Svätý grál demokracie II. (Vzdelanie)

Bez vzdelania sa aj najšikovnejší rečník stáva hlupákom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vzdelávanie je proces pri ktorom sa usiluje o rozvoj kritického a slobodného myslenia. Tento proces je zdĺhavý. Jeho inštitucionalizovanou formou prechádzame úplne všetci. Ďalšie vzdelanie by však nemalo byť iba vecou nutnosti, alebo prestíže, či dokonca módy. Malo by nám okrem dosiahnutia lepšie platených pracovných pozícii umožniť nielen svoj vlastný rozvoj, ale najmä efektívne investovať nadobudnuté schopnosti späť do spoločnosti. Jednou z týchto reinvestícii každého z nás, by mala byť účasť na spoločenskom dialógu a snaha udržiavať jeho kvalitu na najvyššej možnej úrovni. Nie každý sa však môže cítiť komfortne v roli rečníka. To však neznamená, že sa máme verejným diskusiám s citlivými témami vyhýbať. Účasť totiž nemusí byť vždy aktívna. Práve naopak, v mnohohlase sotva hneď od začiatku zaznie súzvuk. Dosiahnuť ho možno iba postupným vypočutím všetkých tých, ktorí sú schopní jasne, vecne a zrozumiteľne formulovať svoje myšlienky. Dialóg tiež treba viesť na platforme, ktorá má svoje pravidlá a umožní vypočutie a uchovanie všetkých relevantných názorov. Pasívna účasť, nám dáva mnohé výhody, pričom najmarkantnejšou je odstup. A s ním i možnosť okamžite identifikovať tých rečníkov a prispievateľov, ktorí svojím správaním a prispievaním úroveň diskusie znižujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Byť súčasťou diskurzu, kladie na jeho účastníkov nemalé nároky. Prvým predpokladom je intelektuálna dispozícia k uchopeniu témy. Druhým, je získanie dostatočných vedomostí. Bez nich by bol prínos do diskusie otázny. Tretím predpokladom je konzistentnosť a minimalizácia vlastných názorových nesúladov. Kvalita všetkých týchto troch atribútov priamo súvisí so vzdelaním a jeho kvalitou. Tieto kvality je ťažké udržať pre jedného človeka vo všetkých témach, do ktorých by sa mohol pustiť. Základným problémom je odbornosť, teda koncentrácia vedomostí. Ich nadobudnutie si vyžaduje dôkladnosť a čas.

 

Za posledných 30 rokov sa na Slovensku závratne zvýšil počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Oproti roku 1991, kedy to bolo iba 5,82 percenta, sa počet obyvateľov s vysokoškolský titulom v roku 2021 zvýšil na 18,38% z celkového počtu obyvateľov. Tento fakt by mohol zakladať dôvod myslieť si, že na Slovensku bude kvalita spoločenského dialógu stúpať a elektorát bude schopný jasne formulovať svoje požiadavky namierené na politických kandidátov. Avšak opak je pravdou. Sme svedkami znižujúcej sa kvality politickej komunikácie, ktorá vrcholí práve v období predvolebných súbojov a neraz zachádza za hranice morálky a etiky. Nemali by sme zabúdať na naše vzdelanie a udržiavať si odstup a čistú myseľ pri premýšľaní a komentovaní spoločenských tém vo verejnom priestore.

SkryťVypnúť reklamu

 

Je nutné zamyslieť sa, či je naše školstvo vôbec schopné pripraviť ľudí na to, aby dokázali normálne a civilizovane komunikovať. Či už v osobnej alebo virtuálnej komunikácii. Bez vzdelania sa aj najšikovnejší rečník stáva hlupákom. Preto treba občas mlčať, ale neprestať premýšľať. A niekedy je naopak nutné ústa otvoriť, no pred tým si premyslieť čo chceme naším výrokom dosiahnuť. Ak totiž nemáme kladný motív, náš hlas bude disonantným a do dialógu prinesie iba chaos.

 

S určitým nadsadením, je vzdelanie a jeho kvalita pre liberálno-demokratickú spoločnosť to isté, ako oheň v jaskyni pre pravekého človeka. Jeho zhasnutím nastáva tma. A tma láka predátorov, usilujúcich ovládnuť život tých, ktorí sú v nej ochotní žiť.

Peter Malý

Peter Malý

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  441x

Som absolventom VŠMU, pôsobiaci posledných dvanásť rokov v umeleckom prostredí. Pôsobím ako sólista operného ensamblu Jihočeského divadla a som obyvateľ mesta "kde by chtěl žít každý". Som občasný básnik a komentátor, ktorý sa rozhodol svojich pár myšlienok zpísať do uceleného názoru. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu