Najúspešnejšie nemecky spievané skladby. Viete, ktoré to sú?

Písmo: A- | A+

Dnes som sa zameral na najúspešnejšie skladby naspievané v nemčine resp. ich interpretov, ktorí sa s nimi dokázali presadiť celosvetovo, najmä však v UK a US, keďže ranking v ich rebríčkoch má z tohto pohľadu asi najväčší význam.

Poviem vám rovno, nie je ich veľa :) Tých interpretov je konkrétne 5 a tu sú ich top skladby zoradené v poradí od najmenej úspešnej po najúspešnejšiu. 

Ilustračná foto
Ilustračná foto (zdroj: Markus Spiske / Unsplash)

5. Rammstein - Ich Will

Rammstein je nemecká industriálno-metalová kapela, ktorá spieva svoje skladby prevažne v ich rodnom jazyku. Je jedna z mála kapiel (resp. interpretov), ktorá sa za posledných 30 rokov dokázala presadiť na medzinárodnej scéne aj napriek tomu, že ich texty sú v nemčine. 

Najvýraznejší úspech zaznamenali 25.mája 2002, keď sa im podarilo umiestniť na 30.mieste v UK Charts s ich skladbou Ich Will, čo predstavuje doteraz najvyššie umiestnenie niektorej ich skladby v britskom rebríčku. V US Charts sa skladba neobjavila. V USA sa im s ich singlami zatiaľ veľmi nedarí. Podarilo sa im tam presadiť len so skladbou Du Hast, ktorá sa v roku 1998 (možno aj vďaka zaradeniu na soundtrack filmu Matrix) umiestnila v rebríčku Hot Mainstream Rock Tracks na 20.mieste, čo je doposiaľ najvyššia pozícia piesne v nemčine v celej histórií tohto rebríčka, avšak tento rebríček nie je pre hodnotenie úspešnosti skladieb až tak významný ako napríklad US Billboard Hot 100.

4. Trio - Da Da Da

Da Da Da (celým názvom "Da Da Da ich lieb' dich nicht du liebst mich nicht aha aha aha." ) je song od nemeckej skupiny Trio vydaný v roku 1982 na ich debutovom albume s rovnomenným názvom. Skladba sa okamžite stala veľkým hitom v domácom Nemecku, ale aj v ďalších zhruba 30 krajinách.

V britskom rebríčku UK Charts bol tento singel hitom No.2 v júli 1982 a v Amerike sa v tom istom roku vyšplhal na 33.miesto v US Dance Charts. V roku 1997 sa v USA presadil opäť avšak už v anglickej verzií Da Da Da I Don't Love You, You Don't Love Me Aha Aha Aha, ktorá tam bola použitá v reklame na Volkswagen.

3. Kraftwerk - Das Model (The Model)

Z pohľadu celosvetovej úspešnosti skladieb nemeckej skupiny Kraftwerk je singel Das Model (1978) ich jednoznačne najúspešnejšou skladbou, avšak treba dodať, že v kľúčových rebríčkoch (v UK a US) sa presadila skôr jej anglická verzia The Model z albumu Computer World (1981). Dalo by sa povedať, že cestičku k tomuto medzinárodnému úspechu jej vyšľapal hneď prvý hit skupiny Autobahn, ktorý v UK (11.miesto) aj v US (25.miesto) dokázal uspieť s pôvodnou nemeckou verziou z roku 1975.

Čo sa týka skladby The Model, tak tá sa dostala 11.júla 1981 až na vrchol UK rebríčka. Ako No.1 hit tam vydržala síce iba jeden týždeň, ale v samotnom rebríčku bola celkovo až 21 týždňov. V US Dance Charts sa umiestnila na vcelku slušnom 13.mieste. 

2. Nena - 99 Luftballons

Skladba 99 Luftballons pochádza z prvého albumu skupiny Nena (názov skupiny je odvodený od mena speváčky Gabriele "Nena" Kerner) z roku 1983. Stal sa z nej najznámejší a zároveň najúspešnejší singel tejto nemeckej kapely reprezentujúcej nemecké hudobné hnutie NDW (Neue Deutsche Welle - kombinácia punk rocku a new wave). Niektoré médiá tento song zvykli označovať aj ako One Hit Wonder.

Pesnička sa okamžite vyšvihla na 1.miesto vo viacerých krajinách sveta. Za vtedajší najväčší úspech sa dá určite označiť 1.miesto v Eurochart Hot 100 a 2.miesto v US Billboard Hot 100 z 10.decembra 1983. Skladba sa stala No.1 hitom aj na britských ostrovoch, konkrétne 4.februára 1984, ale to už bolo s jej anglickou verziou 99 Red Ballons. Tá sa na 1.mieste v UK Charts udržala 3 týždne a celkovo v rebríčku pobudla 12 týždňov. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od Veľkej Británie, v USA sa skladba presadila s pôvodnou nemeckou verziou a v rebríčku tam bola celkovo až 23 týždňov.

1. Falco - Rock Me Amadeus

Rock Me Amadeus je song od rakúskeho hudobníka a speváka Falca (vlastným menom Johann Hoelzel) z jeho tretieho albumu Falco 3 (1985). Už podľa názvu skladby sa dá vytušiť, že pesnička je o skladateľovi Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi, inšpiráciu k napísaniu skladby našiel Falco počas pozerania filmu Amadeus

Singel Rock Me Amadeus sa stal prvou a doteraz jedinou skladbou naspievanou v nemeckom jazyku (nenechajte sa zmiasť jej anglickým názvom), ktorá sa dostala na 1.miesto hitparády US Billboard Hot 100, čo sa jej podarilo 8.februára 1986. Skladba však bodovala na obidvoch stranách Atlantiku, v UK Charts obsadila takisto 1.miesto a to 22.marca 1986. V UK a US boli úspešné aj ďalšie Falcove skladby ako Der Kommissar, Vienna Calling alebo Jeanny, ale žiadnej z nich sa nepodarilo dosiahnuť na 1. miesto v rebríčku a v podstate ani žiadnej inej skladbe naspievanej v nemeckom jazyku.

35 rokov bez úspechu

V dnešnej dobe sa môže zdať Falcov úspech až neuveriteľný, pretože od zahviezdenia skladby Rock Me Amadeus uplynulo už takmer 35 rokov a žiadny iný singel v nemeckom jazyku sa k nej odvtedy ani len nepriblížil. Naposledy k tomu mal najbližšie už spomínaný Rammstein, ale v UK ani v USA sa im ešte nepodarilo preniknúť do TOP10. V európskom meradle a čiastočne aj vo svetovom (okrem UK a US) zaznamenali úspech napríklad ešte Tokio Hotel so singlom Durch den Monsun, Polarkreis 18 so skladbou Allein, Allein alebo hiphopové songy Sie Ist Weg od skupiny Die Fantastischen Vier alebo Warum? od Tic Tac Toe. 

Skryť Zatvoriť reklamu