
Realitný trh v poslednom roku prešiel tvrdou existenčnou skúškou. Celosvetová kríza robila vrásky na čele všetkým realitným maklérom. Veď práve americké hypotéky spôsobili na celom svete vlnu nestability a problémov vo všetkých sférach obchodu a služieb. Pružné reakcie jednotlivých legislatív na seba nenechali dlho čakať a preto sa všetky vlády snažia dostatočne kontrolovať hypotekárny trh, aby k podobnej kríze v budúcnosti nedošlo.
Aký je dnešný realitný trh? O tom sa boja hovoriť aj tí najskúsenejší realitný odborníci. Aj slovenská legislatíva sa dynamicky mení v súvislosti s nehnuteľnosťami. Zmena vlády tiež prispela k neistému očakávaniu, akým smerom sa bude legislatíva s nehnuteľnosťami a hypotékami uberať. Štatistické údaje z katastrálneho úradu za rok 2010 jasne ukazujú, že vplyv nervozity z novej legislatívy, ktorá sa má týkať zvýšenia dani z príjmu z nehnuteľnosti či dani z prevodu nehnuteľnosti je na trhu viditeľný. Práve tieto dve príčiny vidím za výrazným navýšením vkladov na katastrálnom úrade a to hlavne v približovaním sa koncu roka 2010. Mesačné vklady ku koncu roka sa zvýšili vo všetkých okresoch, najvyšší zaznamenal kraj Bratislavský. Tiež predpokladám, že vlastníci aj kupujúci nehnuteľností volili cestu istoty a mali snahu vybaviť svoje plány s prevodmi práv nehnuteľností ešte za pôvodnej legislatívy.
Neistota je ten najsilnejší fenomén, ktorý môže v krátkom časovom úseku zamávať celým realitným trhom. Odborníci sa aj preto boja vyjadrovať k vývoju cien nehnuteľností v roku 2011 a predpovedať ich sa ťažko niekto odváži. Všeobecne sa ale neisto zhodujú, že ceny na trhu nehnuteľností slovenskom tak aj svetovom budú rásť, no na percentuálnych číslach sa nezhodnú.