17. november na akcii 20+

Písmo: A- | A+

Akcia 20+ pripomínajúca už 21. výročie pádu totalitaristického komunizmu sa odohrala len pred pár hodinami v pomerne pokojnom a priateľskom duchu. Kým na námestí odznieval pred pár desiatkami verných či zvedavých divákov pod záštitou NRSR aspoň symbolický koncert mladej kapely, len pár metrov vedľa sa stredobodom novinárov väčšiny médií stala výstavná sieň Ministerstva kultúry.

Ministerstvo kultúry

Úvodná tónina novembrového podvečera je v rukách legendárneho klaviristu Mariána Vargu. Atmosféru sa mu skutočne podarí navodiť famózne. Hviezdy večera však ešte len prichádzajú. Úvodné slovo má „major domus" Daniel Krajcer, ako sa v paláci ministerstva sám označí.

Daniel Krajcer

Na scénu uvádza dvoch čestných hostí: premiérku Ivetu Radičovú a - hlavne - bývalého prezidenta Poľskej republiky a spoluzakladateľa hnutia Solidarita - Solidarność po poľsky - Lecha Wałęsu. Práve nápisy „Solidarność" a „Verejnosť proti násiliu" zdobia dnes výstavnú sieň.

Lech Walesa a Iveta Radičová

Kým Radičová pripomína skôr súčasný pohľad širokej verejnosti na politiku a politikov a zároveň vyjadruje svoju mienku o jeho ideálnej podobe, Wałęsa sa vo svojom príspevku venuje predovšetkým reminiscenciám z minulosti.

Lech Walesa

Medzi ďalšími vystupujúcimi nemôže chýbať jedna z hlavných postáv Novembra '89 a Verejnosti proti násiliu Ján Budaj.

Ján Budaj

Ten sa pohľadom do minulosti zároveň chce poďakovať čestnému hosťovi z Poľska za inšpiráciu jeho Solidaritou.

Ján Budaj

Následne na pódiu privíta svojho niekdajšieho kolegu Františka Mikloška.

Ján Budaj a František Mikloško

Na akcii sa ďalej zúčastňujú ďalšie osobnosti politického života ako predseda NRSR Richard Sulík či ďalší kandidát na primátora Bratislavy Jozef Bonko.

Jozef Bonko

Nasleduje fotografovanie a viac alebo menej súkromné rozhovory medzi zúčastnenými. Čo asi tak môže chcieť aktivistka Katarína Šimončičová od premiérky Radičovej?

Katarína Šimončičová a Iveta Radičová

"Skromný" raut na konci nemôže chýbať.

Raut

 

Skryť Zatvoriť reklamu