Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.

Písmo: A- | A+

Nikto nie je dokonalý alebo po vojne je každý kráľom. Tento článok by mohol byť aj o tom, že každý človek, ktorý sa snaží odviesť svoju prácu čo najlepšie, môže spraviť chybu. Píšem však o inom type ľudí.

Prvotné úkony na mieste činu v prípadoch násilnej smrti

V polícii je zaužívaná prax, že v niektorých prípadoch nálezu mŕtvoly človeka sa vykonávajú prvotné úkony na mieste činu, akoby sa jednalo o smrť spôsobenú zavinením inej osoby, teda o vraždu. Polícia takto postupuje (alebo by mala postupovať) najmä v prípadoch (ale aj ďalších, ktoré v tomto článku neopisujem), ak sa môže jednať o samovraždu, ale nebohý má viditeľné zranenia spôsobené napríklad ostrým nástrojom, strelnou zbraňou alebo iným predmetom, ktorý je spôsobilý zapríčiniť smrť a nachádza sa v bezprostrednej blízkosti tela. 

Nález mŕtvoly

Prípad, ktorý opisujem sa reálne stal pred niekoľkými rokmi na teritóriu nemenovaného policajného okresného riaditeľstva. Polícia prijala oznámenie na linku 158, že v jednej z miestností rodinného domu sa nachádza jeho mŕtvy majiteľ, vedľa ktorého je kaluž krvi. Operačný dôstojník okamžite vyslal hliadku obvodného oddelenia preveriť oznámenie. Policajti na mieste zistili, že objekt je neuzamknutý, v kuchyni na podlahe leží majiteľ domu v kaluži krvi s priestrelom hlavy a vedľa jeho ruky sa nachádza krátka guľová zbraň (pištoľ).

Nastupuje okresný výjazd

Následne operačný dôstojník na miesto činu vyslal výjazdovú skupinu. Tá sa skladá najmä z vyšetrovateľa alebo povereného policajta (skrátený vyšetrovateľ), operatívneho pracovníka a kriminalistického technika. Operačný zároveň vyrozumel o udalosti okresného riaditeľa a riaditeľa kriminálnej polície. Výjazdová skupina dorazila na miesto činu, ktoré do tej doby zabezpečovala hliadka obvodného oddelenia. Uniformovaní policajti poskytli kolegom z výjazdu základnú informáciu a na mieste sa začali vykonávať prvotné úkony. Asi po desiatich minútach sa nečakane dostavil na miesto činu okresný riaditeľ, teda najvyšší nadriadený miestnych policajtov.

Poznámka: Samozrejme na začiatku udalosti bol na miesto privolaný lekár, ktorý konštatoval smrť zapríčinenú strelným poranením, avšak nedokázal posúdiť, či došlo k samovražde alebo vražde. Odpoveď na túto otázku mala dať súdna pitva.  

Okresný šéf zničil stopy

Policajti výjazdovej skupiny mu podali hlásenie a stručne ho informovali o doposiaľ zistenom stave. Okresný riaditeľ vošiel do domu a smeroval priamo do kuchyne, kde na zemi ležal nebohý. Už týmto vstupom porušil zásady vykonávania obhliadky, pretože mohol znehodnotiť stopy vytvorené páchateľom. Policajti si nedovolili protestovať a nasledovali ho, aby mu zodpovedali prípadné otázky. Okresný šéf sa nečakane zohol a zo zeme zdvihol smrtiacu zbraň. Začal obdivovať ručne vyrezávané pažbičky a pištoľ so záujmom prezeral zo všetkých strán. Kriminalistický technik od nečakaného prekvapenia takmer onemel. „Pán“ riaditeľ svojím konaním znehodnotil stopy prípadného vraha, ktoré sa mohli nachádzať na zbrani. Po prehliadke pištole túto položil späť na podlahu a opustil miesto činu.

Bola to vražda alebo samovražda

Po jeho odchode si policajti medzi sebou povedali svoje a nepochybne padli aj vulgárne slová na adresu okresného riaditeľa. Boli si vedomí, že ak sa počas vyšetrovania zistí, že sa jedná o vraždu, páchateľ sa bude môcť ich najvyššiemu šéfovi poďakovať za pomoc pri zničení stôp. Počas obhliadky miesta činu sa našťastie našiel list na rozlúčku a aj ďalšími procesnými úkonmi sa preukázalo, že sa jedná o samovraždu.

Poznámka: Nekompetentný okresný riaditeľ sa dostal na svoju pozíciu vďaka kontaktom na vyššie miesta. Hneď po nástupe do funkcie podriadení policajti zistili, že sa do problematiky absolútne nevyzná. Jeho najväčšou záľubou bolo kontrolovať priebeh streleckých previerok a previerok telesnej zdatnosti, kde dokonca policajtom rátal počet zhybov, brušákov... Takmer všetkým bol na posmech, ale vzhľadom k jeho pozícií sa nikto neodvážil voči nemu vystúpiť kriticky.

Myšlienka na záver

Čerstvo vymenovaný policajný prezident sa opakovane do médií vyjadril, že bude dbať na očistu polície. Pravdepodobne nemal na mysli len „krivákov“, ale aj alibistov a policajných funkcionárov podobných tomu z tohto prípadu. Snáď sa mu podarí odhaliť podobných „expertov“ a nahradiť ich skutočnými odborníkmi.

Informácia pre záujemcov

Spomenutý prípad opisujem v mojej prvej knihe Mafiánska poprava? Nielen v tejto kriminálke, ale aj v ďalších (Polícia v rukách mafie, Policajná chobotnica, napísané pod pseudonymom Peter Šloser https://bit.ly/2Whfqaq ) vychádzam pri písaní z inšpirácií, ktoré som nadobudol počas bohatej policajnej praxe.

Skryť Zatvoriť reklamu