Poctivo pracovať je v tejto krajine jednoducho ekonomický nezmysel

Dôvod prvý: Polovica mzdy, ktorá by inak bola naša, sa každý rok záhadne stratí v čiernej diere tohto štátu. A my z nejakého zvláštneho dôvodu veríme, že je správne odmakať polovicu roka zadarmo. Nepoviem vám teraz definíciu nevoľníctva, ale sedliacky rozum mi hovorí, že tu niečo smrdí...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (98)

V roku 2012 sme od 1. januára do 21. júna1 povinne robili na panskom a namiesto desiatku sme štátu odviedli 46,97% ročného príjmu. V priemere tak každý pracujúci Slovák dobrovoľne zaplatil štátu 10.857 EUR2 vo forme daní a odvodov. To všetko s nádejou, že "znárodnené" peniaze budú rozumne a hospodárne použité. Naivné?

Obr. 1
Obr. 1 

Vladimír Mečiar, spolu s Ivanom Lexom majster spravodajských hier, v jednom rozhovore o spise Gorila povedal aj niekoľko zaujímavých viet:


“...momentálne sa to všetko venuje Pente, ale myslím si, že takýchto hriešnikov bolo viacej a podstatnejších, ako bola iba Penta...lebo dneska je predsa jasné, že aj v iných firmách pracujú bývalí dôstojníci aj vojenskej aj civilnej spravodajskej služby a takéto hry medzi sebou bežne rozohrávajú...sú firmy, o ktorých viem, že mohli dokázať, dosiahnuť viac."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(v privatizačných a iných projektoch so štátom, pozn. autora)

To, že pracujúca verejnosť vníma iba povrch korupcie, potvrdil aj jeden z partnerov Penty v údajnom spise Gorila, keď povedal: „Demokracia je na hovno systém. Volič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.“

Iný bývalý premiér vám zase potvrdí, že na Slovensku nie je vláda zákona, ale vláda oligarchov: "Slovensko je oligarchická demokracia." (Iveta Radičová)

Zo súčasných vládnych politikov síce nikto otvorene nepriznal oligarchiu, avšak minister školstva na rovinu povedal, že na Slovensku máme partokraciu, ktorá je čírou náhodou jedným zo symptómov oligarchie: "Podľa môjho názoru je to (priama demokracia, pozn. autora) tiež cesta, aby sa postupne odbúravala partokracia, ktorá je v európskych politikách veľmi silná a cítiť ju aj u nás na Slovensku." (Dušan Čaplovič)

SkryťVypnúť reklamu

A som si takmer istý, že o niekoľko rokov, keď sa skončí jeho druhé funkčné obdobie prezidenta SR, nám pri písaní svojich memoárov o oligarchii a o korupcii na Slovensku porozpráva aj sám Róbert Fico...

Takže priatelia, nežime v ilúzii, že tu poctivou prácou 20 rokov budujeme spoločný štát...nie nebudujeme. My tu 20 rokov budujeme impéria pre oligarchov a živíme celoplošnú korupciu. A netvrdím to ja...

Obrázok blogu

Zdroj: Trend 27/2013

___________________

1 http://www.cas.sk/clanok/224422/den-danovej-slobody-na-stat-budeme-robit-do-21-juna.html
http://www.hayek.sk/den-danovej-slobody-2012/

2 http://www.cenastatu.sk/

SkryťVypnúť reklamu

3 Správu SIS si môžete prečítať tu: http://www.sis.gov.sk/vyr_sprava.html

Dobre spracovaná reportáž RTVS na túto tému: http://www.youtube.com/watch?v=rVb5DlM7dGE

Dôvod druhý: Vládnuca trieda si v tejto krajine robí, čo sa jej zachce, už 20. rokov...

Je jedno, či ide o koalíciu viacerých politických strán alebo o vládu jednej strany, ako je tomu teraz. Problém je v tom, že víťaz(i) berie všetko - ovládne parlament, vládu, ministerstvá, políciu, ústredné orgány štátnej správy (Úrad pre verejné obstarávanie, Národný kontrolný úrad, Národný bezpečnostný úrad, políciu...), verejnoprávne korporácie (RTVS, sociálna poisťovňa a pod.) a cez Fond národného majetku aj všetky štátom kontrolované podniky...ešte aj prednostu obvodného úradu v Žarnovici môžu vymeniť, ak nie je ich... Jednoducho povedané, ak vyhráte voľby, pravidlá hry si nastavujete vy a tí, čo vás majú kontrolovať sú vaši ľudia, pretože ste si ich sami vymenovali...a keďže občania musia platiť dane, máte k dispozícii cca 25,5 mld. € ročne (čo sú príjmy verejnej správy v roku 2013), s ktorými si môžete robiť, čo len chcete...

SkryťVypnúť reklamu

Obr. dole: Smrtiaca pyramída vzťahov v partokracii, občan je reálne v nevoľníctve a o ničom nerozhoduje (Obrázok kliknutím zväčšíte)

Obrázok blogu

   

Satek
Satek 

A viete, čo je na tom najlepšie? Že rodičia prídu až o štyri roky... Presne tak priatelia, my, naivní rodičia sme nechali svojim deťom všetky svoje kreditky aj hotovosť 4 a dovolili sme, aby ich strážili bezzubí starí rodičia, zatiaľ čo my sme odišli pracovať...denno denne drieť na dlhé štyri roky v nádeji, že keď sa vrátime, náš domov, ktorý sme roky budovali a pre ktorý sme si odriekli toľko dovoleniek, nájdeme uprataný, čistý...

Tí naivnejší z nás dokonca čakajú, že deti nás po návrate z roboty niečím milým iniciatívne prekvapia. Všetci sme boli deti a všetci dobre vieme, že keď rodičia nie sú doma, je to jedna veľká žúrka...koniec koncov, nájdite mi jedného politika a jeho družinu, ktorí by počas svojej vlády nezarobili na pohodlný život pre seba, pre svoje deti a pre deti ich detí!

___________________

4To, že okrem hotovosti dostali deti hneď po voľbách aj tučné vreckové 48 mil. € (1.446.000.000 SKK) už ani nestojí za reč (odkaz na článok)  

Zadlzenost SR small
Zadlzenost SR small 

Obr. hore: Vývoj zadĺženia SR od r. 1995-2011 (Obrázok kliknutím zväčšíte)

Dôvod tretí: Pretože napriek tomu, že drieme ako kone, ekonomika neuveriteľne krváca

Zadĺženosť Slovenskej republiky a teda nás všetkých, raketovo rastie (ku koncu roka dosiahne 40 mld. EUR, pritom v roku 2008 bol verejný dlh len 20mld EUR). A to napriek tomu, že Slovenská republika v privatizáciach rozpredala takmer všetok svoj majetok a momentálne je ešte stále štedro dotovaná Európskou úniou viac ako 1,2mld. eur ročne alebo ak chcete 36.151.200.000 Sk (suma je samozrejme po odpočítaní príspevkov, ktoré Slovensko platí do únijného rozpočtu). Mimochodom, vidíte niekde na grafe začiatok krízy, ktorá vraj môže za mnohé z dnešných problémov? ...Nie sme my náhodou v kríze od 1.1.1993?

Prijmy EU
Prijmy EU 

Aby toho nebolo málo, nezamestnanosť na Slovensku v 4. kvartáli 2012 dosiahla 14,8% čo je najhoršie číslo od mája 2004, pritom 120tis. Slovákov bolo nútených odísť za prácou do zahraničia...ak by zostali doma, nezamestnanosť na Slovensku by dosiahla 18,74%... Nie, táto krajina si nemôže dovoliť organizovať olympijské hry, táto krajina momentálne bojuje o prežitie... (ak o tom pochybujete, sadnite do auta a prejdite sa po slovenských cestách):

Dôvod, prečo je dlh našej krajiny tak vysoký a prečo hospodárstvo masívne krváca, je jednoduchý: hospodárenie každej z vlád v ére samostatnosti Slovenska bolo hlboko deficitné, alebo ak chcete, každá žúrka našich detí, ktoré sme si tu kedy zvolili, nás stála viac, ako sme my rodičia dokázali zarobiť.... Prečo žúrky boli také drahé a prečo bolo hospodárenie SR vždy deficitné, sa dá vytušiť z vyššie uvedených kapitol 1. a 2. Ono sa už tak traduje od Grécka po Španielsko, že nie je možné dosiahnuť vyrovnaný rozpočet verejných financií, nedajbože prebytkový...ale, čuduj sa svete, existujú krajiny, ktorým sa to pravidelne darí. A čo je ešte prekvapujúcejšie, sú to krajiny, ktoré majú nízku úroveň korupcie. Na ilustráciu uvádzam Fínsko v konfrontácii so Slovenskom.

Všimnite si, prosím, že vlády vo Fínsku dokázali hospodáriť s prebytkami konštantne od r. 1997 do r. 2008, 11 rokov v rade, priatelia...  

Obrázok blogu

Tragikomické na celej veci je, že keby sme dnes sedeli v kresle Róberta Fica, kradneme tiež. Niektorí možno menej, niektorí možno viac, niektorí by začali kradnúť hneď a veľa a niektorí neskôr, tak po troškách, aby nikomu nechýbalo... Systém je totiž tak nastavený, založiť politickú stranu, získať aspoň 5% a stať sa súčasťou nejakej vládnej koalície, je na Slovensku ten najlepší biznis plán, aký môžete vymyslieť. Poctivo pracovať je v tejto krajine jednoducho ekonomický nezmysel...

Preto už konečne pochopme, že momentálne je jedno, či si zvolíme červených, modrých, zelených alebo neviem akých. Prestaňme milovať tie predvolebné párky, sľuby a slogany. Kým nezmeníme pravidlá hry, priatelia, vyhrať voľby bude vždy ako vyhrať tučný jackpot.

...Oh, a aby som nezabudol, začiatkom roka vás nechal pozdravovať náš pán premiér, vraj máte ísť do roboty a dane platiť...deti už chystajú žúrku:

Zdroj: TV Markíza, TV noviny 02.01.2013

Čo sa s tým dá spraviť?

Ak vidíme, že štát nefunguje tak, ako by mal, ak ministerstvá, vláda a ostatné ústredné orgány štátnej správy nerobia to, čo majú a nerobia to tak, ako by mali. Ak vidíme, že sa tu 20 rokov beztrestne kradne a korumpuje, povedzme to! Ale nehovorme to pri krčmových debatách, na blogoch či na facebooku. Ak budeme debatovať v krčmách, blogovať či zakladať skupiny na facebooku, nemajme pocit, že budeme robiť niečo iné. Budeme robiť presne to! Len debatovať v krčmách, blogovať, či vytvárať facebookové skupiny. Nič viac, nič menej.

Kde teda začať? V prvom rade, občania musia začať hovoriť jazykom, ktorý štát a štátne orgány v zmysle Ústavy SR musia počúvať. Tým jazykom sú zákony:

Čl. 2, ods. 2 Ústavy SR hovorí:

“Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

Alebo inak, povedzte mi nejaký problém tohto štátu a ja vám poviem, ktorý zákon “za to môže.”

 • Po každých voľbách je vymenených cca 10.000 štátnych úradníkov

  Obrázok blogu
  vrátane riadiacich pracovníkov, ktorých nahradia noví prisluhovači víťaznej garnitúry - > účelový zákon o štátnej službe5;

 • Predražené a zmanipulované tendre s vopred dohodnutými víťazmi -> zákon o verejnom obstarávaní;

 • Politikmi ovládaný policajný zbor -> zák. o policajnom zbore;

 • Politické strany s nejasným financovaním -> zákon o politických stranách a hnutiach;

 • RTVS závislá od politickej moci -> zákon o Rozhlase a televízii Slovenska;

 • Nevýhodné predaje štátneho majetku v privatizáciach -> zákon o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby;

 • Rodinkárstvo a korupcia v súdnictve -> zákon o sudcoch, zákon o Súdnej rade Slovenskej republiky, zákon o sudcoch a prísediacich;

 • Miliardové stimuly len pre vyvolených podnikateľov -> zákon o investičných stimuloch, zákon o štátnej pomoci.

A takto by som mohol pokračovať cez všetky odvetvia tohto štátu. Čo tým chcem povedať? Chcem tým povedať jednu, jedinú vec:

Chrbtovou kosťou právneho štátu nie sú morálne “čistí” jedinci a nie sú ňou ani sociálne cítiaci politici. Chrbtovou kosťou právneho štátu sú spravodlivé a jednoznačné zákony, ktoré platia pre všetkých a rovnako. Volebný súboj dnes nie je o ničom inom ako o tom, ktorá strana alebo koalícia strán ovládne parlament. Vo voľbách krúžkujete kandidátov na poslancov, nie kandidátov na členov vlády, sudcov, či prokurátorov... A nie nadarmo má naša demokracia prívlastok “parlamentná.” Preto je mimoriadne dôležité, aby občania pochopili, že ak chceme mať lepšie Slovensko, musíme začať zákonmi.

Áno, ja viem, že vy viete, že len poslanci a Vláda SR môžu navrhovať zákony a nie vy...no vidíte, a v tom je ten problém, len poslanci a Vláda SR...

___________________

5 Stručný článok o účelovom zrušení Úradu pre štátnu službu: http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-Marec/urad-pre-statnu-sluzbu-dosluzil.html

***

Nevidím do budúcnosti a neprišiel som, aby som vám povedal, kedy sa vláda oligarchov a skorumpovaných politikov skončí. Prišiel som, aby som vám povedal, kedy sa táto krajina začne meniť k lepšiemu. Naša nevedomosť a naša pasivita bola a je silou tých, ktorí rozkrádajú tento štát...

Hra sa vyrovná, až keď občania sami začnú diktovať pravidlá hry. Je čas, aby občania začali písať prvé a naozaj transparentné občianske návrhy zákonov! A aby mal parlament povinnosť o takýchto návrhoch zákonov hlasovať.

Obrázok blogu

ZÁVER

Ak pochybujete, či je táto forma demokracie naozaj konečným a spravodlivým usporiadaním spoločnosti na Slovensku, ak si kladiete otázku, či je správne so založenými rukami sledovať rozkrádanie tejto krajiny a ak nerozumiete, prečo pri dnešných technológiach nie je možné vykonávať vôľu občanov aj inak, než len vhodením volebného lístka do papierovej škatule, možno vás zaujme projekt občianskeho združenia “Otvorené ministerstvo.” Cieľom tohto projektu je umožniť občanom SR tvoriť a navrhovať také zákony, ktoré budú naozaj v prospech občanov, budú transparentné a budú bojovať s korupciou, klientelizmom a rodinkárstvom...inými slovami cieľom je začať tvoriť a navrhovať zákony, na aké dnes nie je politická vôľa a to naprieč celým politickým spektrom.

Máte pravdu, na to, aby občania mali právo predkladať parlamentu vlastné návrhy zákonov a aby mal parlament povinnosť hlasovať o nich v prvom čítaní, bude potrebné novelizovať Ústavu SR a prijať osobitný zákon, ktorým sa upraví režim občianskych návrhov zákonov. Dlhá a namáhavá cesta...avšak o tom je budovanie demokracie a občianskej spoločnosti.

Doplnené 27.05.2014:
Zákon č. 85/1991 Zb. o petičnom práve umožňuje, aby občania formou petícií predkladali NR SR návrhy zákonov so žiadosťou o posúdenei možnosti ich schválenia. Petíciu prerokuje buď príslušný výbor alebo (v prípade, že petíciu podporí aspoň 100.000 občanov) plénum NR SR. Plán je, predložiť NR SR resp. jej výborom už na septembrovej schôdzi prvé protikorupčné občianske návrhy zákonov so žiadosťou o ich prerokovanie poslancami.

Ako a kde teda začať? Staré matere vravievajú, že: "Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku." Začneme teda cvičiť: predpísanou tréningovou zostavou bude vyhľadávanie a analýza legislatívnych dier, príprava občianskych návrhov záknov, ich pripomienkovanie a verejné hlasovanie o nich.

Obrázok blogu

Cvičiskom bude portál, ktorý umožní, aby ktorýkoľvek občan, ktorý sa rozhodne z vlastnej iniciatívy riešiť nejaký problém v našej krajine, mohol vlastnými slovami sformulovať návrh na zmenu alebo doplnenie zákona a aby svoj návrh mohol zverejniť na portáli Otvoreného ministerstva (“OM”). Aby jeho návrh, ak bude dobrý, mohol podporiť ktorýkoľvek iný občan a ak bude zlý, aby proti nemu mohol ktorýkoľvek občan vyjadriť svoj nesúhlas. Tie návrhy, ktoré podporí aspoň 15.000 500 registrovaných užívateľov OM (po odpočítaní záporných hlasov), dobrovoľníci z OM “učešú” do podoby zákona. Takýto občiansky návrh zákona bude potom zaslaný všetkým poslancom NR SR so žiadosťou, aby bol zaradený do prvého čítania v NR SR a aby NR SR o ňom hlasovala. Tréningový proces sa bude opakovať s každou novou iniciatívou. Čím viac občianskych návrhov zákonov vznikne, čím viac ľudí sa zapojí do tvorby novej legislatívy, tým väčší tlak bude vyvíjaný na poslancov, aby sa s občianskymi návrhmi zákonov začali vážne zaoberať.

Matematika (ani) v demokracii nepustí, protikorupčné občianske zákony nevzniknú ak vám, občanom tejto krajiny, bude jej osud ľahostajný a namiesto angažovania sa pre spoločné dobro, venujete svoj čas niečomu “zmysluplnejšiemu...” V takom prípade vám ale musím povedať jednu krutú pravdu:

"Bájny rytier na bielom koni, ktorý spasí túto krajinu, nepríde. Tým rytierom je totiž každý jeden z vás..."

PS: Diskusia, konferencie, novinky a termíny začatia ostrého treningového procesu nájde tu:

http://www.otvoreneministerstvo.sk

http://www.facebook.com/otvoreneministerstvo

http://www.twitter.com/otvministerstvo

PPS: Nasledujúci odkaz je iba pre fanúšikov Matrixu !:-)    

Peter Dráb

Peter Dráb

Bloger 
 • Počet článkov:  10
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Majiteľ rodinného potravinárskeho podniku. Fandím kvalitným remeselným potravinám, no zároveň ma hnevá, že štát nevytvára priaznivé podmienky pre tento druh podnikania, práve naopak. V čom zlyhávajú ministerstvá, a prečo aktuálna vládna koalícia preferuje masovú výrobu priemyselných slovenských potravín? ***********************************Otec dvoch|hľadač šťastia|pútnikPiešťany|GUDEN GUDEN|BUDDY Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
SkryťZatvoriť reklamu