.

Rešpektovanie týchto zásad znižuje riziko, že sa stanete obeťou Ransomware. Ak sa ňou však predsa stanete a dôjde k nákaze vášho PC, tak nástroje pre najrozšírenejšie typy Ransomware nájdete tu: https://www.nomoreransom.org/decryption-tools.html

Dušan Peško

Dušan Peško

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem s počítačmi a predovšetkým ekonomickým softvérom denne. Preto sa rád podelím o moje skúsenosti a názory. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu