Bezmoc

Neznamená iba, že moc nám teraz nepatrí ale aj to, že, jej túžba po nej ostáva avšak ona samotná absentuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V časoch, keď na Ukrajine krváca zomknutá nádej na prežitie môže byť pre každého, kto túto krvavú bitku na chodbe strednej školy vidí, spúšťačom prirodzeného hnevu a agresie voči agresorovi. Tento hnev nám však pripomína, že náš zdroj meniť krivdu v pravdu je naozaj veľmi mocný a nie je ľahké ho nosiť, potláčať, premieňať a pýta sa na svetlo tak, aby bol videný.

Po pandémií sme sa tešili a dúfali v slobodu, ktorej kolísajúci nedostatok nám pripomenul jej nesamozrejmosť, a ako slobodný sa chceme skutočne cítiť; prišla vojna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto dnes už nemusí byť ľahké veriť myšlienke, že ešte vieme, aká budúcnosť nás čaká. Vzťah k nej sa akoby radšej zahmlieva, pretože vzhľadom k súčasným faktorom by prinášala možno ďalšie nečakané výbuchy namiesto oslavných ohňostrojov slobody. A my od 2019 stále tak trochu potrebujeme a veríme, že sa všetko "znormálni".

Prežívať krízu týchto rozmerov môže byť skutočne frustrujúce. Práve cez hnev, ktorý je oslovený nespravodlivým terorom ruských tankov alebo stíhačiek, sa nám ťažko hľadá smer, ktorým by sme svoje emócie mohli nasmerovať. Nájsť miesto tomu, čo sa deje a ešte sebe v tomto svete.

SkryťVypnúť reklamu

Hnev býva verným strážcom smútku a ten nás môže osloviť tým, čo je na vojne ľudské ale trpí, nevinne. Môžeme si pomáhať a pretaviť tak túžbu zničiť niečo, čo nevieme zničiť, na schopnosť posilniť stranu obrany. Môžeme tým spriechodniť vôlu a cítiť, že pomáhať má moc a že vojna môže byť ešte stále voči tejto perzistentnej ľudskej kvalite, vďaka ktorej žijeme a neumierame, slabším súperom.

Peter Gubiš

Peter Gubiš

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Psychológ, kandidát pre psychoanalytickú terapiu, milovník umenia. Zoznam autorových rubrík:  PohľadySúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu