Obyčajní piráti

Aj ja som pirát. A chcel by som žiť vo svete, kde nebudem označený za kriminálnika len preto, lebo som si stiahol z internetu svoju obľúbenú empétrojku, kde ceny za dátové a telekomunikačné služby budú reflektovať trh a nie kartelové dohody najväčších hráčov. V krajine, v ktorej keď prejavím svoju nespokojnosť s volenými zástupcami, bude môj názor vypočutý. V meste, v ktorom keď potrebujem vybaviť niečo na úrade, tak si nemusím brať na celý deň dovolenku a stáť v radoch, ale kde sa väčšina úkonov dá vybaviť jednou-dvoma žiadosťami zaslanými cez internet. V byte, v ktorom si s istotou môžem založiť rodinu a nezaspávať s nožom pod krkom v podobe 30 ročnej hypotéky.  Chcem až tak veľa?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Nemám odpoveď na všetko. No zároveň si nemyslím, že riešenia neexistujú. Základom všetkého je vôľa niečo zmeniť.

Vydavateľstvá, štúdiá a ochranné zväzy sa nám snažia vnútiť myšlienku, že zdieľanie a internetové pirátstvo zabíja hudbu. Ale paradoxne to nie sú tieto inštitúcie, ktoré umelcom zabezpečujú príjem. Sú to umelci sami - ich tvrdá práca vo forme koncertov, prezentácií a reklám, ktorá ich živí. A práve aj vďaka sťahovaniu z internetu si umelci získavajú svojich fanúšikov, ktorí radi zaplatia napr. vstupné na koncert.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už niekoľko krát som zažil, že v krajinách, kde ľudia zarábajú viac ako na Slovensku, sú telefonovanie a internet lacnejšie, služby na vysokej úrovni a tovary kvalitnejšie, úroky úverov nižšie. Kde sa stala chyba? Pre koho pracujú tí, čo majú držať ochrannú ruku nad spotrebiteľom?

Chodím voliť. A keď sa ukáže, že volený zástupca zlyhal, nestane sa nič. Môžem len znechutene čakať na ďalšiu príležitosť vybrať si niekoho iného. Pri tom ide o naše dane a naše peniaze, ktoré týchto ľudí živia. Pokúsme sa s tým niečo urobiť. Ak už nemôžeme volených zástupcov po sklamaní odvolať, prečo by sme sa nemohli aspoň viac podieľať na riadení štátu? Referendá nielen na celoštátnej, ale aj komunálnej úrovni sú realizovateľné. Ale aby sme v dobe internetu chodili stále k urnám? Nieje už načase posunúť sa do 21. storočia?

Skryť Vypnúť reklamu

Pre úrady platí to isté. Pravidelne sa objavujú predražené tendre na informačné systémy pre ten-ktorý úrad. Ale aj napriek tomu stále musíme úradom dokladovať údaje, ktoré už majú. Verím tomu, že kvalitne urobená elektronizácia štátnej a verejnej správy by uľahčila prácu nie len občanom, ale aj úradníkom samotným. Ale aj tu platí niečo, čo som nepriamo spomenul vyššie – kde je vôľa, nájde sa riešenie.

V marci príde ďalšia príležitosť niečo zmeniť. Staré strany akoby už nevedeli ponúknuť nové riešenia, svoju šancu dostali a to nie len raz. Prišiel čas obzrieť sa po nových korupciou a minulosťou nezaťažených ľuďoch, odborníkoch na správnych miestach. Využime šancu – máme ju raz za štyri roky (ak nám ju ako teraz, politici nezabezpečia častejšie :)).

Skryť Vypnúť reklamu

Viac na: http://www.facebook.com/pages/Ing-Peter-Blaščák/208865932529791

Peter Blaščák

Peter Blaščák

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som pirát. Aktivista OZ Slovenská Pirátska Strana. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu