Dve vojny v Iraku, sloboda, demokracia, ovládnutie ropných zásob?

Často vo svojom okolí počúvam, že Spojené Štáty „napadli Irak kvôli rope" alebo, že „ide len o ropu". Väčšina si to predstavuje asi tak, že tam Američania prišli, obsadili krajinu, jej ropný priemysel a teraz si posielajú supertankery plné ropy domov zadarmo. Predchádzajúca veta je samozrejme pritiahnutá za vlasy, ale tento názor je v našej spoločnosti dovolím si tvrdiť, dosť rozšírený. V tomto článku sa pokúsim priblížiť ako dôležitá bola ropa v konflikte v Perzskom zálive v roku 1991 a pri invázii v roku 2003. Hlavne však aké boli motivácie a ciele Spojených Štátov v „ropnej otázke". Mnoho informácií čerpám z knižky Crude World - The violent twilight of oil od Petra Maassa, ktorú týmto odporúčam každému k prečítaniu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na to aby som určil aký pomer v motivácii oboch vojenských zásahov mala otázka energie si odborne netrúfam. Isté je, že cena a dostupnosť ropy bola významným faktorom, ktorý určite zavážil v rozhodnutí dvakrát zakročiť proti Saddámovi. V prvom rade si treba povedať, že čo sa týka obchodu s ropou, tak diktatúra či autoritatívny režim, nebýva pre demokratické štáty žiadnou prekážkou. Príkladom môže byť okrem samotného Saddáma Rovníková Guinea, Azerbajdžan, donedávna Kaddáfi alebo Saudská Arábia. Prečo potom zasiahla v roku 1991 koalícia štátov s OSN proti Iraku a prečo v roku 2003 zosadili Spojené štáty Saddáma?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas osemdesiatych rokov podporovali Američania minimálne nepriamo Irak vo vojne s Iránom (dodávky zbraní cez tretie firmy, informácie od tajných služieb) a veselo spolu v ropnom sektore obchodovali. Prečo sa pri tejto vzájomne zjavne prospešnej situácii rozhodli proti nemu zakročiť? Odpoveďou je ropa, ale nie snaha o ovládnutie Irackých zásob. V Iraku sa nachádza 9.1% svetových potvrdených zásob ropy. Ovládnutím Kuwajtu by sa k tomu pridalo ďalších 8.1%, čo by znamenalo, že Saddám by ovládal priamo 17.2% svetových zásob. Čo by však bolo ešte nebezpečnejšie, je jeho moc v regióne a vojenská prítomnosť len pár stokilometrov od najväčších ropných polí Saudskej Arábie. Táto krajina bez silnej armády by dosť možno podliehala politickým vplyvom od Saddáma v strachu o vlastnú nezávislosť a udržanie moci kráľovskej rodiny. Celkovo by tak mal vplyv na takmer 40% svetových zásob a získal by obrovský vplyv na svetový trh. Dôkazy, že toto bolo hlavným dôvodom na zásah sa dajú vyčítať z vyjadrení napríklad v memoároch Busha staršieho alebo Margaret Thatcher.

SkryťVypnúť reklamu

V Americkej spoločnosti nieje vláda tá, ktorá prevádzkuje ropné spoločnosti. Snaží sa hlavne o to, aby vlády disponujúce ropou boli priateľské, dodávky stabilné a tiež nahráva kontrakty domácim firmám. Taktiež vláda podporuje projekty na stavbu potrubí a armáda zaisťuje aby tankery doplávali v bezpečí. Ak dôjde k narušeniu jedného alebo viacerých z týchto princípov, tak v prvom rade sa to snaží vláda vyriešiť v zákulisí a bez použitia sily. Aká teda bola motivácia administratívy Busha mladšieho pre inváziu do Iraku?

Invázia do Iraku je o to prekvapujúcejšia, že aj po vojne v Perzskom zálive zase Američania s Irakom veselo obchodovali. Napríklad v rámci programu ropa za potraviny. Maass vo svojej knihe dokonca uvádza, že sa Spojené Štáty stali najväčším odberateľom Irackej ropy. Určite bolo pre nich výhodnejšie obchodovať s diktátorom ako do tejto krajiny napochodovať. Zástancom teórie o invázii pre kontrolu Irackých rezerv ušlo napríklad to, že v čase invázie proti nej protestovali napríklad šéf BP, alebo Shell pretože to mohlo znepriateliť iné Arabské štáty a ohroziť dodávky.

SkryťVypnúť reklamu

V odpovedi možno mnohých sklamem. Spojené štáty mali stále ten istý strach z toho, že by Irak mohol kontrolovať zásoby Perzského zálivu. Aj keď dnes už vieme, že Irak zbrane hromadného ničenia nemal, sám Saddám priznal, že sa snažil, aby to tak na Západe vyzeralo. V atmosfére po 11. Septembri bolo riziko, že „teroristický" diktátor, ktorý použil chemické zbrane proti vlastným obyvateľom, mohol disponovať zbraňami hromadného ničenia, jednoducho neprijateľné. To, že skutočne nešlo o ovládnutie Irackej ropy, sa dá jednoducho doložiť na príklade toho, ako fušersky a bez plánu pristúpili k Irackému ropnému priemyslu Spojené štáty po invázii. Vypomôžem si znovu príkladom z Massa, aj keď iných je dostatok. Rozpráva o tom ako strávil niekoľko týždňov s Datharom Khashabom. Ten je šéfom druhej najväčšej rafinérie v Iraku. Počas Maassovho pobytu musel rozdať zamestnancom zbrane od pištolí až po gulomety, aby sa rafinéria dokázala uchrániť pred rabujúcimi bandami. Americká armáda nebola schopná poslať jednotku a zaistiť ochranu, až kým situácia nebola kritická. Ani s pomocou Amerických vojakov sa nepodarilo plne zabrániť poškodzovaniu potrubia a krádežiam ropy a vybavenia rafinérie. Taktiež trvalo niekoľko týždňov, kým do Iraku vôbec pricestoval Americký pridelenec pre ropný priemysel a začal riešiť problémy s obnovením exportu. Ešte niekoľko rokov po invázii táto rafinéria dokázala pracovať len na tretinu svojej kapacity. Mocnosť s úmyslom ovládnuť miestne zdroje ropy by sa nesprávala takto fušersky a neprišla by bez plánu ako ropný priemysel v Iraku znovu rozbehnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou motiváciou bol podľa mňa strach z prílišnej moci Saddáma Husseina ak by skutočne mal k dispozícii zbrane hromadného ničenia a s tým spojená strata istoty dodávok energetických surovín. Chamtivosť a túžba po moci vždy zvádzajú vládcov, ale v tomto prípade neboli kľúčovým faktorom.

Dúfam, že vás táto krátka úvaha zaujala, prípadne vrhla trochu svetla do tmy. Teším sa na akékoľvek kritické aj nekritické komentáre a polemiku. Ďakujem.

Peter Mészáros

Peter Mészáros

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Karlovej univerzity v Prahe, odbor medzinárodné teritoriálne štúdia. Zoznam autorových rubrík:  Svet

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

236 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu