Namiesto toho, aby chodili do školy, nadobudli vzdelanie a rozvíjali svoje talenty sú nútene pracovať, aby prežili oni a ich rodiny…
Tu je zoznam veci našej denne spotreby na ktoré sú v rozvojových krajinách zneužívane deti:
Káva
Podľa štúdii ktoré poskytla organizácia Internazional Labor Organization, zber kávy ovplyvňuje negatívne fyzické s psychické zdravie deti a adolescentov. Spôsobuje rýchlejšie starnutie a psychické poruchy ako úzkosť a depresiu. Na zbere kávy sa v rozvojových krajinách podieľajú milióny deti. Len v Costa Rice je účasť neplnoletých na zbere kávy viac ako 50%...!
Kakao
International cocoa initiative je nezisková organizácia, ktorá sa snaží zabezpečiť práva deti a chudobných, ktorí bývajú v blízkosti veľkých plantáži kakaa na Pobreží Slonoviny a Ghane. Tieto krajiny patria ku krajinám, ktoré vyprodukujú najväčší objem kakaa v ročnej hodnote 50 miliárd dolárov. Z tejto hodnoty sa dostane tým ktorí pracujú na plantážach len minimum. Vyššie citovaná nezisková organizácia a vlády v Ghane a Pobreží slonoviny sa snažia tlačiť na nadnárodne spoločnosti, ktoré z predaja profitujú, aby zabezpečili vhodnejšie podmienky, spravodlivejšie mzdy a nevyužívali deti. Na kakaových plantážach v týchto krajinách pracuje okolo 2 miliónov deti! Podľa Svetovej Banky, viac ako polovica populácie ktorá pracuje v poľnohospodárstve na Pobreží Slonoviny musí prežiť z eura na deň.
Čaj
Spolu s kávou je čaj jeden z najpopulárnejších nápojov, ktorý napomáha dobrej nálade a relaxu. Čo je za týmito chvíľami pohody? Len na čajových plantážach v Tooro v Ugande pracuje viac ako 40 000 deti. V Afrike je ich celkovo okolo 50 miliónov. Ďalšie milióny deti pracujú na čajových plantážach v Indii, Indonézii, Thajsku a ďalších Ázijských krajinách…
Detská práca ma veľmi vysoké zastúpenie v poľnohospodárskych produktoch, ktoré sú previazane na svetový trh produkcie kávy, čaju, kakaa, rastlinného mlieka a ďalších produktov dennej spotreby. Podľa štatistik je až 60% pracujúcich deti vo veku od 5-17 rokov využívaných v poľnohospodárskej produkcii.
Textil
Okrem detskej práce v poľnohospodárstve sú deti vo veľkých počtoch zastúpene aj v textilnom priemysle. Nejedna sa len o zber bavlny na ktorej sa v mnohých ázijských krajinách (Uzbekistan, Tadžikistan, Kazachstan atď.) masovo podieľajú študenti. V mnohých afrických krajinách ako Mali, Benin, Burkina Faso a tiež v juhoamerických krajinách ako je Argentína, Brazília, Paraguaj sú deti využívane v manufaktúrach a pracujúce vo veľmi ťažkých podmienkach za minimálny zárobok. Podľa Human Rights Watch pracujú v tomto odvetví milióny deti, z nich mnohé mladšie ako 15 rokov. V prípade kontroly majú nariadené sa skryť.
Mobily, tablety a laptopy.
Baterka do týchto zariadení je vyrobená aj z kobaltu, ktorého najväčšia časť svetovej produkcie pochádza z Konžskej demokratickej republiky. Podľa Amnesty International pracuje pre jeho ťažbu v tejto krajine viac ako 40 000 deti vo veku od 7-15 rokov. Pracuje sa 24 hodín denne na tri smeny.

6. Lesk
Detská práca sa zneužíva aj pri získavaní minerálu – sľudy, ktorá sa používa pri výrobe šminiek a dodáva im potrebný lesk. Podľa organizácie Made in Free World väčšia časť tohto minerálu sa získava v Indii, kde v baniach pracujú deti a to až 12 hodín denne...! Na Madagaskare viac ako polovicu ťažby sľudy zabezpečujú deti vo veku od 5 do 17 rokov za ktorú dostanú 4 centy za kilo. Takmer všetka ťažba smeruje do Činy a odtiaľ do kozmetických firiem na západe.
7. Zlato
Aj keď zlato nepatri medzi veci dennej spotreby, predsa denne na sebe nosíme zlaté, alebo pozlátené predmety (prstene, obrúčky, retiazky, náramky a pod.)
Organizácia Human Rights Watch upozorňuje, že aj na získavanie a ťažbu zlata sa zneužívajú deti. Aj keď je detská práca v Tanzánii prísne zakázaná, štát nedokáže zabezpečiť, aby sa zákony dodržiavali. V Tanzánii, ktorá je v Afrike najväčším vývozcom zlata, sú na jeho ťažbu v povrchových baniach zneužívané deti už od 8 rokoch…! V baniach sa nachádza aj ortuť, ktorá vážne ohrozuje ich vývoj a zdravie…! V baniach pracujú prevažne siroty a deti z extrémne chudobných rodín. Tie sú okrem pracovného zneužívania nezriedka vystavené riziku sexuálneho zneužívania a neskôr aj prostitúcii…!
Aj keď sa organizácii Human Rights Watch podarilo dosiahnuť v posledných rokoch v niektorých krajinách aspoň čiastočné úspechy, podľa International Labour Organization je vo svete stále zneužívaných na detskú prácu viac ako 150 miliónov deti! Ďalších viac ako 80 miliónov deti žije v podmienkach otroctva, sexuálneho zneužívania a prostitúcie, ako vojaci vo vojnových konfliktoch a ďalšie sú predmetom obchodu…!
Tieto čísla sú šokujúce a každý človek zo svedomím sa prirodzene pýta, čo sa s tým da urobiť…
Za práva deti bojuje viacero vyššie uvedených medzinárodných organizácii a pridávajú sa aj niektoré vlády jednotlivých rozvojových krajín. Problém je však nad sily a možnosti niektorých rozvojových krajín a ruku k dielu potrebujeme priložiť všetci.
Konkrétny a účinný spôsob ako pomôcť aspoň jednému dieťaťu dostupný každému je adopcia na diaľku. Jedna sa o možnosť adoptovať si dieťa tým, že mu budeme posielať mesačný príspevok na vzdelanie. Tento príspevok ho dostane od nevyhnutnej prace aby prežilo, do školy k jeho vzdelaniu a rozvoju. S dieťaťom je možný aj písomný kontakt a možnosť overiť si, či študuje a vyžiadať si aj jeho študijne výsledky.
Na Slovensku máme viaceré občianske združenia a neziskové organizácie, ktoré túto možnosť ponúkajú.
Urobme svet spravodlivejším a lepším…!