Zákon by mal pomôcť najmä k vyššej miere vyváženosti a prehľadnosti práv a povinností oboch zmluvných strán v rámci nájmu bytu, ochrany nájomcov pri jednostrannom zvyšovaní nájomného a úhrad spojených s užívaním bytu, ochrany vlastníckych práv prenajímateľov v prípade porušenia nájomného vzťahu a takisto aj plnenia si daňových povinností zo strany prenajímateľa. Prenajímateľ má mať na základe predkladanej právnej úpravy reálnu možnosť účinne a v reálnom čase si brániť vlastnícke právo k bytu, a to najmä v prípadoch hrubého porušovania nájomnej zmluvy alebo zákona zo strany nájomcu alebo tretej osoby.
Je ale nutné pripomenúť, že tento zákon a pozitíva z neho plynúce sa budú vzťahovať len na prenajímateľov, ktorí si riadne splnili svoju registračnú povinnosť vo vzťahu k orgánom finančnej správy. Platí, že každá fyzická osoba je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom prenajala nehnuteľnosť (okrem pozemku), požiadať správcu dane o registráciu. Aj na základe toho počíta nový zákon o krátkodobom nájme bytu s pozitívnym vplyvom na štátny rozpočet, a to pre zvýšenú mieru registrácie prenajímateľov a platením dane z príjmu.
Ak ste ako prenajímateľ túto registračnú povinnosť nesplnili, bude sa vaša nájomná zmluva posudzovať podľa starých (pre prenajímateľa nevýhodných) ustanovení Občianskeho zákonníka.
Osobitný právny režim zákona sa nevzťahuje na sociálne nájomné byty, na byty, ktoré boli financované prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania, na byty osobitného určenia, služobné a družstevné byty.
Zákon tiež definuje nasledujúce body:
- podmienky odstúpenia od nájomnej zmluvy
- kauciu (peňažnú zábezpeku)
- trvanie nájomného vzťahu (najviac na dva roky, po predĺžení najviac na šesť rokov)
- ukončenie nájomného vzťahu
- ochrana vlastníckeho práva k nehnuteľnosti