Skončia policajti z policajnej inšpekcie s putami na rukách alebo prečo nevideli trestnú činnosť na najvyšších policajných miestach?

Písmo: A- | A+

Počas môjho 30 ročného pôsobenia v Policajnom zbore, som nezrátateľné množstvo krát spolupracoval s kolegami z policajnej inšpekcie. Poznal som odborne zdatných aj slabých. Ich prácu opíšem v dnešnom článku.

Z histórie policajnej inšpekcie

Spomínam si na dobu, keď som pôsobil ako policajt na obvodnom oddelení v Prievidzi. Bolo to v roku 1992, kedy bola na okresných riaditeľstvách zriadená funkcia inšpekčného dôstojníka. Každý mal pred ním rešpekt a ak si zavolal policajta do kancelárie, nebolo mu všetko jedno. Bolo to v dobe, keď ešte neexistovala policajná inšpekcia. Tá vznikla 1. októbra 1994 ako elitný policajný útvar, ktorý mal odhaľovať a vyšetrovať trestnú činnosť policajtov.

Policajti ako kvalifikovaní páchatelia trestnej činnosti

Krivých policajtov ako páchateľov trestnej činnosti môžeme rátať za kvalifikovaných kriminálnikov. Poznajú formy, metódy a prostriedky používané políciou, a preto je v niektorých prípadoch mimoriadne náročné dokázať im trestnú činnosť. Zdôrazňujem slovo dokázať, pretože v kolektíve čestných policajtov a dôslednom nadriadenom, musia takúto čiernu ovcu skôr, či neskôr odhaliť. Presne tento prípad sa stal v prvom roku vzniku NAKA, keď sme zistili  trestnú činnosť dvoch kolegov, ktorí skončili so vzneseným obvinením.  Mohol by som napísať ďalšiu knihu, ktorú by som venoval individuálne len prípadom krivých policajtov, ktorých som zažil za tri desaťročia v polícii. Ako  vidíte z priloženej tabuľky, počet obvinených policajtov (PZ má niekoľko rokov približne 22000 policajtov) nie je však alarmujúce číslo. Tým neznižujem amorálnosť a nebezpečnosť konania každého z nich.

Rok

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Počet

obv.

policajtov

151

125

135

146

112

121

109

114

121

83

99

 

Špecialisti na policajnej inšpekcii?

Tak ako všetci páchatelia trestnej činnosti, aj kriví policajti zdokonaľujú spôsoby páchania a zahladzovania stôp. Reakciou na túto situáciu bol vznik samostatného odboru na policajnej inšpekcii, ktorý vznikol 01.12.1994 - Odbor boja proti korupcii a organizovanej kriminalite, známy pod skratkou OBKOK. Policajti z OBKOKu boli pred ich kolegami z policajnej inšpekcie prezentovaní ako elita. Zostalo to však len pri slovíčku – boli. Osobne  poznám dvoch policajtov z OBKOK, ktorí mali kanceláriu v Prievidzi. Jeden z nich bol v minulosti na dvoch útvaroch môj podriadený a jeho výsledky boli slabšie ako priemerné. Podozrievali sme ho z úniku informácií. Druhý nikdy nepôsobil na kriminálke a nemal potrebné znalosti. Podľa mojich vedomostí, za približne tri roky nespravili nič svetoborné. Takýchto policajtov tam bolo viac.

Vzniesla policajná inšpekcia obvinenie veľkým rybám?

Nevzniesla, mohol by som odpovedať jedným slovom. Policajná inšpekcia trestnú činnosť páchanú vysokými policajnými funkcionármi neodhalila.  Mám tým na mysli napríklad funkcionárov z policajného prezídia, ktorých obvinila NAKA: Tibor Gašpar, Milan Lučanský, Peter Hraško, Robert Krajmer, Bernard Slobodník, Milan Mihálik, Pavol Vorobjov, Marián Zetocha, Jozef Rehák,Norbert Pakši, Vladimír Bisták, Marián Kučerka, Adrián Szabó a okrem nich sú aj ďalší (názvy mojich kníh Polícia v rukách mafie a Policajná chobotnica – asi nebudú náhodné). Ako je možné, že výkladná skriňa policajnej inšpekcie – OBKOK nezaznamenala rozsiahlu trestnú činnosť páchanú bývalou policajnou elitou? Kladiete si otázku, či sú takí slabí alebo to bol zámer?

Porovnanie policajnej inšpekcie a korupcie

V dobe, keď šéfoval Národnej protikorupčnej jednotke NAKA Robert Krajmer, jeho podriadení neodhalili korupciu na najvyšších miestach. Je na zamyslenie, prečo to tak nebolo, keď po jeho odchode sa situácia zmenila a dnešná doba je toho živým dôkazom. Podobne policajná inšpekcia neodhalila trestnú činnosť vrátane korupcie na najvyšších policajných miestach a dnes ju NAKA úspešne odhaľuje. Vyznieva to ako paralela a snáď blízka budúcnosť odhalí viac.

Akí policajti by mali pracovať na policajnej inšpekcii?

Pri vzniku NAKA som počúval slová, že NAKA bude výkladná skriňa polície. Presne takou istou výkladnou skriňou by mala byť policajná inšpekcia. Mali by v nej pracovať najlepší z najlepších. To je však väčšia fikcia ako sú moje knihy. Osobne poznám policajtov, ktorí prišli na policajnú inšpekciu z obvodných oddelení alebo policajnej akadémie s titulom, ale bez praktických skúseností. Takýto policajt aj keby ako chcel, nevie a nedokáže odhaliť kvalifikovanú trestnú činnosť skúseného, ale krivého policajta. Osobne poznám súčasného policajného vyšetrovateľa inšpekcie, ktorý niekedy pracoval na NAKA. V tom čase som s ním robil pohovor, aby sa zlepšil alebo odišiel. Odišiel na inšpekciu, kde je hodnotený ako jeden z najlepších. Osobne poznám kolegu z policajnej inšpekcie, ktorý mi povedal, že on sám seba by na policajnú inšpekciu nezobral pracovať (ponúkli mu miesto v čase, keď skončil policajnú akadémiu a cítil, že nemá na to). O tom, že kvalifikované a odborne zdatné persóny v ich radoch absentujú svedčia výsledky.

Moja spolupráca s inšpekciou

Samozrejme, neboli a ani dnes nie sú všetci policajti na policajnej inšpekcii výsledkovo slabí. Z minulosti poznám kolegov, ktorí boli odborne zdatní a morálne čistí. Určite aj dnes tam takí pôsobia, aj keď v posledných týždňoch sa policajná inšpekcia neslávne zviditeľnila. Spomínam si však aj na prípady, keď som policajnej inšpekcii posunul „tutovku“ na krivého policajta a „špecialisti“ vec nedotiahli do konca. Mal som z nich dojem ako z niektorých mojich podriadených, ktorí pracovali bez záujmu alebo odborne na zastávané miesto nemali, a preto som sa s mnohými z nich rozlúčil.

Ryba smrdí od hlavy

Toto známe slovenské príslovie sa potvrdilo obvinením bývalého riaditeľa NAKA Petra Hraška. Následne boli obvinení ďalší funkcionári a policajti NAKA (viď vyššie uvedené mená). Môže sa niečo obdobné zopakovať na policajnej inšpekcii v súvislosti s obvinením bývalého riaditeľa Adriána Szaba, ktorý uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste? Nič sa nedá vylúčiť. V minulosti si tiež nikto nevedel predstaviť, že galérka policajného prezídia skončí s obvinením na krku. Možno sa niečo podobné zopakuje na policajnej inšpekcii. Prečo? Prečo nie, keď inšpekcia vyšetruje od buka, do buka.

Ako vyšetruje policajná inšpekcia?

Z médií sú známe dva prípady, ktoré policajná inšpekcia zahrala do autu. Na oba si ako bývalý funkcionár NAKA spomínam, ale informácie sa dajú dohľadať aj na webe. V jednom prípade policajný funkcionár NAKA pod falošnou identitou a falošným úradným dokladom žiadal od podnikateľa účtovníctvo a následne až 50000€ s tým, že po zaplatení bude očistený. Inšpekcia dospela k záveru (údajne z pokynu prokurátora), že policajt sa nedopustil trestného činu. Pikoškou je, že pri domovke u R. Krajmera (už nebol policajt) sa našiel takmer celý spis z inšpekcie (aj mediálna správa hovorí, že mal v prípade figurovať). V druhom prípade je obvinený bývalý riaditeľ úradu na policajnom prezídiu (z vynášania informácií mafiánskej skupine sýkorovcov), ktorý sleduje a odpočúva osoby. Tento prípad bol v roku 2015 odňatý z NAKA a pridelený na inšpekciu. Tam  skončil. Ako? Predsa nijako alebo so známym záverom, skutok sa nestal.

Čo bude ďalej?

V minulosti sa po viacerých medializovaných kauzách odborná verejnosť, politici a média zaoberali zmenou fungovania policajnej inšpekcie. Viedli sa polemiky, pod koho by mala patriť a trestnú činnosť, ktorých ozbrojených zborov, by mala vyšetrovať. Do pozornosti sa dával model z Českej republiky, kde od roku 2012 existuje Generální inspekce bezpečnostných sború. Určite podobný model by bol jedným z riešení, ale už by sme sa mohli pozrieť aj do iných vyspelých štátov Európy.

Myšlienka na záver

Je jednoznačné, že policajná inšpekcia nemôže fungovať spôsobom ako doteraz. Inšpekcia dlhé roky nevidela trestnú činnosť na najvyšších poschodiach policajného zboru. Ak by tak laxne pristupovali k svojim povinnostiam aj policajti NAKA, dnes by po slobode behali, lúpili a vraždili stovky zločincov. Za posledné roky však NAKA napríklad rozložila zločinecké skupiny sýkorovcov, piťovcov, takáčovcov, jakšíkovcov a teraz supluje prácu policajnej inšpekcie. Policajnú inšpekciu je potrebné od základov zmeniť a pri tom nezabudnúť, že aj tam sú dobrí a čestní policajti, ktorých skúsenosti treba využiť v prospech nového útvaru.

Skryť Zatvoriť reklamu