Prečo podpísať petíciu za odvolanie primátora Košíc Rašiho

Písmo: A- | A+

Dôvodov by sa našlo viac ako dosť, ale členovia petičného výboru si ako hlavný dôvod vybrali nezvládnutú rekonštrukciu električkových tratí v meste. Za prvý deň po zverejnení sa pod online petíciu podpísalo vyše tisíc ľudí.

Každý, kto sa za posledné mesiace pokúšal dostať do centra Košíc, či už autom, MHD, alebo pešo musí súhlasiť. Nespočetné výluky a zmeny v MHD, uzávierky ciest a chodníkov, stratený drahocenný čas v kolónach... 

Raši sa snaží "argumentovať" tým, že rekonštrukcia električkových tratí bola nevyhnutná z dôvodu bezpečnosti. Absolútne nikto, ale nespochybňuje potrebu rekonštrukcie. Ani ja, ani ľudia, ktorí sa podpisujú pod petíciu, ani košická opozícia nie je proti rekonštrukcii ako takej, ale proti spôsobu, akým táto rekonštrukcia prebieha. Raši to veľmi dobre vie, ale vyzerá to tak, že zavádzanie verejnosti je jeho pracovná metóda.

A ako teda táto rekonštrukcia prebieha? Projekt obrovských rozmerov sa realizuje prakticky bez harmonogramu prác. Z toho pôvodného spravil zhotoviteľ spolu s mestom zdrap papiera. Jednotlivé úseky meškajú niekoľko mesiacov. Hlavne preto, že v prvých mesiacoch sa viac nerobilo ako robilo. Možno si niektorí z Vás pamätajú na august minulého roku, keď zhotoviteľ uzavrel celé staničné námestie na mesiac úplne zbytočne, pretože im chýbali koľajnice. Po mesiaci ničnerobenia sa električky na stanicu vrátili a mesto sa tvárilo, že sa nič nedeje. A tak sa rozkopali všetky úseky, ale dokončený nie je ani po 10 mesiacoch ani jeden. A Rašiho reakcia? Namiesto toho, aby vyvíjal tlak na zhotoviteľa, aby dodržiaval termíny, nás ešte v apríli ubezpečoval, že rekonštrukcia sa stihne a každý, kto tvrdí opak, si len robí politickú kampaň. 

Dnes je už aj Rašimu jasné, že sa rekonštrukcia do pôvodného termínu (31. júla) nestihne. Lenže ani teraz sa zhotoviteľ zrejme nemusí obávať žiadnych sankcií. Mesto je voči nemu nepochopitelne benevolentné a už chystá posunutie termínu dokončenia z júla na september. Údajne z "objektívnych" dôvodov. Ak Raši považuje za objektívne dôvody to, že sa nestíha, lebo na polkilometrovom úseku by ste napočítali robotníkov na prstoch svojich dvoch rúk, tak je zrelý na odvolanie. Ak je preňho objektívnym dôvodom to, že zhotoviteľ na mesiac zbytočne uzavrie staničné námestie, lebo nie je na rekonštrukciu pripravený ani materiálne, ani nemá dostatok ľudí, tak taký primátor musí odísť. Pretože to vyzerá tak, že viac zastupuje záujmy zhotoviteľa, ako Košíc a Košičanov.

Raši ďalej "argumentuje" a vyvoláva zdanie, akoby neexistovala iná možnosť, len robiť všetko naraz, aby sme stihli vyčerpať eurofondy a mesto tak nemuselo platiť za rekonštrukciu zo svojho. Lenže keby zhotoviteľ dodržiaval termíny, tak dopad rekonštrukcie na obyvateľov by bol omnoho menší. Keby sa postupovalo podľa pôvodného harmonogramu, tak úseky na Kuzmányho a stanici mali byť už dávno hotové. Navyše Raši je primátorom od roku 2010 a na ministerstve dopravy má svojich ľudí od roku 2012. Čo teda robil štyri roky predtým? Ja Vám poviem, čo robil. V novembri minulého roku sme tu mali komunálne voľby a vyhrať bolo preňho zrejme dôležitejšie, ako komfort Košičanov. Preto "bolo nutné" načasovať rekonštrukciu tak, aby mohol primátor poklepkávať základný kameň pár mesiacov pred voľbami a zároveň obmedzenia v doprave neboli do volieb ešte také výrazné. Ak by totiž rekonštrukciu začal o polroka skôr, tento chaos, ktorý teraz zažívame, by sa dial práve počas volieb. A to si nemohol dovoliť riskovať.

Rašiho nekompetentnosť, ktorá sa preukázala pri podpise pre mesto nevýhodnej zmluvy, benevolentnosť voči zhotoviteľovi na úkor Košičanov a zavádzanie verejnosti sú pre mňa dostatočným dôvodom prečo podpísať petíciu za jeho odvolanie, bezohľadu na to, kto za ňou stojí.

Skryť Zatvoriť reklamu