reklama

Eurovoľby 2014 - bude to boj o každý hlas

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) majú na Slovensku krátku históriu. Do Európskej únie sme vstúpili 1. mája 2004 a po prvýkrát (pre obyvateľov „starej“ Európy to boli už šieste voľby do EP) sme si mohli zvoliť slovenských europoslancov o približne o dva mesiace neskôr.  Priniesli najvyrovnanejšie výsledky v ponovembrovej histórii, keď až štyri subjekty získali podporu verejnosti približne v rozmedzí 16 až 17 percent. Čo mňa teší, v historicky prvých voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku zvíťazila SDKÚ. Vďaka vyrovnanému výsledku si štyri politické subjekty – SDKÚ, Smer (vtedy ešte s dovetkom tretia cesta), ĽS- HZDS a KDH získali rovnako po 3 poslanecké mandáty. Vtedy ešte silnej SMK sa ušli zvyšné dve kreslá v EP. Áno, počítate dobre, v roku 2004 sme mali 14 kresiel v Európskom parlamente, no počet kresiel pre Slovensko sa zmenil na súčasných 13 najmä v súvislosti so vstupom Bulharska a Rumunska do Európskej únie začiatkom roku 2007.  Účasť našich občanov na voľbách do EP bola roku 2004 necelých 17 percent.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V druhých a zároveň posledných voľbách do EP na Slovensku v roku 2009 to bolo s účasťou našich občanov iba o trochu lepšie, keď sa volieb zúčastnilo 19,6 percent občanov. Ani v týchto voľbách sa SDKÚ-DS nestratilo a s podobným ziskom ako v roku 2004 na úrovni 17 percent obsadil druhú priečku medzi politickými subjektmi. Tu malo trochu smolu, pretože ju delilo iba 123 hlasov od toho, aby v druhom skrutíniu pri rozdeľovaní zvyšných poslaneckých mandátoch získalo SDKÚ-DS tretiu poslaneckú stoličku. Stalo sa tak, že dve kreslá v europarlamente okrem SDKÚ-DS, ktoré získalo takmer 17 percent, boli pridelené aj SMK s celkovým ziskom 11,3 percenta, ale aj KDH s podporou iba 10,9 percenta oslovených.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Som realista a po 17 percentnej účasti v roku 2004 a 20 percentnej účasti vo voľbách do EP v roku 2009, nemožno očakávať žiadnu zlomový výsledok a priemerná účasť nameraná v rámci celej Európskej únie v posledných voľbách v roku 2009 - 43,4 percent, bude zrejme ešte dlhú dobu nedosiahnuteľným snom. Napriek tomu očakávam nárast účasti slovenských občanov na májových eurovoľbách. Je faktom, že bruselská politika stále viac zasahuje aj do nášho každodenného života. Témy ako riešenie stability bankového systému Európy, či udržanie deficitu na úrovni 57 percent HDP ako náš vlastný záväzok voči zvyšku Európskej únie a slovenský dobrovoľný vklad do boja so svetovou ekonomickou krízou, sú každodennou súčasťou spoločenských diskusií. Nehovoriac už o následkoch prípadného povinného zostavenia vyrovnaného rozpočtu, teda uplatnenia tzv. „dlhovej brzdy“, ktorý by mal priamy dosah na drvivú väčšinu slovenských rodín. Problémy prerokovávané na úrovni Európske únie sa nás bytostne týkajú a som presvedčený, že si to aj veľa našich občanov uvedomuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri akýchkoľvek voľbách počujeme výhovorky typu „čo len zmôže môj jeden hlas, veď je to jedno, či pôjdem voliť alebo nie“. Výsledok slovenských volieb do EP v roku 2009 ukázal, aký je dôležitý každý hlas. V súčasných voľbách do EP kandiduje na Slovensku neuveriteľných 29 politických subjektov. Hrozí prepadnutie veľkého počtu hlasov tých subjektov, ktoré neprekročia 5 % hranicu na vstup do EP. O to dôležitejší bude každý hlas, ktoré získajú stabilné politické subjekty. Preto by bolo škodou, keby občania možnosť vyjadriť sa k ďalšiemu smerovaniu Európskej únie nevyužili.

Mnohí si pamätáme, že na konci milénia Slovensko stálo na vážnej civilizačnej križovatke. Či sa to „novým lídrom“ páči alebo nie, rozhodujúci boj o európsku demokratickú tvár Slovenska vybojovala v roku 1998 SDK a následne boli naše integračné snahy zavŕšené najmä vďaka SDKÚ-DS. SDKÚ- DS je rešpektovaným subjektom v Európe a zárukou, že záujmy Slovenska sa medzi mnohými ďalšími záujmami krajín 28-čky nestratia.

Peter Húska

Peter Húska

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prajem si, aby sa raz všetci ľudia živili len takou prácou, ktorá ich baví. Dokáže to základný príjem? Zoznam autorových rubrík:  Dobré knihyPolitikaRodinaVerejné služby

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu