Teraz letí slušný život./KDH/

Slušný život tu a teraz./SF/

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
kresba do diskusie...:-)
kresba do diskusie...:-) (zdroj: funkey)

Slušnosť je dnes v móde. Hneď dve strany, KDH aj Slobodné Fórum odštartovali svoju kampaň pod zástavou slušnosti. KDH k slušnosti pridalo bociana Kristiána s nedorastenými krídlami a Slobodné Fórum vyretušovanú Martinákovú s podpisom, kde M je v tvare srdiečka. Dvom stranám teda ide hlavne o slušnosť a samozrejme aj o život. O slušný život. Kto by nechcel slušný život? Na prvý pohľad je odpoveď jasná. Ale vráťme sa k začiatku. Ležíte v maternici a je vám dobre. Neviete nič o svete do ktorého sa máte dostať po pôrode. Neviete nič o sebe, o rodičoch aj keď genetickú informáciu máte dávno zakódovanú. Netušíte, či sa ocitnete v rómskej chatrči, v hladujúcej Afrike, v Bielorusku, na Kube, v N.Y., Prahe či Bratislave…Netušíte, že sa vôbec narodíte a komu sa narodíte už vonkoncom nie. Je vám slastne, radostne a zrazu šups a ste v úplne nepriateľskom svete. Ste na svete. Stále netušíte, či ste sa narodili do slušnej alebo neslušnej rodiny, do slušnej alebo neslušnej spoločnosti. Zaujíma vás hlavne prsník, dotyk a slasť. Neznášate neslasť a bolesť. Otázku slušnosti či neslušnosti vôbec neriešite, veď patrí k svetu dospelých. Svet dospelých je vám nekonečne vzdialený a nezrozumitelný. Pomenuvávate veci. Začnete klásť prvé otázky prečo. Neskôr zložitejšie. A zrazu ste na Slovensku v predvolebnej kampani a položíte si otázku prečo zrazu až dve strany žiadajú to isté – slušný život, s jediným rozdielom, že Martináková žiada slušný život okamžite, teda tu a teraz a KDH let slušnosti s teraz.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak ma napadá spústa otázok:

Žijú ľudia na Slovensku svoj život neslušne? Čo je to slušný život? Čo je to slušný plat? Čo je to vôbec slušnosť ako taká? Aký je vzťah medzi slobodou a slušnosťou? Aký je vzťah medzi demokraciou a slušnosťou? Čo je vôbec slušné a čo je neslušné? Kto určí, alebo bude určovať kritériá, pravidlá, zákony slušnosti? O akú slušnosť ide? O slušnosť podľa pravidiel KDH, alebo o slušnosť podľa Martinákovej? Je to tá istá slušnosť? Existuje univerzálna slušnosť, alebo sú len konvencie slušnosti? Je slušnosť vôbec politologický pojem? Je opakom slušnosti, neslušnosť a má byť neslušnosť zákonom trestná? Je slušné ak fašisti, komunisti, ŠTBáci a iní vtáci nám dnes kážu o slušnosti? Je slušné mlčať ak sa pácha krivda, alebo ide o neslušnosť? Je slušné nedodržiavať pravidlá hry a následne obviňovať druhého, že pravidlá nedodržuje? Je možné si privlastniť slušnosť? Ak volím KDH a SF, tak sa automaticky stávam slušným a bojovníkom za slušnosť? Ak nevolím KDH a SF tak sa automaticky stávam neslušným a zástancom neslušnosti?…dalo by sa pokračovať do nekonečna. Úvahy a otázky o predvolebnej kampani SF a KDH vo mne nástojčivo prebúdzajú, zopár úplne neslušných myšlienok J .

Peter Horvath

Peter Horvath

Bloger 
  • Počet článkov:  353
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som funkey, byvam v Bratislave, som funkeydedcek... Narodil som sa v siedmom mesiaci, siedmeho novembra na Zochovej ulici v Bratislave. Teda v porodnici a nie na ulici. Byval na Panenskej, az do straty panictva. V dome v ktorom som byval, byval svojho casu aj Orol Tatransky. Ja som sa obcas citil aj orlom, aj dost blbo, kedze som v detstve skulil. Skuliaci orol nie je nic moc. Okrem toho som skuliac musel chodit na husle. Hanbil som sa prenaramne. Niest puzdro az na Diebrovo namestie a pritom este skulit a vediet, ze ucitel bude smrdiet od cibule, bola riadna depka. Blbe bolo aj to ze som som mal skvely sluch a neznasal som sa pocuvat pri hrani na husle. Okrem toho vsetci kamarati v tom case hrali futbal. Neskor ma uspesne zoperovali a uz som neskulil, ale za to som videl dvojmo... Dalej strucne.ZS Zochova. Gymnazium Metodova. VSVU graficky design a kresleny film. Clen skupiny BAHAMA, ale aj Devinska Nova Vec, Trans music comp....zakladajúci člen VPN... Zoznam autorových rubrík:  smepolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu