Mariánske svätyne, kde sa ľudia chodievajú modliť a prosiť o pomoc a ochranu sú obľúbené nie len vo svete, ale aj u nás na Slovensku.
Sme krajina bohatá na mariánske pútnické miesta, ktoré sú hojne navštevované. Len mariánsku horu v Levoči navštívi ročne viac ako pol milióna pútnikov. Veľmi významné je aj najstaršie pútnické miesto Uhorska - Marianka, kde sa chodili modliť aj poprední vládcovia Rakúsko-Uhorska. Ďalším veľmi významným pútnickým miestom je národná mariánska svätyňa v Šaštíne, ktorú často navštevovala a štedro podporovala Mária Terézia. Obľúbené je mariánske miesto na Donovaloch - Staré hory. Na východe známe pútnické miesta Gaboltov a Ľutina. Bohato navštevované, „nové“ pútnické miesta v Turzovke a Litmanovej. Ďalej je treba spomenúť Rajeckú Lesnú a Višňové pri Žiline, Bôrku pri Rožňave, Bobrov pri Námestove, Klokočov v okr. Michalovce, Báč v okr. Dunajská streda a dalo by sa ešte dlho pokračovať.
Na Slovensku máme viac ako 50 mariánskych pútnických miest. Boli sme ním v minulosti a stále sme silno mariánsky národ. Mariánsku úctu na Slovensku nezastavili ani turecké vpády a ani komunistický režim. Kardinál Tomko v jednom zo svojich príhovoroch povedal, že aj vďaka silnej mariánskej úcte sme ako národ vôbec prežili aj takmer tisíc ročnú maďarizáciu a že náš malý národ nezmizol z mapy Európy.
Mariánske pútnické miesta boli vždy zdrojom duchovnej sily, ochrany a obnovy pre náš národ. Na mnohých týchto pútnických miestach sa dá nájsť množstvo kamenných tabúľ s vyjadrením vďačnosti Márií za nespočetné milosti pomoci, vyslyšania prosby, uzdravenia, ochrany, ale aj daru dieťaťa, či záchrany manželstva.
Výstižne to vystihuje jedna z modlitieb: „Nikdy nebolo počuť, aby bol niekto opustený, kto sa pod Tvoju ochranu utiekal, Teba o pomoc prosil, alebo o príhovor žiadal...“
Novinárka Maureen Orth precestovala viaceré kontinenty a navštívila mnohé známe pútnické miesta. Od Guadalupe v Mexiku, cez Fatimu v Portugalsku, Egypt, Medžugorie v Bosne a Hercegovine až po Kibeho vo Rwande, kde sa zjavila v 80. rokoch Panna Mária trom dievčatám a predpovedala genocídu, ktorá postihla krajinu v roku 1994 . Stretla sa s mnohými pútnikmi, teológmi, vizionármi, aby preskúmala fenomén mariánskej úcty celosvetovo.
Ako sama hovorí: „Mária priťahuje k sebe milióny pútnikov. Po treťom ekumenickom koncile v Efeze (431), keby bola vyhlásená za Božiu rodičku, nebola žiadna žena tak oslavovaná ako Mária.“
Veľmi zaujímavú skúsenosť mala novinárka medzi moslimami v Egypte. Reportérka píše, že sa v Egypte stretla s viacerými moslimami, ktorí majú v úcte Pannu Máriu a nemajú preto problém vstúpiť do kresťanského chrámu. „V jeden deň som stretla dve mladé moslimky v šatke, ako stoja v prednej časti starobylého koptského chrámu, ktorý postavili nad jaskyňou, kde sa údajne ukrývala Svätá rodina,“ píše. Vonku novinárke povedali, že si Máriu veľmi vážia, lebo o nej študovali v Koráne. Je zaujímavé, že Márií ako jedinej žene patrí v Koráne celá kapitola.
Maureen Orth sa priznala, že jej na niektorých pútnických miestach vyšli slzy, čo si sama celkom dobre nedokáže vysvetliť. Hovorí: "... aj v bazilike vo Fatime ma premohli emócie, vyhŕkli mi slzy, pričom som netušila, prečo sa to deje. Stalo sa mi to niekoľkokrát počas prípravy reportáže."
Reportérka to neskôr nazvala zmenou atmosféry. Iní nazývajú ten istý jav ako miesto milostí, ďalší miestom hlbokého pokoja.
V zásade sa jedná o tajomnú prítomnosť Tej, ktorú nazývame našou nebeskou Matkou, spolu vykupiteľkou, orodovnicou, pomocnicou atď. Loretánske litánie dávajú Márii okolo 50 titulov medzi nimi aj posledne pridané - Mária kráľovná rodiny a kráľovná pokoja. Možno k nim raz pribudne ešte jeden.
Mária najmocnejšia žena sveta – oroduj za nás.