
Ja viem, že ste nikdy nechodili na predmet teória práva, že skúšku z ústavného práva ste neabsolvovali a že pojmy ako dispozitívna právna norma, či právna profylaxia vám nič nehovoria. Je to pochopiteľné, nie ste právnik a právo ste neštudovali.
Je však niečo, čo by ste o práve mali vedieť: právo vôbec nie je také zložité, ako sa zdá. Obchodný model právnikov je postavený v zásade na tom, že o práve rozprávajú neprávnikom a čuduj sa svete, celkom sa im darí. Navyše, ak aj vaša nie úplne najbystrejšia sesternica s úspechom skončila právo a dnes je z nej uznávaná odborníčka, prečo by ste aj vy nemali pochopiť, o čom sú zákony? Ja viem, pýtate sa: "Prečo práve ja, lekár, živnostník, učiteľka, stavebný inžinier či zamestnankyňa obecného úradu, by som sa mal zaujímať o právo a zákony?"

No jednoducho preto, lebo ten prehnitý systém, ktorý živíte a ktorý vám každý mesiac na daniach a odvodoch zoberie polovicu výplaty sa volá "demokratický a právny" štát. A právny štát to sú zákony, nariadenia, vyhlášky, proste veci, ktorým nerozumiete, resp. veci, ktorým by ste nemali rozumieť, lebo vy máte chodiť do roboty, platiť dane a prísť odvoliť, keď vám povedia. Nič viac netreba, veď viete ako...
Nie je prekvapujúce, že aj pri zrode nášho "demokratického" a "právneho" štátu stálo niekoľko právnikov, nazvime ich architekti slovenskej demokracie: JUDr. Vladimír Mečiar (HZDS), Doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc. (HZDS) a v tom čase ešte len ich žiak, neskôr koaličný partner Doc. JUDr. Róbert Fico, CSc. (SDĽ, SMER-SD). Zhodou náhod, všetci traja bývalí členovia komunistickej strany (žeby povinná výbava charakterného slovenského demokrata?).
Okrem členstva v strane, všetkých troch spája aj to, akým spôsobom vnímajú a definujú demokraciu - a síce ako vládu väčšiny, ktorú sme si legitímne zvolili. Koniec definície.

Tabuľka1 hore: Vláda demokratickej väčšiny v súlade s predstavami architektov slovenskej demokracie

Mečiarovský koncpet slovenskej demokracie má jediný cieľ: povolebnú koncentráciu (absolútnej) moci v rukách víťaznej väčšiny. Je potrebné si uvedomiť, že v podmienkach parlamentnej demokracie je kľúčové také nastavenie systému, kedy sa zákonodarná moc stane závislá do pokynov výkonnej moci a straníckej centrály.
O koncentrácii zákonodarnej moci s výkonnou mocou, ako o smrteľnej hrozbe pre demokraciu sa vie už dávno. Pred viac ako 250 rokmi pred ňou varovali napr. autori americkej ústavy Alexander Hamilton, James Madison alebo už v r. 1700 John Locke či Charles de Secondant Montesquieu. Za všetko hovorí výrok Johna Locka:
"Zákonodarnú moc je nutné oddeliť od výkonnej moci. Pre krehkú ľudskú náturu, ktorá má sklon uchvátiť moc, by bolo veľkým pokušením, keby tie isté osoby, ktoré prijímajú zákony, mali v rukách aj moc ich vykonávať...zákon, ktorý odhlasovali a vykonanie zákona by prispôsobili svojmu vlastnému prospechu a tým nadobudli záujmy, ktoré sú v rozpore s účelom štátu a spoločnosti..."
Ak ste zvedaví, ako v praxi vyzerá, keď sa z poslancov stanú len bábky závislé od pokynov výkonnej moci, pozrite si nasledujúce video (upozorňujem, že video nie je vhodné pre slabšie povahy):
Nepresviedčajme samých seba, že toto je normálne a patrí to k parlamentnej demokracii. Nie, nie je to normálne a je to v rozpore s parlamentnou demokraciou. Ten poslanec totiž sedí v parlamente na to, aby v momente, keď vláda alebo niektoré ministerstvo predloží parlamentu na schválenie akýkoľvek návrh zákona, aby on a jeho tím asistentov tento návrh podrobne zanalyzoval, pripomienkoval ho a v pléne o ňom odborne diskutoval. A keď zistí, že je v prospech občanov, podporil ho a keď v ich neprospech, tak ho zamietol. Bez ohľadu na to, čo súdružka Laššáková odmáva. Poslanec nie je detašovaným pracoviskom ani vlády a ani jednotlivých ministerstiev, aby hlasoval podľa ich pokynov. Poslanec nie je podriadený a nezodpovedá sa vláde a ministrom, ale jedine vám, občanom, vo voľbách. A je úplne jedno, či je koaličný, alebo opozičný. Je tam na to, aby ako strážny pes bdel a dohliadal na transparentnosť a čistotu zákonov podľa svojho najlepšieho (odborného!) vedomia a svedomia.
A práve tu, na pôde Národnej rady SR sa začína bludný kruh slovenskej demokracie. Demokracie, kde síce máme demokratické inštitúcie, ale kde tieto inštitúcie absolútne neplnia svoje funkcie. Začína to parlamentom a pokračuje políciou, prokuratúrou, súdmi a ostatnymi "nezávislými" kontrolnými úradmi. Veď koľko zákonov parlament vláde neschválil? A v koľkých prípadoch poslanci SMERU-SD autonómne vyhlásili, že po vecnej stránke nesúhlasia s vládnym návrhom a preto ho nepodporia? A koľko prípadov veľkej korupcie sa príslušným inštitúciam podarilo vyšetriť? Preto a práve preto je tento štát za 20 rokov samostatnej existencie v totálnom rozklade, preto a práve preto vlády za 20 rokov nielenže stihli rozpredať prakticky všetky strategické podniky, ktoré sa tu desiatky rokov budovali, ale zároveň stihli vytvoriť aj dlh vo výške 40.000.000.000 EUR.
_______________
1Z tabuľky je zrejmé, že ak sa vám vo voľbách podarí získať parlamentnú väčšinu, čo sa naposledy podarilo SMERu-SD, zákonným spôsobom ovládnete políciu, spravodajské služby, všetky ministerstvá, štátom ovládané podniky ako aj ostatné ústredné orgány štátnej moci napr. Národný kontrolný úrad, Národný bezpečnostný úrad či Úrad pre verejné obstarávanie. Zároveň získate kontrolu aj nad schvaľovaním kľúčových zákonov a vďaka účelovým dieram, ktoré do nich "naočkujete," ovládnete hracie pole štátneho peňazovodu. Bez škandálov začnete organizovať miliardové tendre pre vás a vašich sponzorov, budete garantovať "transparentnosť a zákonnosť" v krajine, či dôkladne "vyšetrovať" kauzy, z ktorých vás niekto obviní.
Časť druhá: Milujem SlovenskoPocity apatie a frustrácie sú namieste. Nechali sme sa oklamať niekoľkými bezcharekternými právnikmi. Pravdou ale zostáva, že jediný, kto s tým môže niečo urobiť, ste práve VY. Zápas o demokraciu v krajine, ktorú všetci milujeme, sa neskončil v novembri '89. Zápas o skutočnú demokraciu nás ešte len čaká.

Vy sa musíte stať tou aktívnou a nezávislou kontrolnou brzdou, tým strážnym psom, ktorý zastaví vládnu mašinériu, ak bude konať vo váš neprospech. Nie vo voľbách a až po štyroch rokoch, keď už všetci politici budú rozprávkovo bohatí a z vás a vašich detí zadĺžení holoritníci. Vtedy už bude neskoro. Musíte to zastaviť už v parlamente. Vy, učitelia, pracujúce mamičky, zdravotné sestry, živnostníci, zdravotne postihnutí, študenti...vy ste tá mlčiaca väčšina, ktorá to môže a musí zmeniť. A prestaňte sa už konečne ľutovať a podceňovať sa. Vy ste občan, z vašej práce a vášho potu je tento štát živený a VY ste zdrojom moci v štáte!
Musíte pochopiť, že jediný spôsob ako zastaviť nekontrolované prijímanie zákonov je, že vy spoločne sa zapojíte do legislatívneho procesu. Že už dnes začnete pripravovať zákony, ktoré radikálne stransparentnia procesy fungovania štátu a odpolitizujú kľúčové kontrolné posty v štáte, ktoré zo svojej podstaty musia byť apolitické. Že spoločnými silami dáte svoje požiadavky v paragrafovom znení na papier a že do "tých tam hore" budete búšiť dovtedy a s takou intenzitou, dokedy tie zákony jednoducho neprijmú.
Veď prečo by občania, odborníci spolu s laikmi, nemohli pripraviť novelu zákona o štátnej službe, o verejnom obstarávaní, novelu zákona o nakladaní s majetkom štátu či o zodpovednosti štátnych funkcionárov za škodu spôsobenú pri výkone funkcie? Prečo by občania nemohli prísť s novelou, ktorou by sa odpolitizoval policajný zbor, profesionalizovala štátna správa či posilnila nezávislosť Národného kontrolného úradu? A ak sa nájde 50.000 alebo 100.000 občanov, ktorí takýto zákon podporia (hoci aj symbolicky, v elektronickom hlasovaní), prečo by parlament nemal takýto návrh zákona od občanov zobrať vážne? A čo ak taký zákon podporí 1.000.000 voličov zo všetkých politických strán?
Ubezpečujem vás, že jediné čoho sa táto vláda bojí, sú jej klesajúce preferencie. A "klesajúca preferencia," to je môj kritický hlas, váš kritický hlas, kritický hlas vašich kolegov či známych... S rastúcim množstvom nevypočutých hlasov, ktoré budú volať po transparentných zákonoch sa bude stupňovať aj pocit horkosti v ústach jednofarebnej väčšiny, až prerastie do strachu. Strachu z kriticky zmýšľajúcej masy, ktorá môže niečo zmeniť.
Sme skupina právnikov a programátorov, ktorí si povedali, že už nechcú čakať na nových lídrov v roku 2016 či 2020. Chceme transparentné a protikorupčné zákony teraz, už v tomto volebnom období. A chceme, aby to táto vláda vedela, pretože má pohodlnú väčšinu a môže ich kedykoľvek prijať.
Ak chcete, aby aj váš hlas bolo počuť, ak chcete podporiť transparentnú a protikorupčnú legislatívu, prípadne ak sa chcete podieľať na jej tvorbe, pridajte sa k nám. Demokratická matematika je jednoduchá, čím viac občanov, tým viac bude náš hlas počuť. Prvé návrhy zákonov, hlasovanie o nich a ich pripomienkovanie budú prístupné už v septembri. Verím, že aj vy sa zapojíte:
www.facebook.com/otvoreneministerstvo
PS: Často počúvam, že zákonmi sa nič nevyrieši... Chodíte voliť? Že chodiť voliť je dôležité? A koho takého dôležitého vo voľbách volíte? Poslancov? A nechodia tí poslanci náhodou do parlamentu? Že na čo je parlament...?
PPS: Viem, že veľa premýšľate o tom, kde táto demokracia zlyhala a čo sa s tým dá spraviť. Mám pre vás jeden tip: namiesto povrchných magazínov si na dovolenku zoberte knihu od Karla Kryla - Země Lhostejnost a učebnicu teórie práva pre študentov prvého ročníka od prof. Jozefa Prusáka (link na stiahnutie). Pochopíte!
Oh, a aby som nezabudol, pozdravujú vás občania z obce Horný Výplach. Aj oni milujú Slovensko a čakajú, kedy už konečne prestanete byť mlčiacou väčšinou: