Problém Baštrnák (problém, ktorý nik nerieši)

Na politickej scéne už dávno nebolo tak horúco, ako v posledné dni. Opoziční poslanci sa silou mocou snažia ohroziť pozíciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

A kto si myslel, že po pokuse odvolať ho v parlamente sa na to rýchlo zabudne, bol na omyle. 

Sulík, Matovič, Lipšic sa zahryzli a nechcú poľaviť. Cítia priležitosť povaliť celú vládu, s ktorou nie sú spokojní. 

Prvé odvolávanie ministra Kaliňáka prinieslo na okamih svetlé chvíle pre opozíciu. Po dlhej dobe sa argumentovalo vecne, odborne. Až na pár výkrikov o zlodejoch a výzvach, aby niekto skončil konečne v base, ukázali verejnosti, ako funguje policajný zbor. Vládne v ňom istá úzka skupinka ľudí, ktorá si z ministerstva vnútra urobila dojnú kravu. Tu sa riadny politický proces opozície akurát tak zavŕšil a opäť sa vrátili do starých koľají bulvarizácie a vyvolávanie nenávisti. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno, podozrenia voči ministrovi sú silné a zavážné. Je treba zdôrazniť, že som jasne za odstúpenie ministra vnútra. Očakávať však, že by Robert Kaliňák odstúpil sám, je utópia. Nečakám ani, že Robert Fico odvolá Kaliňáka tak rýchlo, ako iných ministrov. Je to nielen tým, že Slovensko predsedá v Rade Európy, ale hlavne strachom o svoju vlastnú pozíciu. Nemal by ho totiž potom kto chrániť. A ľuďom, čo stoja za Smerom, by sa zrútil tak dokonalý systém zárobku, ktorý vytvoril už Lipšic a za tie roky doviedol do dokonalosti Kaliňák na ministerstve vnútra. 

Čo mne osobne v celej kauze chýba, je debata o tom, čo bude potom. Kam smeruje náš policajný zbor? Pre mňa neobstojí argument typu “veď aspoň opozícia búši do Smeru a hovoria o kauzách.” Je to plytké a nehodí sa to do politiky. Neprináša to žiadny prospech pre spoločnosť a neodstraňuje sa tým problém. 

SkryťVypnúť reklamu

Treba si povedať jednu zásadnú vec. Policajný zbor potrebuje komplexnú reformu od základu. Rozumejte mi, že potrebujeme reformu od základnej hliadkovej služby až po prezídium PZ. 

Policajný zbor totižto funguje ako rodinná firma vládnej strany. Do funkcií sa dostávajú ľudia blízky ministrovi, policajnému prezidentovi, rodinní prislušníci, do funkcií si rôzni podnikatelia dosadzujú vlastných ľudí len preto, aby sa nevyšetrovali ich podvody a zabezpečili si beztrestnosť. Dnes je úplne bežné, že podvodníci platia posedenia vyšetrovateľom a riadiacim pracovníkom polície ako sponzorský dar. Dokonca im sponzorujú plesy a prerábky kancelárií. 

SkryťVypnúť reklamu

Náš policajný zbor nereaguje na dramatické zmeny vo svete, riziká a hrozby. Máme obrovský počet ľudí, ktorí nepodávajú priamy výkon služby. Zbor je prepchatý nepotrebnými vedúcimi rôznych oddelení a zbytočných funkcií, ako je napr. slávna jednotka podpory z reformy ESO. 

Ak si niekto naozaj myslí, že odpolitizovanie polície raz nastane, je na omyle. Najlepším možným spôsobom je oddelenie policajného prezidenta od ministra vnútra. Mali by si ho vyberať priamo samotní policajti. Alebo by mal byť nastavený systém výberu takými profesionálnymi požiadavkami, aby sme vybrali skúseného človeka s dlhoročnou praxou. 

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším bodom reformy musí prejsť už samotný výber prislušníkov do polície. Nemôže predsa stačiť, aby niekto urobil niekoľko mesačný kurz a ihneď dostal zbraň, uniformu a auto. Musí sa dbať na poriadnu vyúčbu na Policajnej akadémii a až potom može takýto príslušník ísť do služby. 

Je potrebné zabezpečiť, aby minister vnútra nemal takú voľnú ruku ukladania výnimiek na preskočenie služobného postupu. Nie je predsa možné, aby sa vyšetrovateľom stal učitel bez skúseností, ktorý dokonca odmietne prevziať služobnú zbraň. Príde mi scestné, že do policajného zboru naberáme iba vyvolených a ľudia ktorí urobia potrebné skúšky napr. z telesnej výchovy, aj tak neprejdú, lebo už pri podávaní žiadosti okresný alebo krajský riaditeľ rozhodol, kto prejde a kto nie. 

Samotný proces práce by mal viac využívať operatívu a spolupráca vyšetrovateľa a prokurátora by mala byť základom dobre spracovaného prípadu na úspešné odsúdenie páchateľa pri akomkoľvek trestnom čine. 

V celej tejto honbe opozície za tým, aby už niekto z vrcholových politikov skončil v base, zabúdaju hovoriť fakty a vízie. Hovoríme iba bod A, ale bod B už akoby nikoho nezaujímal. Prečo sa nik nevenuje presunom ministrových lojálnych ľudí z celej republiky na finančné riaditeľstvá? 

Nehovorí sa ani o zneužívani informačných služieb, ktoré dnes priamo ovládajú politici. Opozícia svojho 24-ročného agenta odhalila. Ale Roberta Fica sa nik nepýta, ako je možné, že má informácie, ktoré mohol získať iba z tajných služieb. Tieto bezpečnostné zložky štátu u nás nikdy nikto poriadne nereformoval. SIS je u nás len podriadená informačná služba slúžiaca vládnym činiteľom, donáša im informácie na svojich kolegov, nepriateľov. Je to tak už od čias Vladmíra Mečiara a nikomu to dodnes nevadí. Veď sa len pozrite na nového riaditeľa SIS. 

Plne podporujem názor občanov a ich právo vyjadrovať ho protestom. Neodporujem však bulvarizáciu a radikalizáciu politiky, z ktorej budú ťažiť iba ak ľudia okolo Kotlebu. 

Bavme sa odborne a vyriešme problém riešeniami, ktoré v budúcnosti zabránia praktikám, aby akákoľvek strana alebo politik zneužívali prácu polície. Polícia má chrániť bezpečnosť nás všetkých a jej stav v takejto podobe je neudržateľný. Práve toto je cesta, ako dosiahnuť zdravý policajný zbor a vrátiť dôveru ľudí v štát, po ktorom volá náš prezident. Nie dookola vykrikovať o zlodejoch. 

Peter Kaščak

Peter Kaščak

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podpredseda Novej Generácie Nikdy mi nebolo jedno akou cestou sa vyberie táto krajina. Svojou činnosťou sa pokúšam o to, aby čo najviac ľidí chápalo politiku ako súčať ich života, nie ako zlo škodiace tejto krajine. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu