Sloboda slova v demokratickom štáte

Prečo je sloboda slova dôležitá, prečo je ohrozená a prečo sa jej nemôžeme vzdať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Sloboda slova je základným kameňom každej demokratickej spoločnosti. Jej význam spočíva v tom, že umožňuje slobodnú výmenu myšlienok, konfrontáciu názorov a hľadanie pravdy prostredníctvom otvorenej diskusie. Bez nej by sa demokracia rýchlo premenila na prázdnu formu, v ktorej už nejde o súboj ideí, ale o presadzovanie jedného správneho pohľadu na svet. Sloboda slova preto nesmie byť považovaná len za jedno z práv, ale za samotnú podstatu demokratického fungovania spoločnosti.

Dnes čelíme vážnemu ohrozeniu slobody slova, a to nielen zo strany autoritárskych režimov, ale aj v samotných liberálnych demokraciách. Čoraz častejšie sa stretávame s cenzúrou politickej diskusie, nálepkovaním nepohodlných názorov ako „dezinformácie“, a tým pádom ich automatickým vylúčením zo spoločenského diskurzu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mediálny priestor sa v dôsledku tejto praxe čoraz viac polarizuje. Na jednej strane máme oficiálne mienkotvorné médiá, ktoré sa tvária ako arbitri pravdy, no často ignorujú či diskreditujú akúkoľvek kritiku ich dominantnej ideológie. Na druhej strane preto vznikajú alternatívne médiá, kde sa presúvajú tí, ktorí boli vylúčení z hlavného prúdu. Tento proces vedie k fragmentácii spoločnosti, v ktorej už nejde o argumentáciu a dialóg, ale o vytváranie nepriateľských táborov.

Obzvlášť nebezpečným javom je tendencia umlčiavať oponentov pod zámienkou ochrany demokracie. Diskusia sa neobmedzuje len na boj proti skutočným dezinformáciám či nebezpečným konšpiráciám, ale aj proti legitímnej kritike vládnych opatrení, ideologických trendov či spoločenských zmien. Dochádza tak k situácii, v ktorej sa namiesto vyvrátenia názorov racionálnymi argumentmi siahne po ich potlačení mocenskými prostriedkami.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vzdáme slobody slova v mene „vyššieho dobra“, vzdávame sa tým samotnej demokracie. Skutočná demokracia nie je len o voľbách, ale najmä o neustálej výmene myšlienok a schopnosti prijímať a hodnotiť rôzne pohľady. Ak nejaká skupina získava monopol na pravdu a umlčiava svojich odporcov, ocitáme sa na nebezpečnej ceste k totalite – aj keď sa táto totalita prezentuje ako ochrana hodnôt slobody a demokracie.

Práve preto musíme podporovať slobodnú diskusiu, aj keď sa nám názory oponentov nepáčia. Namiesto snahy o potlačenie neželaných názorov by sme sa mali usilovať o ich vyvrátenie argumentmi. Demokracia musí byť súbojom ideí, nie diktátom jednej pravdy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak dnes dovolíme umlčanie tých, ktorých názory považujeme za nesprávne, zajtra sa môžeme ocitnúť v situácii, keď bude umlčaný aj náš vlastný hlas. Sloboda slova nie je výsadou určitej skupiny – je základným právom každého jednotlivca a základným princípom slobodnej spoločnosti.

Peter Alexander Sokol

Peter Alexander Sokol

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Volám sa Peťo a pochádzam z Bratislavy. Študoval som právo v Bratislave a v New Yorku. Rád píšem blogy na právnické, politické a ekonomické témy. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu