Ako sa zbaviť redaktorky Denníka N, Moniky Tódovej? Alebo hrozí jej zákaz činnosti výkonu povolania?

Písmo: A- | A+

Na Slovensku v poslednom období nie je dňa, aby média nepriniesli správu, ktorá ohromí verejnosť. Dnes ňou bola informácia o vznesenom obvinení redaktorke Denníka N, Monike Tódovej za ohrozenie dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Čo je to prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti?

Nebudem kopírovať definíciu z Trestného zákona a unavovať teóriou. Podstatou je vyzvedanie (ohrozenia) utajovanej skutočnosti, s cieľom jej vyzradenia nepovolanej osobe. Podľa medializovaných informácií má M. Tódová vznesené obvinenie spoločne so zástupcom šéfredaktora Denníka N, Konštantínom Čikovským, za článok zverejnený koncom mesiaca október 2018. Policajný vyšetrovateľ v uznesení uvádza, že v ňom došlo k odhaleniu identity Petra Tótha (a tým vyzradeniu utajovanej skutočnosti), keď vypovedal ako utajený svedok v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Tým podľa uznesenia o vznesení obvinenia mohlo dôjsť k ohrozeniu jeho bezpečnosti, pretože v tom čase nikto nevedel, koľko potenciálnych komplicov vrahov J. Kuciaka a M. Kušnírovej je ešte na slobode.

Aká je trestná sadzba?

Za predmetný skutok Trestný zákon počíta s trestnou sadzbou odňatia slobody na jeden rok. Do úvahy však prichádzajú aj iné druhy trestov.

Nielen ja z mojej policajnej praxe, ale predpokladám, že drvivá väčšina ľudí pozná osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená na trest zákazu činnosti. Väčšinou sa jedná o zákaz činnosti v súvislosti s riadením motorového vozidla pod vplyvom návykovej látky. Zákaz činnosti je však podľa Trestného zákona možný udeliť aj v iných prípadoch.

Hrozí M. Tódovej zákaz činnosti výkonu zamestnania, povolania...?

Trestný zákon pozná niekoľko druhov trestov (§ 32). Jedným z nich je trest zákazu činnosti. Ten spočíva v tom, že sa odsúdenému po dobu výkonu tohto trestu zakazuje výkon určitého zamestnania, povolania funkcie alebo činnosti... Účelom tohto trestu je zabrániť obvinenému vo vykonávaní činnosti, pri ktorej sa dopustil trestného činu a tým mu zabrániť, aby v budúcnosti opätovne taký trestný čin nespáchal. Predpokladám, že obaja novinári podajú voči uzneseniu sťažnosť a možno sa prípad pred súd ani nedostane. Ale v dnešnej dobe si na Slovensku človek nemôže byť istý ničím.

Účel Trestného zákona alebo potešenie niekoho iného

Redaktorka M. Tódová, patrí jednoznačne k najznámejším novinárom na Slovensku. Novinárom píšucim články, ktoré sa nepáčia mnohým politikom a za ktoré si často krát vyslúžila hanlivé výroky. Po dnešnom medializovanom vznesení obvinenia, si neprajníci určite mädlia ruky. Ťažko predvídať ďalší vývoj, pretože generálny prokurátor podľa najnovšej informácie vydal pokyn na preskúmanie zákonnosti vydaného rozhodnutia a bude veľmi zvláštne, ak sa v ňom nájdu pochybenia. Ak mám povedať pravdu, ani by som sa tomu v dnešnej dobe veľmi nečudoval.

Myšlienka na záver

Po posledných udalostiach, ktoré sa odohrali na Slovensku v súvislosti s rozhodnutiami GP SR, vznesením obvinenia vyšetrovateľom NAKA a ich následným vzatím do väzby, sa môže vznesenie obvinenia akčnej novinárke javiť ako ďalší vystrelený šíp do tela demokracie. Bodaj by som sa mýlil.

Skryť Zatvoriť reklamu