Bolo mi odobrané právo voliť.

Ak by sa isté veci mali inak, ako sa majú teraz, tak by všetko možno bolo úplne iné. Lepšie. A možno aj nie. Všetko sú to len dohady, pretože realita je subjektívna a každý má to svoju. A tak je to aj s pravdou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Každý z nás mal tú svoju ohľadom jednotlivých prezidentských kandidátov a každý z nás uchovával iné sympatie k tým, ktorí si v 1. kole prezidentských volieb trúfli pobiť sa o miesto v prezidentskom paláci. Preferencie, sympatie a dohady, kto je vhodným kandidátom a kto nie, sme mali aj my, Slováci žijúci v zahraničí.

Ale to bolo tak všetko, čo sme mohli mať. Mohli sme presviedčať rodinu a známych o správnych kandidátoch, mohli sme sa snažiť ľudom otvoriť oči na sociálnych sieťach a prostredníctvom blogov, no bolo asi tak všetko. Ten najdôležitejší krok sme urobiť nemohli. Nedostali sme možnosť voliť zo zahraničia a podporiť tak kandidáta, ktorý sa stane najvyšším ústavným predstaviteľom na Slovensku. V našej vlasti, na ktorej nám záleží, do ktorej sa vždy radi vraciame a do ktorej sa jedného dňa v hojnom počte chceme vrátiť natrvalo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A vôbec sa nejedná o nejakú nepodstatnú hŕstku ľudí, ktorí zo zahraničia pozorne sledujú dianie na domácej poltickej scéne. Sú nás státisíce. Státisíce tých, ktorí do zahraničia odišli kvôli lepšej práci, lepšiemu zárobku, lepším možnostiam alebo ako ja, lepšiemu a kvalitnejšiemu vzdelaniu. Samozrejme, že by na slovenské ambasády nešli voliť všetci, možno by to bolo len 50% Slovákov v zahraniči, možno len 40%, no aj keby to bol jeden jediný človek, ktorý chce zo zahraničia voliť, tak by mu to malo byť dopriate, pretože je to jeho výsostné právo! Takúto možnosť majú občania všetkých demokratických krajín, či už pochádzaú z Českej Republiky, Nemecka alebo aj Rumunska.

SkryťVypnúť reklamu

Ale my nie. My by sme mohli voliť len vtedy, ak by sme sa fyzicky nachádzali na území Slovenskej Republiky, a tak tomu bude aj v 2. kole. Niektorí kvôli tomu cestovali, resp. budú cestovať domov, no samozrejme nie všetci si to môžu z časového alebo finančného hľadiska dovoliť.

Hlasy nás, Slovákov v zahraničí, by predstavovali podstatné percento v 1. kole, ktoré možno mohlo dopadnúť ešte úplne inak, ak by sme voliť mohli. Rovnako by predstavovali podstatné percento v 2. kole, kde sa bude rozhodovať o budúcnosti Slovenska. No my môžeme za správneho kandidáta zase len na diaľku agitovať, pretože nám bolo odobrané právo voliť, ktoré máme pevne zakotvené v ústave. Len to som chcel.

Peťan Lukáč

Peťan Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som. A som za to obrovsky vďačný.Môj profil na LinkedIn-http://sk.linkedin.com/in/peterlukac1 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu