Tento týždeň prebehol ďalší ročník vyhlasovania ankety Športovca roka mesta Žilina. Ako spoluautor tejto myšlienky a člen hodnotiacej komisie si každý rok pri tejto príležitosti uvedomím to obrovské množstvo talentu, ktoré v Žiline máme. Napriek nezáujmu štátu o podporu športu má Žilina v každej vekovej kategórii výnimočne talentovaných a motivovaných športovcov, na ktorých môžeme byť pyšní. Za všetkých spomeniem mená ako Matúš Štoček v cyklistike či Vlado Štefánik medzi plavcami. O legendárnom Petrovi Saganovi ani nehovoriac.
Napriek nepopierateľnému talentu má ale Žilina športovú infraštruktúru vo veľmi zlom stave. Ako dlhoročného aktívneho športovca a človeka, ktorý sa v Žiline podieľal na výchove a príprave mnohých šikovných športovcov ma to mrzí. Prečo to dospelo do tohto štádia, to by bola téma na samostatný článok a možno aj dva. Do veľkej miery je to dedičstvo Jána Slotu. Niektoré športoviská predal do rúk súkromníkom a pozemky, kde by sa mohli postaviť nové areály rozpredal tiež. Nemá už ale zmysel dívať sa do minulosti, otázka je – vieme s tým niečo urobiť?
Vedenie mesta v posledných rokoch ako riešenie situácie často skloňovalo tzv. AŽiŠ – Areál žilinského športu, projekt za viac ako 60 miliónov EUR. Ak by do tohto megalomanského projektu mesto išlo, mesačná splátka úveru by bola astronomických 5 miliónov EUR. To považujem za neúnosné aj za najlepšej finančnej kondície. V posledných mesiacoch som sa tomuto problému pozrel na zúbky, hľadal riešenia a absolvoval viacero stretnutí so zainteresovanými, od zamestnancov mestského úradu, ľudí zo Žilinskej univerzity, cez samotných kolegov športovcov až po primátora a županku. Po tom všetkom si trúfam povedať, že Žilina má obrovskú šancu obnoviť svoj športový potenciál a to celé za sumu rádovo nižšiu než by nás stál AŽiŠ. Dovoľte mi predstaviť svoju víziu:

Ak by som to mal zjednodušiť, Žiline zúfalo chýbajú tri veci:
Športová hala adekvátna krajskému mestu
Druhá plaváreň, keďže jeden bazén kapacitne nestačí ani záujmu verejnosti ani plaveckých klubov
Poriadny atletický štadión.
Ako vieme túto situáciu vyriešiť a koľko nás to bude stáť?
Športová hala

Asi najväčšou výzvou je hala. Tu sa ponúkajú dve riešenia. Prvou je odkúpenie korytnačky od podnikateľa G. Trabelssieho, ktorý ale odmieta dať mestu prístup na vykonanie nezávislého posudku stavu haly. Druhou je využitie mestských pozemkov na budatínskej strane Váhu a výstavba novej haly. Obe riešenia sú finančné zhruba rovnako náročné – cca 12. mil. EUR aj s DPH. Ktorá možnosť je lepšia, to si napriek pomerne dobrej znalosti problematiky netrúfam povedať. Je trestuhodné nechať unikátnu korytnačku chátrať. Otázka je, či sa vie mesto s majiteľom dohodnúť na takom riešení, ktoré nebude výhodné len pre jednu stranu.
Nová mestská plaváreň

Ďalšou výzvou je nová mestská plaváreň. Tu je situácia optimistickejšia. Výstavba novej plavárne by stála okolo 5 mil. EUR a mesto má k dispozícii aj ideálny pozemok na lúke pri Solinkách, pod lesoparkom. Voči tomuto riešeniu sa ozývajú niektorí obyvatelia sídliska, ale trúfam si povedať, že je to len vecou otvorenej komunikácie. Pripraviť projekt plavárne a jej okolia tak, aby vznikol jeden pekný verejný priestor, ktorý bude prínosom pre celé mesto aj pre samotných Solinkárov a Bôričanov už považujem v dnešnej dobe za samozrejmosť.
Atletický štadión

A do tretice, ako vie Žilina získať poriadny atletický štadión? Odpovedí je hneď niekoľko a sú až prekvapivo cenovo dostupné. Žilinská univerzita má pripravený projekt prestavby dráhy na Veľkom dieli na kompletný atletický štadión s tartanovou dráhou, hľadiskom, zázemím pre športovcom. Tento zámer má úplnú projektovú dokumentáciu, ostáva len doriešiť financovanie vo výške 2 miliónov EUR. To je suma, ktorá by nemala byť problémom, hlavne ak sa v tomto úsilí spojí mesto, kraj aj univerzita. Okrem tohto projektu sú v nejakom štádiu realizácie aj ďalšie – športový/atletický areál pri gymnáziu Varšavská, tiež pri gymnáziu Hlinská (obe patria pod VÚC) a nedokončený športový areál na Karpatskej.
Máme dôvod na optimizmus
Po dotiahnutí týchto projektov by sa Žilina stala mestom so skvelou športovou infraštruktúrou. Pre dokončenie mnohých z nich pritom stačí prekvapivo málo. Celková hodnota výstavby a rekonštrukcie všetkých týchto šiestich objektov sa pohybuje okolo 25 miliónov EUR. To už je oveľa realistickejšia suma než 65 miliónov na AŽiŠ, hlavne ak by mesto, kraj a univerzita vstúpili do oveľa aktívnejšej vzájomnej spolupráce. To doteraz chýbalo a osobne mám ako poslanec a športovec v pláne urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby som jednotlivých aktérov prepojil. Žilina si to zaslúži.
Autor je mestský poslanec a riaditeľ plaveckého klubu Nereus Žilina