Ovplyvňovala NAKA svedkov?

Písmo: A- | A+

Otázka týkajúca sa ovplyvňovania svedkov rezonovala v médiách posledné týždne a stále za ňou nikto nedal poslednú bodku. Môj článok nie je nepodložená teória, ale znalosť prostredia a ľudí, ktorí vyšetrujú medializované kauzy.

Pár riadkov z histórie

Po vzniku NAKA 1. decembra 2012, národná protizločinecká jednotka (ďalej len „NPZJ“) vyšetrovala prípady niekoľkých vrážd, v ktorých figuroval mediálne známy svedok Ján Krajčík.  Na základe jeho výpovedí bolo vznesené obvinenie niekoľkým osobám. Po určitom čase v rámci vyšetrovania, vyšetrovatelia tej istej jednotky zistili, že na výpovediach niečo nesedí. Preukazovanie krivej výpovede Krajčíkovi bolo o to náročnejšie, že dôveryhodnosť jeho svedeckých výpovedí posúdili dvaja nezávislí znalci, čo bol silný argument. Jeho výpovede som v tej dobe (ako zástupca riaditeľa protizločineckej jednotky) osobne čítal a skutočne pôsobili vierohodne. Aj napriek tomu sa náročným vyšetrovaním podarilo preukázať, že svedok klamal a bol právoplatne odsúdený. Opísaný prípad je dôkazom toho, že vyšetrovatelia NAKA sa zaoberajú svedeckými výpoveďami v každom štádiu konania s cieľom zistiť objektívnu pravdu a nie dokázať vinu bezúhonným osobám.

Poznámka k odstavcu: V tej dobe sme podobne ako dnešní vyšetrovatelia NAKA, čelili opakovaným podozreniam, z nahovárania svedka Krajčíka na krivú výpoveď. Pre nás nepochopiteľné  domnienky zo strany Tibora Gašpara (bývalý policajný prezident, v čase písania článku vo vyšetrovacej väzbe) vyšetrovala policajná inšpekcia, ktorá zistila, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

Ako vznikla súčasná kauza ovplyvňovania svedkov?

Vyšetrovatelia NAKA (pred poslednou reorganizáciou zaradení na NPZJ) vypočuli ako svedkov tri osoby Csabu Dömötöra, Mateja Zemana a Petra Petrova. S odstupom času policajná inšpekcia vzniesla obvinenie týmto trom svedkom práve za výpovede uskutočnené na NAKA, nakoľko sa objavili podozrenia, že tieto osoby mohli byť ovplyvňované zo strany policajtov NAKA. Csaba D. sa podľa medializovaných informácii ku krivej výpovedi priznal a uviedol, že ho na ňu naviedol Peter Petrov. Pravdivosť jeho výpovede, že nebol nahováraný policajtmi je potvrdená právoplatným odsudzujúcim rozsudkom súdu.

Čo ďalej?

Z osobných skúseností a z dôverného poznania mojich bývalých kolegov z NPZJ NAKA, ktorí vypočúvali troch svedkov nepochybujem, že podozrenia zo strany inšpekcie znamenali zdvihnutý prst pre vyšetrovateľov NAKA. Zdvihnutý v tom zmysle, že zvýšili pozornosť a intenzívne sa začali zaoberať osobami svedkov. V rámci tohto procesu zistili trestnú činnosť u Petra Petrova aj  Mateja Zemana, obom vzniesli obvinenie, zadržali ich a momentálne sú obaja vo vyšetrovacej väzbe. Tento postup vyšetrovateľov NAKA svedčí o ich nezaujatosti a objektívnom postupe aj voči vlastným svedkom. Každému súdnemu človeku musí byť jasné, že ak by najskôr nahovárali troch spomenutých svedkov na krivé výpovede, teraz by si nemohli dovoliť im vzniesť obvinenie za inú trestnú činnosť. Svedkovia by sa bez mihnutia oka chceli pomstiť a zároveň zbaviť nového obvinenia a o nahováraní by vypovedali minimálne pred sudcom pri rozhodovaní o väzbe. To sa samozrejme nestalo.

Pravda vyjde na povrch

Politikmi vyslovované podozrenia o naučených svedeckých výpovediach sú bludy. Prečo? Vyšetrovatelia NAKA sa snažia zistiť objektívnu pravdu a prípad dotiahnuť do právoplatného odsudzujúceho rozsudku. To by nebolo možné, ak by svedkov naučili, čo majú vypovedať. Pri množstve obhajcov a procesných úkonoch, by sa takýto svedok „zlomil“ a ovplyvňovanie by vyšlo na povrch. Podobne ako sa to stálo v mediálne známom prípade  trenčianskeho baru Fatima, kde ovplyvnený svedok Michal Vida, zmenil predchádzajúcu výpoveď, na ktorú bol nahovorený.

Myšlienka na záver

Z môjho pôsobenia vo funkcii zástupcu riaditeľa NPZJ NAKA osobne poznám vyšetrovateľov a operatívnych pracovníkov, ktorí pracujú na kauzách z akcie Očistec a s nimi súvisiacimi. Sú to čestní policajti, ktorí doplácajú na chorý systém v tomto štáte. Zarúbali príliš vysoko a chobotnica hľadá všetky možné spôsoby, ako ich znechutiť, zastrašiť a odstrániť od vyšetrovania. Držme im palce, aby tento neľahký súboj zvládli.

Skryť Zatvoriť reklamu