Správny čas na predaj nehnuteľnosti

Písmo: A- | A+

Ľudia vo všeobecnosti predávajú svoju nehnuteľnosť pre celý rad dôvodov. Tieto dôvody môžu súvisieť s prácou, rozšírením rodiny, alebo naopak s menšou potrebou po priestore v dôsledku zníženia počtu rodinných príslušníkov, ktorí doma žijú. Než začnete premýšľať o predaji Vášho domu či bytu, popremýšľajte o všetkých dopadoch, ktoré toto rozhodnutie budú sprevádzať.  Rozhodnutie predať svoj domov by malo byť založené na celom rade faktorov, ktoré sú ako finančné, tak aj emocionálne.

Načasovanie predaja nebude nikdy úplne ideálne. Aj keď nízke úrokové sadzby a pomerne vysoký dopyt kupujúcich je dobrým predpokladom na úspech, nikdy to nie je 100 percentnou zárukou úspešnej transakcie. Stále platí, že voľba kúpiť alebo predať nehnuteľnosť je u každého individuálna.

Dôvody, prečo predať

Majitelia nehnuteľnosti majú celý rad dôvodov, prečo predávať svoju nehnuteľnosť v danom okamihu. Medzi najbežnejšie patria: rozširujúca sa rodina alebo jej „zmenšenie“, zmena zamestnania, rozvod, odchod do dôchodku, úmrtie a podobne.

Veľmi dôležitým argumentom predaja nehnuteľnosti je aj finančný aspekt. Zníženie príjmu často núti majiteľa nehnuteľnosť predať. Naopak, výraznejšie zvýšenie príjmu je dôvodom dopriať si väčšiu nehnuteľnosť.

Ako sa rozhodnúť a kedy dať svoju nehnuteľnosť na trh

Mnohí predajcovia sa rozhodnú dať svoju nehnuteľnosť na trh na jar. Práve jar je tým ročným obdobím, kedy kupujúci začínajú aktívnejšie hľadať svoju novú nehnuteľnosť. Pre predaj nehnuteľnosti si však môžete vybrať každé ročné obdobie. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza v lukratívnej a žiadanej lokalite, je veľmi pravdepodobné, že jej umiestnenie na trh v lete či v zime nebude pre jej predaj rozhodujúce. Nikdy ale nezabúdajte na správne nastavenie predajnej ceny.

Kedy je na predaj nehnuteľnosti najnevhodnejší čas

Najnevhodnejším obdobím na predaj nehnuteľnosti je obdobie, kedy je na realitnom trhu menej kupujúcich, t.j. ponuka ďaleko prevyšuje dopyt. Tejto situácii nenahráva ani fakt, ak sú úrokové sadzby dočasne zvýšené a teda aj hypotéka sa pre záujemcov o kúpu nehnuteľnosti stáva menej výhodnou. Ak ste v štádiu rozhodovania, či svoju nehnuteľnosť predať práve teraz, alebo s predajom počkať, môže byť pre vás dôležitým faktorom aj situácia vo vašom bezprostrednom okolí. Príklad... Ak premýšľate nad predajom bytu a vo vašom vchode predávajú svoje byty ďalší dvaja susedia, potom je predaj vášho bytu zlým nápadom.

V rámci štyroch ročných období je zima pre predaj najmenej populárna. Nejde len o počasie, ale so zimou prichádzajú Vianoce a nový rok. A to je pre väčšinu z nás najnevhodnejším časom na sťahovanie.

Predávate a kupujete zároveň?

Ak ste v situácii, kedy sa snažíte skoordinovať predaj vašej nehnuteľnosti s kúpou nového bytu či domu, je pre vás lepšie dať svoju nehnuteľnosť na predaj skôr, ako začať aktívne hľadať nové bývanie. Je to podmienené tým, že pokiaľ nenájdete kupujúceho pre vašu súčasnú nehnuteľnosť, nemôžete s istotou povedať, akú predajnú cenu dosiahnete, a koľko finančných prostriedkov vlastne budete mať k dispozícii. Samozrejme, tento fakt neplatí ak na kúpu novej nehnuteľnosti máte postačujúcu hotovosť.

Skryť Zatvoriť reklamu