Stratená generácia v školách. Koho trápi vzdelanie našich detí?

Ak minister Krajčí má odstúpiť lebo nezvláda zdravotníctvo tak potom minister NEškolstva Grohling by mal nielen odstúpiť ale rovno odísť do úzadia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Cez prvú vlnu takto pred rokom sme bleskurýchlo zavreli školy, ako jedna z prvých krajín, niečo sa na nás valilo, nevedeli sme čo to je, spolu s nami alebo hneď po nás tak urobila väčšina krajín Európy a v podstate aj celého sveta, podľa štúdie Unicef 150 krajín zavrelo školy úplne, ďalších 10 čiastočne. V máji sa začala covid situácia zlepšovať a krajiny začali školy otvárať. Po skončení letných prázdnin 100 krajín otvorilo školy úplne a 50 aspoň čiastočne a cca.25 krajín drží školy úplne zavreté, vrátane Slovenska. Až sme sa prepracovali na špicu Európy, ako od novembra upozorňujeDajme deťom hlas“ Pri porovnaní v rámci celej Európy (vrátane Balkánu), boli v počte dní s úplne otvorenými školami horší len Rumunsko, Bosna a Hercegovina a Severné Macedónsko. Ak porovnávame počet dní s čiastočne zatvorenými školami, predbehla nás len Bosna a Hercegovina. Pri celosvetovom porovnaní dní, kedy boli u nás otvorené všetky školy je Slovensko na 148 mieste z 214 – radíme sa medzi Keňu a Etiópiu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dištančná výučba je najťažšia pre najmenšie deti a ich rodičov, ktoré potrebujú kontakt s učiteľom. Úplne najťažšie to majú deti a rodičia s vylúčených komunít, kde je najväčší problém s prístupom na internet, so zariadeniami (tablety či notebooky) a s rodičmi, ktorí nechcú alebo pri všetkej snahe nedokážu nahradiť učiteľa. Pamätáte si ešte na to keď ponúkli pomoc mobilní operátori a ministerstvo odmietlo? V tejto otázke odvtedy nastal NULOVÝ pokrok. Keď na situáciu upozornili v Inštitúte vzdelávacej politiky – v septembri 2020 robili dotazníkový prieskum na školách, z ktorého sa zistilo , že počas prvej vlny sa vôbec neučilo 52 tis.detí, bolo im zo strany ministerstva naznačené že to nie sú želané výsledky, a teda aby prieskum upravili. Keďže to odmietli, výsledkom je odchod bývalého šéfa aj jeho kolegov. Keď prvýkrát zatvorili školy v Česku, začala verejnoprávna ČT vysielať program UčíTelka, zameraný na žiakov prvých a druhých ročníkov ZŠ. Tento týždeň sa školy opäť zavreli tak ČT reláciu obnovila. Odborníci upozornili, že výučba na diaľku posilňuje nerovnosť medzi deťmi, diskusia sa preniesla k otázke maturít, vyjadril sa premiér Babiš. Minister školstva Plaga navrhuje iný model. Diskusia v SR? Budú u nás tento rok vôbec maturity?

SkryťVypnúť reklamu

Zlá pandemická situácia je aj v iných krajinách, školy nechali napriek tomu otvorené aj v najviac postihnutých regiónoch, napr.Francúzsko. V rakúskom Tirolsku zistili výskyt nebezpečnej Juhoafrickej mutácie COVID-19 a od začiatku februára túto spolkovú krajinu hermeticky uzavreli. No žiaci základných a špeciálnych škôl sa do škôl vrátili od pondelka 15.2. a takúto možnosť dostali aj na stredných školách, ak ich rodičia pracujú – ako to u nás voláme v kritickej infraštruktúre.

Späť do SR. Chaos vyvrcholil tento týždeň
Slovensko sa dostalo na prvé miesto v rebríčkoch úmrtnosti na svete, tak vláda zaviedla povinnú prácu z domu a prísnejší lockdown. Školy sa mali otvoriť od 3.3.2021 pre deti rodičov, ktorí z domu robiť nemôžu. Riaditelia čakali na pokyny od rezortu do poslednej chvíle a dozvedeli sa že školy sa otvoria od pondelka 8.3. pre všetky deti. Prvé začali pochybovať samosprávy, napr.v Bratislave, neskôr odborná verejnosť, v sobotu Dáta bez pátosu, aj učiteľka Ľubica a v nedeľu sa pridal infektológ Jarčuška, ktorý v Košiciach vítal Sputnik s Krajčím a Matovičom, a poslal Krajčímu oficiálnu žiadosť aby ho schválil. V kritike Bošnák ešte pritvrdil v ankete portálu postoj.sk, kde zatváranie a neotvorenie škôl označil za najväčšiu chybu za celú pandémiu. Pripomínam, že rovnaký Bošňák je asistentom poslanca Viskupiča za SaS, ktorá ovláda ministerstvo školstva. Ministerstvo v nedeľu 8.3. aktualizovalo pokyny k návratu do škôl na svojom webe a hodilo to celé na zriadovateľov a riaditeľov...

SkryťVypnúť reklamu

Zatvorenie škôl by mali najlepšie zvládať vysokoškoláci, ktorí sú technicky aj mentálne schopní študovať samostatne a dištančná forma by pre nich nemala predstavovať problém – hoci napr. medikom online pitva nenahradí skutočnú.... Preto pre vysoké školy má ministerstvo prichystané iné prekvapenie, zrušenie autonómie a samosprávy a ich ovládnutie politickými nominantmi ministra školstva osobne, nazvané „reforma vysokých škôl“. Návrh v tejto podobe zdá sa neprejde, ale to neznamená, že im nevyjde pokus ďalší. To je mentálne zrkadlo vlády v ktorej svoju diplomovú prácu opajcli predseda parlamentu a minister školstva a za premiéra ju dokonca opajcla kamoška.

SkryťVypnúť reklamu

Pán minister, vráťte sa radšej k svojmu pôvodnému povolaniu a pózovaniu v smotánke. Keď táto vláda skončí, tak nechcem byť v koži toho, kto dostane do rúk tento rezort. Medzitým by sa mohol premenovať na ministerstvo NEškolstva.

Peter Kalivoda

Peter Kalivoda

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už dlhšiu dobu sa venujem témam ochrany životného prostredia, zelenej ekonomiky, recyklácii a cirkulárnej ekonomike. Týmto oblastiam sa venujem aj v strane HLAS - sociálna demokracia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu