U nás, na Slovensku, volievame niekoľko ráz. Vždy celoštátne, naraz vo všetkých mestách a dedinách, dokonca v niektorých prípadoch aj v zahraničí.
Jeden volebný deň venujeme voľbám prvej a druhej úrovne: volíme členov obecných a mestských zastupiteľstiev, ako aj starostov či primátorov.
Iný volebný deň minieme na voľby tretej a štvrtej úrovne: volíme členov krajských zastupiteľstiev a predsedov samosprávnych krajov.
Tretí volebný deň (zasa osobitne) je určený pre piatu úroveň: svojimi hlasmi rozhodneme o tom, ktoré politické strany namiesto nás vyberú poslancov národnej rady.
Štvrtý volebný deň (určený je celoeurópsky, nemôžeme si ho určiť sami) je vyhradený pre šiestu úroveň: volíme si zástupcov do Európskeho parlamentu.
V piatom volebnom dni (ktorý sa môže opakovať) sme dosiahli siedmu úroveň: volíme prezidenta republiky.
Nuž a keď sa zadarí a nikto to nezosabotuje, môžeme mať ešte jeden hlasovací deň: to keby došlo k referendu.
Nestáva sa to vždy, ale mohlo by sa stať, že sa všetky tieto dni sústredia do toho istého roka. Možnosť na to je... zatiaľ k tomu nedošlo.
Každé voľby a každé referendové hlasovanie znamenajú kampaň, organizačnú prípravu, narušenie obvyklého chodu života voličov, a – samozrejme – množstvo peňazí z verejných prostriedkov.
Keď som sa dozvedel, že Američania v USA zlúčili voľby do jedného dňa, najprv som tomu neveril. Že by práve oni prevzali systém, ktorý u nás platil v kvázisocializme, teda do roku 1990?
Nie je to tak! Vyzerá to, že ten kvázisocializmus prevzal systém od USA. Ale prečo vlastne Američania sústredili všetky voľby (okrem prezidentských) do jedného dňa? Že by – na rozdiel od Slovenska – boli takí chudobní, že si nemôžu viacero volieb dovoliť, to sa mi nechcelo veriť.
Zistil som, že úspora nákladov na organizovanie volieb je jedným z dôvodov. A druhým dôvodom je snaha neobťažovať občana-voliča pričastými, mnohými voľbami, lebo to nemá rád. A ešte jeden dôvod jestvuje. Voliči v USA sú rozdielni: niektorým záleží len na voľbách do samosprávy (a vôbec na voľbách na tzv. nižších úrovniach), iným ide viac o voľby do Kongresu USA... Nuž a sústredenie volieb do jediného dňa v roku sústredí vlastne rôzne orientovaných voličov do volebných miestností naraz. A keď už je človek tam, odovzdá svoj hlas aj pre kandidátov na tých úrovniach, ktoré ho nezaujímali až tak, aby kvôli nim prišiel voliť. (Je možné, že volebné rituály, ktoré u nás namiesto volieb bývali do roku 1989, mali pre svoju jednodennosť aj ďalšie dôvody – ale čo nás už dnes po tom...)
Myslím si, že sústrediť voľby rôznych úrovní do jediného dňa je správna myšlienka. Samozrejme – v jednom dni môžeme voliť vždy len takých zástupcov, ktorých funkčné obdobie je rovnako dlhé... A k niektorým z nich vždy prifariť aj prípadné referendové hlasovanie. (Aspoň by sa kandidáti museli vyjadriť verejne k referendovej otázke... a nech sa potom niekto pokúsi presvedčovať voličov, aby sa referenda nezúčastnili – toto by vlastne mal byť trestný čin, keď ide o taký mladý politický prvok ako u nás!) Ale mali by sme ušetrený čas, námahu personálov a veľa, veľmi veľa peňazí!
Potom, veru až potom keď budú voľby lacné, by sme mohli začať uvažovať o tom, koho vlastne chceme voliť.
To je ale iná téma.
Ing. Peter Lieskovský
Jún 2008