Nevinní za mrežami alebo bude vyvodená zodpovednosť voči štátom plateným úradníkom, ktorí zorganizovali obvinenie voči vyšetrovateľom NAKA?

Písmo: A- | A+

Dnes senát Krajského súdu v Bratislave právoplatne rozhodol o osude obvinených vyšetrovateľoch NAKA s výsledkom, ktorý musel čakať každý logicky uvažujúci človek.

Ako sa všetko začalo

Je všeobecne známe, že takmer pred rokom elitní policajti z NAKA zasiahli proti bývalým policajným funkcionárom z najvyšších poschodí policajného prezídia. Postupne začali rozpletať sieť policajnej chobotnice a obvinených pribúdalo (Gašpar, Hraško, Krajmer...). Mnohí z nich sa k spáchanej trestnej činnosti v plnej miere priznali. Ďalší z pripravovaných krokov vyšetrovateľov NAKA mal smerovať voči policajtom z inšpekcie, bývalému riaditeľovi NAKA a ďalším.

Stopka zhora a smeč policajnej inšpekcie

Uznesenie o začatí trestného stíhania v predmetnej veci zrušila Generálna prokuratúra vďaka diskutabilnému § 363. To nebol koniec, ale len začiatok. V polovici mesiaca september udreli policajti z policajnej inšpekcie, ktorých podozrenia z trestnej činnosti vyšetrovala NAKA. Čestní vyšetrovatelia NAKA skončili s obvinením a putami na rukách. Z mediálne známych informácií k dôkaznej situácii bolo pre mňa nepochopiteľné, že sudca okresného súdu Bratislava III, rozhodol o ich väzobnom stíhaní.

Nevinní za mrežami

Teraz sa vžite do ich situácie. Predstavte si, že ste policajný vyšetrovateľ, ktorý dodržuje zákony a robí tak, aby sa mohol každé ráno s čistým svedomím pozrieť do zrkadla. Práca je psychicky náročná, pretože šliapete na otlaky mafiánom a ľuďom s obrovským vplyvom. Tí odrazu nájdu cestu vďaka krivým štátnym úradníkom a vy skončíte tam, kde patria oni. Na vašu manželku, deti, rodičov, všetci ukazujú prstom. Ako sa budete cítiť po oslobodení a prepustení z väzenia? Je strašné len na to myslieť a nie niečo podobné zažiť.

Spravodlivosť nie je slepá

Dnes senát Krajského súdu v Bratislave rozhodoval o sťažnosti čestných ľudí, proti pokriveným paragrafom. Rozhodnutie je jednoznačné. Trestné stíhanie voči vyšetrovateľom NAKA je neopodstatnené. Ja by som dodal, že jalové, čo je synonymum k slovu neopodstatnený. Som veľmi rád, že v dnešnej dobe tlakov na rôzne štátne orgány, tri sudkyne objektívne rozhodli podľa dôkaznej situácie v spise. Tá nebola vlastne žiadna, ale aj napriek tomu, štyria vyšetrovatelia NAKA strávili dva týždne bezdôvodne za mrežami.

Čo bude ďalej?

Plne sa stotožňujem so slovami obhajcu prepustených vyšetrovateľov NAKA, že očakáva bezodkladné zastavenie trestného stíhania, vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí vymyslené stíhanie zorganizovali a zrealizovali, čím pošpinili ich meno a dlhé roky budovanú povesť čestných a poctivých policajtov. Zároveň očakáva, že sa ospravedlnia aj všetci politici, ktoré posledné týždne zneužívali ich mená na podnecovanie nenávisti a vlastné politické ciele.

Myšlienka na záver

V mojej tretej knihe s názvom Policajná chobotnica (vychádza 18.10.2021) som úvodné slová venoval všetkým čestným policajtom, ktorí sa podieľali na známych policajných realizáciách (Očistec, Judáš...). Po dnešnom rozhodnutí súdu verím, že sa k nim pridajú čestní a neovplyvniteľní prokurátori a sudcovia, ktorí za využitia získaných dôkazov očistia našu spoločnosť od zla, ktoré rozdeľuje priateľov.

PS: Záujemcovia o knihu s venovaním ma môžu kontaktovať emailom peter.sloser@gmail.com prípadne na FB alebo Instagrame.

Skryť Zatvoriť reklamu