Objavia sa ďalší fanatickí vrahovia alebo mohla polícia zabrániť dvojnásobnej vražde v Bratislave?

Slovenskom otriasla brutálna vražda na Zámockej ulici. Celým Slovenskom a každým obyvateľom. Alebo sa nájdu aj výnimky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pár viet z histórie kriminalistiky

Najmasovejšou vraždou v histórii slovenskej kriminalistiky je nepochybne vyvraždenie gangu Pápayovcov https://bit.ly/3rUzXxC v roku 1999 v známom bare Fontána – Dunajská Streda.

Druhý najkrvavejší masaker sa odohral v auguste 2010, keď sa do dejín masových vrahov  zapísal Ľubomír Harman. Na bratislavskom sídlisku v Devínskej Novej Vsi vyvraždil celú rodinu, https://bit.ly/3VFfkDo jeho guľkám podľahlo 7 ľudí a dvojnásobný počet utrpel strelné poranenia. Vrah nakoniec obrátil zbraň proti sebe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na treťom mieste sú dva prípady. Tri obete má po použití strelnej zbrane na svedomí mestský policajt v Hurbanove (2012) https://bit.ly/3VwFs2Y a rovnaký počet v tom istom roku bývalý konateľ spoločnosti zo Zvolena https://bit.ly/3S2TPt4, ktorý zastrelil nových konateľov firmy.

Prípad zo Zámockej ulice

V porovnaní s prípadmi opísanými v predchádzajúcom odstavci, vražda zo Zámockej ulice aj napriek najmenšiemu počtu obetí v brutalite žiadnym spôsobom za nimi nezaostáva. Práve naopak. Podľa všetkého je jediným prípadom v histórii Slovenska, kde motívom páchateľa bolo usmrtiť osoby pre ich domnelú alebo skutočnú sexuálnu orientáciu. Zarážajúce na celom prípade je, že vrah podľa informácií zverejnených políciou obete nepoznal a objektom jeho útoku mohol byť ktokoľvek. Napríklad aj náhodný zahraničný turista alebo osoba bývajúca mimo Bratislavy, ktorá nemala vedomosť, že sa jedná o podnik navštevovaný osobami LGBT.

SkryťVypnúť reklamu

 Môže za vraždu polícia?

Bezprostredne po spáchaní skutku a zverejnení prvých informácií som v niekoľkých internetových diskusiách zaznamenal komentáre, v ktorých vraždu hádzali na plecia polícii. Tá mala vraj v rámci monitorovania internetu zachytiť vyjadrenia páchateľa, odhaliť úmysel  a zabrániť jeho konaniu. Vtedy som sa zamyslel nad pojmom - monitorovanie internetu. Dovolil by som si ho prirovnať k vesmíru, ktorý je nekonečný a neprebádaný. Preto žiadna polícia na svete, nedokáže zachytiť všetky potenciálne hrozby, ktoré zverejňuje vo virtuálnom priestore v náznakoch budúci páchateľ. Spomeňme si na Breivika, ktorý niekoľko hodín pred útokom v hlavnom meste Nórska, zaslal na viac ako 1000 mailových adries dokument – manifest, kde okrem rasovej neznášanlivosti podrobne opisuje aj prípravy na teroristický útok. Polícia mu aj napriek tomu nedokázala zabrániť v jeho zločinoch.

SkryťVypnúť reklamu

 Prečo vraždil?

Prečo mladý človek, ktorý mal celý život pred sebou spáchal zločin, aký na Slovensku nemá obdobu? Túto otázku si kladú jeho príbuzní, spolužiaci, susedia, priatelia a samozrejme sa ňou  zaoberajú aj policajní vyšetrovatelia. Odpoveď si vrah odniesol so sebou na druhý svet a my sa možno nikdy nedozvieme presné pohnútky a jeho motiváciu. Inšpiroval ho Breivik, ktorý tiež pred útokom zverejnil manifest? Slovenský vrah vo vlastnom zverejnenom manifeste okrem iného uvádza, že ho motivovali podobné prípady na Novom Zélande a USA.

 Motivácia a inšpirácie slovenských zločincov

Spomínate si na bankomatovú mafiu? Pred viac ako 10 rokmi začala jedna kriminálna skupina vytrhávať bankomaty s peňažnou hotovosťou. Touto trestnou činnosťou sa postupne začali zaoberať ďalšie kriminálne zoskupenia. Prečo o tom píšem? Keď sa vrah zo Zámockej ulice inšpiroval prípadmi zo zahraničia, nebude ním spáchaný zločin vŕtať v hlave ďalším driemajúcim šialencom? Viem, je hrozné na niečo také len pomyslieť, ale buďme ostražití.

SkryťVypnúť reklamu

 Myšlienka na záver.

Aj technicky najlepšie vybavený policajný zbor sveta vlastnými silami a prostriedkami len s veľkou námahou dokáže čeliť podobným útokom osamelých jedincov. Mediálne známe prípady vo svete sú toho dôkazom. Samozrejme mnohokrát dokázali muži zákona takýmto konaniam  zabrániť aj vďaka informáciám verejnosti. Majme preto všetci oči otvorené a všímajme si ľudí nielen v našom bezprostrednom okolí. Všímajme si osamelých jedincov s podozrivým správaním. Neváhajme ihneď informovať políciu o výskyte takýchto osôb a podozrivých motorových vozidlách, eliminujme tým riziko, aby sa práve nám blízka osoba nestala obeťou fanatického vraha.

Peter Chudý

Peter Chudý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  1 121x

Som bývalý policajný dôstojník, ktorý svoju policajnú kariéru ukončil po 30 rokoch služby s hodnosťou plukovník. Posledných cca 10 rokov som pracoval v riadiacich pozíciách viacerých útvarov policajného prezídia určených na boj s organizovaným zločinom a v roku 2012 som bol jeden zo štyroch policajtov, ktorí stáli pri vzniku NAKA. Po ukončení služobného pomeru intenzívne sledujem dianie v polícií a okolnosti súvisiace s policajnými realizáciami, pri ktorých boli vznesené obvinenia viacerým bývalým vysokým policajným funkcionárom, s ktorými som pravidelne sedával za jedným poradným stolom. K odchodu z polície v roku 2019 som sa rozhodol najmä z dôvodu, že vydavateľstvo IKAR uzavrelo so mnou zmluvu na moju prvú knihu s názvom Mafiánska poprava?, ktorú ako aj nasledujúce (Polícia v rukách mafie, Policajná chobotnica) som napísal pod pseudonymom Peter Šloser. V blogu SME sa chcem venovať témam súvisiacim s dianím v Policajnom zbore a kriminalitou na Slovensku. Ďakujem. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu