
Na slovo vzatý „odborníci“ žijúci už dlhšie obdobie v USA hovoria o hroznom negatívnom dopade na ekonomiku Európskej únie a zvyšku sveta. Argumentujú klesajúcou spotrebou amerických domácností, ktoré si často aj na dlh cez kreditné karty kupovali nepotrebné európske, čínske, ruské a neviem aké výrobky. A teda, keď nekupujú obyčajní Američania, Európa a ostatní svet sa určite ocitnú v kríze. Takýmto „tiežodborníkom“ asi nič nehovorí neustále rastúci ázijsky trh, predovšetkým prudko sa rozvíjajúca Čína a Inda, ktoré v budúcnosti celkom ľahko nahradia americký spotrebný trh.
Prečo prišla táto finančná kríza? Kríza amerického finančného sektora spočíva predovšetkým v špekuláciách na americkom trhu z nehnuteľnosťami, keď si banky medzi sebou predávali ako finančný produkt nekryté hypotekárne pohľadávky ako výnosný finančný produkt do budúcnosti. No hold, amerika je krajinou neobmedzených možností, kde sa dá predávať hocičo. Ďalšou z príčin je špekulácia najbohatších amerických rodín a ich snaha o ovládnutie menších bánk tým, že spôsobia ich bankrot a následne ich poskupujú za lacný peniaz. História sa opakuje a súčasná kríza sa podobá na krízu z 20. rokov minulého storočia.
Komu americká finančná kríza pomôže? Predovšetkým finančným žralokom a veľkým obchodníkom ako je Warren Buffett. Tí pri svojom obrovskom majetku, nízkej hodnote dolára a klesajúcim cenám akcií bánk a podnikov na americkej burze, pekne rozšíria svoje portfólio a nakoniec z krízy vyryžujú pekné balíky peňazí.
Komu americká kríza uškodí? Predovšetkým malým firmám a bankám, ktorých títo žraloci pohltia. Keďže nemajú dostatočne veľkú finančnú rezervu na krytie svojich strát, kríza ich privedie do bankrotu, a potom ich zhltnú veľký hráči na trhu. Doplatia na to tisíce amerických zamestnancov a ich rodín, ktorí budú po skúpení ich firiem finančnými žralokmi prepustení zo zamestnania v rámci reštrukturalizácie ich firmy. Doplatia na to obyčajní američania, ktorí nebudú vedieť splatiť banke pohľadávku za ich rodinný dom, splácať svoje kreditné úvery...
Toto bude dôsledkom ďalšej globalizácie a koncentrácie finančnej moci v rukách úzkej skupinky ľudí...
A čo my Slováci, ako sa to všetko dotkne nás? Myslím si, že nijako veľmi dramaticky. Stúpa nám síce cena benzínu a nafty, potravín a energií, ale zatiaľ to všetko kompenzuje rekordný rast našej ekonomiky, pokles dolára a rast reálnych príjmov. (Ale čo je pozitívne, klesajúci dolár nám zlacňuje dovolenky v dolárových destináciách a slovač sa môže rozbehnúť do sveta...:-)). Naše hospodárstvo nie je úzko naviazané na americký trh a prevažnú väčšinu našich výrobkov exportujeme do krajín Európskej únie, Ruska a štátov juhovýchodnej Ázie. Takže na záver by som to nevidel tak čierne ako naši "americký odborníci" v diskusiách na stránkach SME...