
že celý ročník študovali externe soc. prácu ľudia z istej nemenovej telekomunikačnej spoločnosti a to iba na základe trendu zvyšovania vzdelania. Externé štúdium sa nemôže porovnávať s denným, pretože už samotný rozsah učiva je menší, študenti sa učia všetko sami, prednášky sú bez praktických ukážok, pre nedostatok času, ale zas to je problém samotného systému. Čiže toto značí, že samotné štúdium je dehonestovane ľuďmi, ktorí ho študujú iba pre zvýšenie si vzdelania a nemajú záujem v tejto oblasti ďalej pôsobiť.

(reagujem, konkrétne na študentov, ktorých vyššie spomínam)
Pričom, ale aj tak je tu to množstvo ľudí, ktorí, vychádzajú z denných vysokých škôl a tu vzniká v každom z nás otázka, kam všetci títo ľudia pôjdu, trh práce nie je pripravený na také množstvo ľudí, keď ešte otvárame - súkromné školy sociálnej práce, kurzy pre sociálnych pracovníkov.
Jedna možnosť by tu bola, ak by sa sprístupnila, ak by sa prepojila už dlho omieľaná príprava na trh práce a samotný trh prace, keby školy vytvorili štúdium praktické, to by znamenalo, že určitú časť štúdia by človek strávil praktickým vyučovaním v tej danej inštitúcii, zariadení, centre, klube bolo by to jedno, ale prostredníctvom rokov by sa vyformovala táto činnosť v človeku a už by bolo na ňom či zostane v danej sfére alebo nie.
Ale určite by sa predišlo tomu, že v sociálnej sfére budú pracovať ľudia, ktorí sú nekvalifikovaní.
Taktiež nezhoda je, že vytvorením kurzov v sociálnej oblasti sa vytvorilo to, že sa zobrala práca vzdelaním SP, a to len kvôli tomu, že je nezáujem kvalifikovaných ľudí pracovať v tejto sfére a tu sa opäť dostávame do kruhu. Čiže prečo nemajú záujem ľudia pracovať v sociálnej oblasti, pretože je nízko odmeňovaná, viac sa dočítate v predošlom mojom článku, o odmeňovaní soc. prac. .
Tu sa nám pekne rieši naša situácia, ak by bolo lepšie odmeňovanie, ľudia by mali záujem pracovať v tejto oblasti a neodchádzali by za prácou do zahraničia, ale vôbec neišli by pracovať do iného odvetvia na Slovensku. Ak by sa znížilo množstvo škôl, kurzov, ktoré niektoré znižujú kvalitu vzdelania, chrlia veľké množstvo SP.
A samotný trh je potom presýtený a hodnota sociálneho pracovníka je nízka lebo je ich veľké množstvo.
Čo môžeme urobiť, preferovať sociálnu pracú iba na Univerzitách, ktoré majú kvalitnú akreditáciu, súkromné VŠ kontrovať kvalitu štúdia, zrušiť kurzy, ktoré chrlia sociálneho pracovníka, zvýšiť odmeňovanie a čo sa stane zvýši sa hodnota SP, trh nebude presýtený, ľudia budú mať záujem pracovať v tejto oblasti, myslím tých , ktorí študovali Social. prácu, a zvýši sa záujem o sociálnych pracovníkov, ktorí sú naozaj odborníkmi vo svojom odbore, a samozrejme rozvinie sa supervízia v sociálnej práci.
Zoznam univerzít poskytujúcich vzdelanie v sociálnej oblasti:
1. Prešovská univerzita - Inštitút edukológie a sociálnej práce
Katedra kresťanskej antropológie a sociálnej práce
2. Ekonomická univerzita Bratislava - Katedra sociálneho rozvoja a práce (KSRaP)
3. Trnavská univerzita - Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
4. Právnická fakulta
Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia
5. Komenského univerzita - Pedagogická fakulta - Katedra sociálnej pedagogiky
-Katedra sociálnej práce
6. Univerzita Konštantina filozofa v Nitre - Fakulta sociálnych vied - Katedra sociálnej práce a sociálnych vied
7. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici - Pedagogická fakulta - Katedra sociálnej práce
8. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach - Katedra sociálnych vied
9. Žilinská univerzita - Fakulta prírodných vied
Katedra pedagogiky, psychológie a sociálnych vied KPPS
http://diplomovka.sme.sk/zoznam-skol-a-univerzit.php
Pričom ak by sme sa mali pozrieť na kurzy sociálnej práce tak tých je neúrekom.